„Ciała obce” w cyklu „Teatr online”

Teatr Wybrzeże i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zapraszają do wspólnego oglądania kolejnego spektaklu w cyklu „Teatr online”.

Tym razem na kanale YouTube Teatru Wybrzeże – https://youtu.be/4_21xDgAmuo – zaprezentujemy znakomicie zrealizowaną rejestrację telewizyjną CIAŁ OBCYCH Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego. Prezentacja spektaklu rozpocznie się w najbliższą sobotę, 25 kwietnia o godzinie 17.00 i będzie dostępna do północy.

Rejestracja telewizyjna CIAŁ OBCYCH odbyła się w trakcie prezentacji spektaklu na XV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje i była retransmitowana na antenie TVP Kultura. Reżyserem rejestracji jest Józef Kowalewski, laureat nagrody Festiwalu Dwa Teatru za rejestrację innego naszego spektaklu, ZMIERZCHU BOGÓW w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. ZMIERZCH BOGÓW niebawem też będzie dostępny w Wybrzeżowym cyklu online.

Licencja na udostępnienie spektaklu została udzielona przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

O SPEKTAKLU

Adam jest aktywnym działaczem opozycji demokratycznej. Ma kochającą żonę, maleńkie dziecko, oddanych kolegów, którzy uważają go za bohatera. Jego życie w PRL to przede wszystkim walka z komuną, msze, teatry podziemne, rozrzucanie ulotek i hasła: Bóg, Honor, Ojczyzna. Jednak ten chłop „z krwi i kości”, „wojownik” marzący o zrobieniu powstania, kochanek i kompan od kieliszka skrywa w sobie tajemnicę – od dzieciństwa prowadzi wewnętrzną walkę, walkę z własnym ciałem i swoją biologiczną płcią. Ewa to kobieta świetnie wykształcona, była opozycjonistka, obecnie żyjąca w nędzy, zmagająca się z samotnością, odtrąceniem, frustracją, obrzydzeniem, jakie wzbudza u najbliższych i przede wszystkim z rozwijającym się rakiem. Co łączy te dwie postaci? Tajemnica? Walka? Ideały? Polska? Rozgrywająca się równolegle w dwóch czasach sztuka Julii Holewińskiej to przede wszystkim tekst o dążeniu do wolności – zarówno narodowej jak i osobistej. Wielka, oficjalna Historia splata się tu z osobistym dramatem, górnolotne wspólnotowe hasła ulegają rozpadowi w zetknięciu z tym, co dla wielu nie mieści się w ramach tak zwanej normalności.

***

Julia Holewińska

CIAŁA OBCE

Reżyseria: Kuba Kowalski

Dramaturgia: Julia Holewińska

Scenografia: Katarzyna Stochalska

Muzyka: Piotr Maciejewski

Światło: Damian Pawella

Ruch sceniczny: Katarzyna Chmielewska

W spektaklu występują: Justyna Bartoszewicz (Maryja, Uczennica, chór żeński), Piotr Biedroń (Bolesław, Pan w mundurze, Uczeń, chór męski), Magdalena Boć (Alina, Wiki, Uczennica, chór żeński), Marzena Nieczuja-Urbańska (Jadwiga, Pani w kitlu, Uczennica, chór żeński), Łukasz Konopka (Lech, Uczeń, chór męski), Anna Kociarz (Zofia, Uczennica, Joanna Szczepkowska, chór żeński), Maciej Konopiński (Bogumił, Pan w kitlu, Uczeń, chór męski), Robert Ninkiewicz (Ryszard, Pan w sutannie, Uczeń, chór męski), Marek Tynda (Adam / Ewa) oraz Piotr Maciejewski (perkusja) i Paulina Strzegowska (saksofon).

Polska prapremiera: 17 lutego 2012 roku

Czas: 1 godzina 45 minut (bez przerw)

Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.

#zostanwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie

Materiał nadesłany
22-04-2020

Leave a Reply