Złap KONTAKT z teatrem w Toruniu

Pod koniec kwietnia znany będzie szczegółowy program najważniejszego wydarzenia toruńskiej wiosny teatralnej – 22 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT organizowanego przez Teatr im. W. Horzycy. Już wiadomo, że od 24-30 maja spotkamy się z zespołami z 12 krajów, m.in. Estonii, Holandii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Słowenii, Włoch. Na festiwalowy tydzień złoży się 14 przedstawień konkursowych oraz spektakle pozakonkursowe, widowisko plenerowe, rozmowy z artystami, dyskusje i wydarzenia towarzyszące. Festiwal ogarnie swym zasięgiem wiele przestrzeni toruńskich, zagości również w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Więcej informacji już wkrótce na stronie www.teatr.torun.pl.

Zanim jednak toruńskie życie teatralne podda się rytmowi i atmosferze festiwalowych wieczorów, czekają nas premiery. Na ostatnią propozycję sezonu w Teatrze im. W. Horzycy wybrano Boga mordu Yasminy Rezy w reż. Bożeny Suchockiej i scen. Jana Kozikowskiego. Toruńska publiczność spotkała się już z twórczością francuskiej dramatopisarki wiele lat temu w inscenizacji Sztuki w reż. Iwony Kempy. Bóg mordu, uznawany za najlepszy tekst Rezy, wielokrotnie nagradzany i wystawiany na wielu światowych scenach, podejmuje problem źródeł agresji i stawia pytanie: czy każdy z nas tracąc kontrolę nad swoimi emocjami nie uwalnia przypadkiem boga mordu? Precyzyjnie skonstruowany dramat rozpoczyna się niepozornym spotkaniem dwóch małżeństw w sprawie bójki ich synów, podczas której jeden z nich stracił zęby. Próba ugody rozwija się w niespodziewanym kierunku, ponieważ pod kurtuazyjnymi gestami ujawniają się wszelkie niespełniania, frustracje, skrywane emocje par małżeńskich. Niknie główny problem, który był przyczyną spotkania, a rozpędu nabiera walka stron o swoje racje i nakręca się spirala agresji. W przedstawieniu zobaczymy: Małgorzatę Abramowicz, Marię Kierzkowską, Jarosława Felczykowskiego, Pawła Kowalskiego. Premiera: 10 maja 2014.

Interesująca międzynarodowa współpraca teatralna ma miejsce na deskach Teatru Lalek „Zaczarowany Świat”, który zaprosił do współpracy artystów z Iranu. 26 kwietnia odbędzie się premiera pierwszego efektu artystycznego spotkania – spektakl dla dzieci Butterfly, w reż. Zahry Mehdi Maghooli z Iranu, nagradzanej na międzynarodowych festiwalach teatralnych, m.in. w Fadjr 2012. Bohaterem spektaklu jest chłopiec, który niespodziewanie przenosi się w świat fantazji za sprawą porzuconej wcześniej książki. Dzięki technice cieni hiszpańskich, teatru fluorescencyjnego i lalek czeskich widzowie odkrywają urodę ziemi, morza i kosmosu. Atmosferę spektaklu współtworzy oryginalna perska muzyka skomponowana na tradycyjne instrumenty, której autorem jest Eshan Analouei, stypendysta i laureat festiwali w Javanie i Unimie, kompozytor muzyki do spektakli teatralnych oraz do produkcji telewizyjnych w Iranie. Przedstawienie powstaje w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2014 w zakresie edukacji kulturalnej. Jeszcze w tym sezonie odbędzie się premiera drugiej międzynarodowej produkcji polsko-irańskiej – spektaklu Suknie w reż. Emilii Betlejewskiej. Dwie aktorki Zahra Mehdi Maghooli (Iran) i Anna Magalska-Milczarczyk (Toruń) spotkają się w scenicznej rozmowie o zmaganiu z aktorstwem, kobiecością w różnych kontekstach kulturowych. Koncepcja dramaturgiczna zakłada nawiązaniu do m.in. Medei Sofoklesa, i Gwiazdy Helmuta Kajzara.

Bogaty program wydarzeń na ostatni kwartał sezonu przygotował również Teatr „Baj Pomorski”. Już 12 kwietnia odbędzie się premiera Rozmowy z Jakubem Bermanem w reż. Zbigniewa Lisowskiego – przedstawienia realizowanego na specjalne zamówienie Telewizji Polskiej. Spektakl uświetni galę 2 Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu. Scenariusz Jacka Snopkiewicza i Henryka Talara powstawał na podstawie książki Teresy Torańskiej pt. Oni. W trakcie stanu wojennego dziennikarka przeprowadziła rozmowę z Jakubem Bermanem – „Towarzyszem Jakubem”, współpracownikiem Bolesława Bieruta i Hilarego Minca. Akcja obejmuje lata 1939-1981. Konwencji rozmowy Torańskiej (w tej roli Edyta Łukaszewicz-Lisowska) z Bermanem (Henryk Talar) została podporządkowana konstrukcja dramaturgiczna scenariusza. Zbigniew Lisowski, reżyser i dyrektor Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu, w poszukiwaniach rozwiązań inscenizacyjnych inspirował się konwencjami teatru lalkowego. Wydarzenia i osoby, które pojawiają się w trakcie wywiadu Torańskiej, będą przywoływane na scenie w formie retrospekcji. Symbolizować je będą zaprojektowane przez Dariusza Panasa lalki sylwetowe oraz rekwizyty odnoszące się do konkretnych wydarzeń historycznych. Muzykę na żywo wykona DJ Juliusz Pacek – mistrz świata w kategorii „show” na IDA World DJ Championships 2012. Spektakl będzie bogaty w animacje multimedialne autorstwa Sylwestra Siejny, fragmenty filmów oraz fotografie. Wystąpią: Anna K. Chudek, Grażyna Rutkowska-Kusa, Edyta Łukaszewicz-Lisowska, Dominika Miękus, Agnieszka Niezgoda, Marta Parfieniuk-Białowicz, Barbara Rogalska, Edyta Soboczyńska, Krzysztof Grzęda, Andrzej Korkuz, Andrzej Słowik, Mirosław Szczepański, Jacek Pietruski, Jacek Pysiak, Mariusz Wójtowicz, Krzysztof Parda oraz gościnnie – Henryk Talar

Teatralno-muzycznym wydarzeniem pod znakiem twórczości Astrid Lindgren i Hansa Ch. Andersena będą dwudniowe obchody Dnia Dziecka. 31 maja Edyta Jungowska razem z Samborem Dudzińskim wystąpią w performatywnym projekcie o teatralno-muzyczno-literackim kształcie, którego główną bohaterką będzie Pippi Pończoszanka. 1 czerwca teatr będzie stał otworem przed małymi widzami, odbędzie się m.in. Calineczka w reż. Agnieszki Niezgody i Jacka Pietruskiego oraz Warsztatowy Zawrót Głowy.

W kwietniu i maju przedstawienia Teatru „Baj Pomorski” będzie można zobaczyć również na ważnych polskich festiwalach, m.in. Małych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych (Dziób w dziób) oraz XXVI Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej i XVIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK w Warszawie (Najmniejszy bal świata).

Zapowiadając teatralne wydarzenia wiosny nie można pominąć Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury i organizowanych tam Konfrontacji „Katar – opowiedziane tańcem”, które mają charakter konkursowej prezentacji amatorskich zespołów tanecznych i twórców indywidualnych. Do 9 maja trwa nabór propozycji miniatur, widowisk, spektakli teatru tańca na podstawie nadsyłanych materiałów. Finał przeglądu odbędzie się 13 czerwca.

A tym, którzy potrzebują czasami odreagować stres początku tygodnia, polecam poniedziałkowe wieczory z Toruńską Grupą Improwizacyjną „Teraz” w Klubie MocArt. Terminy grania trzeba śledzić na Facebook-owym profilu zespołu.

Marzenna Wiśniewska

Leave a Reply