Czytanie DMITRIJA BOGOSŁAWSKIEGO, białoruskiego dramaturga online

W związku z trudną sytuacją na Białorusi białostoccy ludzie teatru postanowili wyrazić solidarność ze wszystkimi walczącymi tam o wolność i demokrację. Szczególne wyrazy wsparcia chcieliśmy przekazać naszym koleżankom i kolegom z protestujących przeciwko wyborczym fałszerstwom białoruskich teatrów i instytucji kultury. W ramach solidarnościowej akcji postanowiliśmy zrobić to, co potrafimy najlepiej – przygotować wydarzenie artystyczne, któremu patronuje polska sekcja AICT.

Z powodu szalejącej pandemii utrudniającej organizację wydarzeń artystycznych oraz mocno ograniczonego czasu na przygotowania nasze wsparcie okażemy poprzez transmitowane na żywo na youtubowym oraz facebookowym kanale Teatru Dramatycznego im. Al. Węgierki w Białymstoku czytanie dramatu białoruskiego autora DMITRIJA BOGOSŁAWSKIEGO „13 podstawowych zasad koszykówki opracowanych przez Jamesa Naismitha” w tłumaczeniu Jakuba Adamowicza. Dramat ten został wydrukowany w numerze 3/2020 miesięcznika „Dialog” i opowiada o pozornie apolitycznym życiu i problemach młodych ludzi na współczesnej Białorusi.

W czytaniu udział wezmą aktorzy z Białostockiego Teatru Lalek (Izabela Wilczewska i Magdalena Dąbrowska), Teatru Dramatycznego im. Al. Węgierki (Patryk Ołdziejewski), Teatru Wierszalin (Rafał Gąsowski) oraz Teatru Czrevo (Joanna Troc). Po czytaniu postaramy się porozmawiać online z autorem oraz przedstawicielami protestujących na Białorusi. Koordynację całości oraz poprowadzeniem rozmów wziął na siebie Konrad Szczebiot – wiceprzewodniczący do spraw międzynarodowych Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT/IATC.

Ponieważ całe wydarzenie ma charakter solidarnościowy – wszyscy biorący w nim udział czynią to na zasadzie wolontariatu. Organizatorzy pragną wyrazić głęboką wdzięczność autorowi oraz tłumaczowi za zgodę na bezpłatne wykorzystanie w tym szczytnym i niekomercyjnym celu owoców ich pracy. Czytanie rozpocznie się w najbliższy piątek – 21.08.2020 roku o godzinie 20.00. Istnieje możliwość uczestnictwa dziennikarzy w tym wydarzeniu „na żywo” na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego.

Konrad Szczebiot

[na zdj. scena ze spektaklu „Saszka” Bogosławskiego w reżyserii Wojciecha Urbańskiego w warszawskim Teatrze Współczesnym, 2014, materiał Teatru]

Leave a Reply