20 lat fundacji AUREA PORTA

O Fundacji z okazji jubileuszu pisze Krystyna Gierłowska:

Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA została założona w 2001 roku przez aktora Marka Frąckowiaka (1950-2017) żeby promować polską sztukę współczesną w świecie. I to się udało.

Sztukę Bogusława Schaeffera pt. „Multimedialne Coś” wraz z szeregiem imprez towarzyszących, promujących wielowątkowy i bogaty dorobek jednego z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury zaprezentowaliśmy przed mieszkańcami Paryża. Ogół wydarzeń ułożył się w Festiwal Bogusława Schaeffera zatytułowany „Klasyka Awangardy. Awangarda Klasyki”, który Fundacja Przyjaciół Sztuk Aurea Porta zrealizowała podczas tygodnia polskiej dramaturgii w Théâtre de La Huchette w Paryżu, na który została zaproszona przez Jean Noel Hazemanna i Francka Desmeda – dyrekcję ww. Teatru podczas wizyty studyjnej w Warszawie związanej z 7 edycją ERY SCHAEFFERA. Na program wydarzenia „Klasyka Awangardy. Awangarda Klasyki” składały się: – Spektakle „Multimedialne Coś” wg scenariusza Bogusława Schaeffera grane w języku francuskim, wg tłumaczenia Erica Veaux (scenografia: Andrzej Kokosza, obsada: Michał Urbaniak, Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Agnieszka Wielgosz) reżyseria: Karina Piwowarska – Pokaz filmu „Solo” o Bogusławie Schaefferze w reżyserii Macieja Pisarka. – Multimedialna wystawa grafik Bogusława Schaeffera w Biblioteque Polonaise á Paris .- Czytanie dramatów Bogusława Schaeffera w Théâtre de La Huchette- Improwizacje na temat „Koncertu jazzowego, S’alto” Bogusława Schaeffera w wykonaniu Michała Urbaniaka i francuskiego muzyka jazzowego Didier Lockwood- Spotkania z publicznością francuską z udziałem młodzieży ze szkół artystycznych Paryża.

W 2018 r. wydaliśmy 2 tom dramatów Bogusława Schaeffera niepublikowanych w Polsce. Premiera odbyła się w Instytucie Teatralnym z pokazem Archiwum Schaeffera. Gościliśmy dziennikarzy muzycznych z Nowego Jorku, producentów radia WQXRQ2 Music którzy odwiedzili również siedzibę Fundacji. Wizyta gości miała na celu zapoznanie się z Archiwum bogatej twórczości Schaeffera.

Fundacja od kilku lat realizuje projekt budowy Repozytorium Dzieł Bogusława Schaeffera – wybitnego polskiego twórcy, kompozytora, dramaturga.Prowadzone są prace mające na celu pozyskanie, konserwację, opracowanie i udostępnienie materiałów papierowych – partytur, grafik i tekstów pochodzących z prywatnych zbiorów kompozytora, kwerendę dostępności materiałów, digitalizację, zakup licencji i udostępnienie na stronie internetowej. Zadanie realizowane jest we współpracy z instytucjami kultury: Agencją Muzyczną Polskiego Radia (licencje do nagrań archiwalnych), Archiwum Telewizji Polskiej (udostępnienie materiałów audiowizualnych) oraz Biblioteką Narodową (opracowanie metadanych, udostępnienie zbioru). Realizacja zadania przyczynia się do ponownego włączenia do obiegu kultury wybitnych na skalę światową, a zapomnianych często dzieł Twórcy, będących wartościową częścią polskiego dziedzictwa kulturowego.

Fundacja udostępnia materiały zainteresowanym wykonawcom oraz w sposób ciągły realizuje zadania mające na celu promocję i upowszechnianie wiedzy o twórczości Bogusława Schaeffera, czego przykładem są zrealizowane wydania dramatów i serii monograficznej płyt. W 2019 r. dokonano nagrań utworów klawiszowych Bogusława Schaeffera.

HISTORIA FESTIWALU ERA SCHAEFFERA:

Na Scenie Teatru Polskiego w Warszawie w 2008 roku w kwietniu odbył się pokaz przedpremierowy filmu dokumentalnego „Solo“ poświęconego twórczości Bogusława Schaeffera, którego Fundacja jest producentem. Film „Solo” w reżyserii Macieja Pisarka zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Muzyce w Pradze w 2008 r., w sierpniu na festiwalu Docupolis w Barcelonie nagrodę Tercer Ojo dla Najlepszego Dokumentu Eksperymentalnego. Film uczestniczył w konkursie głównym jako jeden z 12 dokumentów z całego świata, oraz na Festiwalu Europa Quest w Zielonej Górze , „Solo” zostało wyróżnione dwiema nominacjami do Offskarów nagród polskiego kina niezależnego: za najlepsze zdjęcia i najlepszy montaż; Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Muzycznych w Montrealu to już trzecie Grand Prix (MFF o sztuce w Pradze i Barcelonie w 2008 roku ) film otrzymał również nagrodę na MFFM w Oulu w Finlandii.

Kolejne edycje Festiwalu odbywały się: w 2009 roku I edycja ERY SCHAEFFERA w CSW, II edycja w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, III i IV edycja w Teatrze Studio, V edycja w Basenie Artystycznym, VI i VII edycja w MHŻP Polin, VIII, IX edycja w Studio Tęcza. X edycja w Domu Kultury KADR.

I edycję Ery Schaeffera zaprezentowaliśmy na najbardziej znanym Festiwalu Teatralnym w Europie i Świecie w Edynburgu w sierpniu 2010 r. Wydarzenie obejrzało 2000 tys. osób. Po pierwszym spektaklu w Edinburgh Spotlight oraz Herald Scotland, na 5 możliwych gwiazdek uzyskaliśmy dwa razy po 4. Na dwóch spektaklach obecny był Profesor Richard Demarco, współzałożyciel Fringe Festival, który zasłynął między innymi tym, że wypromował dla Szkocji (a co za tym idzie dla świata) Tadeusza Kantora. Po obejrzeniu naszego spektaklu uznał, że od czasów Kantora nie widział nic lepszego i jest to jedna z
najlepszych produkcji, jakie widział od początku festiwalu, na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

W ramach Polskiej Prezydencji w UE w 2011 roku we wrześniu zaprezentowaliśmy widowisko II edycji Festiwalu w Madrycie w sali Matadero Teatru Hiszpańskiego. Łącznie odbyły się 4 prezentacje Ery Schaeffera przy pełnej widowni. Uczestniczyło w niej około 3000 tys. osób. W 2012 r. przy pomocy Instytutu Polskiego w NY i Filharmonii Brooklyn w Nowym Jorku, New Music for String Quartet wykonał światową premierę Kwartetu 17 Bogusława Schaeffera.
W 2012 roku zostaliśmy zaproszeni przez Prof. Richarda Demarco na 40. Festiwal w Edynburgu ze spektaklem „Multimedialne Coś”. Spektakl przetłumaczony przez Benjamina Paloffa. Spektakl zagraliśmy 4 razy przy pełnej widowni w The Tom Fleming Centre. Podczas Festiwalu w Edynburgu odbyła się premiera dramatów Schaeffera wydana przez wydawnictwo Oberon w Londynie.

W 2012 roku nawiązaliśmy współpracę z festiwalem Jazz and Experimental Music from Poland w Londynie (w programie brytyjski chór Vocal Constructivists pod dyrekcją Jane Alden wykonał interpretacje grafik Schaeffera), z udziałem: Juilliard Dance Drama Music w NY, Mitteleuropäisches Kammerorchester z Wiednia, Amalgammes z Paryża, Kronos Quartet, Filharmonią z Hawany i wieloma innymi artystami.

W 2012 roku w Hawanie odbyła się premiera Kwartetu Schaeffera i czytanie jego dramatów. W tym samym roku wydział Teatralny Uniwersytetu UNAM w Meksyku czytał dramaty Prof. Schaeffera. W Pradze czeskiej w 2013 roku w Teatrze Divadlo Komedie odbyła się premiera „Scenariusza” Prof. Schaeffera oraz koncert.

W 2013 roku Era Schaeffera odbyła się w Basenie Artystycznym w Warszawie, 2014-2015 w MHZP POLIN, 2016-2017 w Studio Tęcza w Warszawie, a w 2018 w warszawskim Domu Kultury KADR, 2019-2020 Basen Artystyczny.

ERA SCHAEFFERA jest wydarzeniem cyklicznym, którego główną ideą jest promowanie bogatej twórczości artystycznej prof. Bogusława Schaeffera i upowszechnianie wiedzy w tym obszarze. Mimo kilkudziesięcioletniej kariery i ogromnego wpływu na kształt kultury współczesnej w Polsce, postać artysty jest ciągle rozpoznawalna w stopniu niewystarczającym w odniesieniu do jego zasług. Stąd zrodził się pomysł realizacji wydarzenia, które odpowiada na potrzebę prezentacji postaci tak znaczącej dla Polskiej kultury.

Festiwal Era Schaeffera to wydarzenie cykliczne z pogranicza muzyki, teatru i tańca, oparte o bogaty dorobek twórczy genialnego polskiego współczesnego kompozytora, teoretyka muzyki, dramaturga, filozofa i grafika Bogusława Schaeffera, odbywające się regularnie w sezonie jesiennym od 2009 roku w Warszawie. Podczas festiwalowych wydarzeń odbywają się prezentacje wykonań utworów muzycznych i teatralnych Bogusława Schaeffera oraz sympozja i spotkania. Gościnnie również poza granicami kraju: Madrycie, Paryżu, Meksyku, Edynburgu, Los Angeles. Festiwal prezentuje szeroki wachlarz środków ekspresji artystycznej łącząc jednocześnie różne dziedziny sztuki i zachowuje otwartą formę przedstawienia i interakcji z publicznością.

Sztukę Bogusława Schaeffera pt. „Multimedialne Coś” wraz z szeregiem imprez towarzyszących, promujących wielowątkowy i bogaty dorobek jednego z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury zaprezentowaliśmy przed mieszkańcami Paryża. Ogół wydarzeń ułożył się w Festiwal Bogusława Schaeffera zatytułowany „Klasyka Awangardy. Awangarda Klasyki”, który Fundacja Przyjaciół Sztuk Aurea Porta zrealizowała podczas tygodnia polskiej dramaturgii w Théâtre de La Huchette w Paryżu,

W swoim dorobku FPS AUREA PORTA ma kilka produkcji. Pierwszym spektaklem była Skala Bogusława Schaeffera napisana dla Marka. Następnie Bitwy Topora Teatr na Woli, Norblin. Zakład Wytopu snów imieniem Zantmana z okazji 100 lecia ur. Gombrowicza, La Dolce NRD, muzyczne show z piosenkami z byłego DDR. Produkcja filmu SOLO. Spektakl Multimedialne Coś, wydanie 2 tomów dramatów Schaeffera, katalog Grafik i Partytur Schaeffera, warsztaty teatralne i muzyczne, 29 paźdzernik 2021 13 Era Schaeffera.

Krystyna Gierłowska

Spiritus Movens

dyr. kreatywna

Leave a Reply