23 marca 2020 #TEATRŻYDOWSKIWDOMU – inauguracja repertuaru on-line

Już jest repertuar warszawskiego Teatru Żydowskiego on-line na pierwszy tydzień. Wszystkie wydarzenia będzie można obejrzeć na kanale YouTube teatru.

Działalność #TeatrZydowskiWDomu inauguruje list Gołdy Tencer.

List Gołdy Tencer do Widzów

„Drodzy Państwo, Drodzy Przyjaciele Teatru, Teatr Żydowski zawsze odpowiadał na niecodzienne sytuacje i kryzysy. Kiedy trzy lata temu została zburzona siedziba teatru przy placu Grzybowskim, wspólnie z aktorami, pracownikami technicznymi i administracją postanowiliśmy, że nie poddajemy się, gramy dalej. Będąc teatrem bez siedziby gramy w kilku lokalizacjach Warszawy. Kiedy ogłoszono zamknięcie instytucji kultury w związku z epidemią koronawirusa, natychmiast odpowiedzieliśmy zapowiedzią zbudowania wirtualnego repertuaru. Teatr nie istnieje bez widza.

W tym roku Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich obchodzi swoje 70-lecie. Tuż przed premierą musieliśmy odwołać spektakl „Mykwa” izraelskiej autorki Hadar Galron w reż. Karoliny Kirsz, który miał inaugurować nasz Jubileusz. Nie poddajemy się. Wierzymy, że już niedługo będziemy mogli spotkać się z Państwem na żywo. Zanim to jednak nastąpi zapraszamy do wirtualnego spotkania. Nasz repertuar online otwiera ważny dla nas spektakl „Dybuk” wg An-skiego w reż. Mai Kleczewskiej
i w dramaturgii Łukasza Chotkowskiego.

Kiedy obejmując dyrekcję Teatru Żydowskiego zaprosiłam Maję Kleczewską do współpracy, powiedziałam, że chcę przewietrzyć teatr, ale bez przeciągu. Przez pięć lat mojej dyrekcji zrealizowałam blisko 40 premier. Maja Kleczewska zrobiła w Teatrze Żydowskim jeszcze trzy spektakle. Rozmawiamy o następnym. Tak się składa, że rok 2020 to również 100. rocznica światowej prapremiery „Dybuka” An-skiego, która miała miejsce w Warszawie w Teatrze Elizeum. Prezentacją rejestracji spektaklu Mai Kleczewskiej inaugurujemy 100-lecie „Dybuka”, a także 70-lecie istnienia Teatru Żydowskiego.

Korzystając z tej okazji pragnę serdecznie podziękować Aktorom, Realizatorom, Ekipie Technicznej, Administracji Teatru Żydowskiego.  Dziękuje Dawidowi Szurmiejowi za pomysł kompleksowego wirtualnego repertuaru w czasie kryzysu. Życzę Państwu dobrych wrażeń, będzie nam miło gościć w Państwa domach” – napisała Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Centrum Kultury Jidysz.

Repertuar #Teatr ŻydowskiwDomu na nadchodzący tydzień 24-27 marca 2020

Swoją działalność #Teatr ŻydowskiwDomu zaczyna spektaklem Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego „Dybuk” – pokaz odbędzie się 24 marca o godz. 19 na kanale YouTube Teatru Żydowskiego.

„Dybuk” oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta Warszawskiego, a zburzonego prawie dokładnie dwa lata po premierze „Dybuka” w kwietniu 2017 roku.

Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych
z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas — żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

Maja Kleczewska została nagrodzona za „Dybuka” Laurem Konrada na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE w Katowicach. Magdalena Koleśnik za rolę Lei otrzymała nagrodę im. Andrzeja Nardellego.

Premiera spektaklu Mai Kleczewskiej miała miejsce 17 kwietnia 2015 roku i rozpoczęła współpracę reżyserki i Łukasza Chotkowskiego z Teatrem Żydowskim, gdzie zrealizowali jeszcze trzy spektakle („Golem”, „Malowany ptak”, „Berek”).

W roku 2020 Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich świętu swoje 70-lecie. Prezentacją „Dybuka” online otwiera też setną rocznicą światowej prapremiery dramatu, która odbyła się
w Warszawie w Teatrze Elizeum na Karowej w grudniu 1920 roku.

„Dybuk” wg An-skiego w reż. Mai Kleczewskiej
Scenariusz i dramaturgia: Łukasz Chotkowski
Przekład: Michał Friedman
Scenografia, światła, wideo: Wojciech Puś
Kostiumy: Konrad Parol
Muzyka: Stefan Węgłowski
Asystent reżysera: Jędrzej Piaskowski

Obsada: Magdalena Koleśnik, Gołda Tencer, Piotr Stramowski, Jerzy Walczak, Joanna Przybyłowska, Piotr Sierecki, Dawid Szurmiej, Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Marek Węglarski, Barbara Szeliga, Ewa Tucholska, Wanda Siemaszko, Waldemar Gawlik, Genady Iskhakov

[Fot. Magda Hueckel]

Kolejną pozycją repertuaru #TeatrZydowskiWDomu, 26 marca o godz. 19.00, będzie emisja – odcinka cyklu Bagaże kultury. Ida Kamińska – aktorka totalna”, poświęconego patronce Teatru Żydowskiego – Idzie Kamińskiej, z udziałem Szymona Szurmieja, Gołdy Tencer, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Stanisławy Celińskiej, Ewy Dąbrowskiej, Heleny Wildy i Mariusza Szczygła.

Bagaże kultury to cykl poświęcony najwybitniejszym postaciom współczesnej kultury, który w Teatrze Żydowskim prowadził Remigiusz Grzela. BAGAŻE KULTURY… Bo bagaże pełne wspomnień
i opowieści, rękopisów, książek, taśm filmowych, teatralnych fotosów, bo bagaże emigrantów, wyrzuconych, podróżników, poszukiwaczy. Bagaże i tożsamość ich właścicieli. Wielki temat XX i XXI wieku. Jego bohaterami byli Agnieszka Holland, Hannah Arendt, Julian Tuwim, Józef Hen, Jerzy Ficowski, Aleksander Bardini, Jerzy Kosiński, Ryszarda Hanin, Leopold Tyrmand, Janusz Morgenstern, Anda Rottenberg, Izabella Cywińska, Krzysztof Kowalewski, Daniel Passent, Konstanty Gebert, Stefan Kisielewski, Wiera Gran, Andrzej Krakowski, Wanda Sieradzka, rabin Michael Schudrich, Danuta Szaflarska, Władysław Szpilman, Jerzy Hoffman, Feliks Falk, Sabina Baral. W spotkaniach kilkakrotnie wziął udział Andrzej Wajda.

Ida Kamińska — pierwsza kobieta-reżyser w okresie międzywojennym w Polsce. Pierwsza aktorka
z krajów komunistycznych nominowana za najlepszą rolę kobiecą do Oscara, obok Elizabeth Taylor
w „Kto się boi Virginii Woolf” i Anouk Aimée w „Kobiecie i mężczyźnie’”. Pierwsza dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie, twórca największej żydowskiej sceny teatralnej na świecie.

27 marca o godz. 19.00 #TeatrZydowskiWDomu zaprosi widzów na czytanie performatywne live sztuki Hanocha Levina „Całuj ciotkę” w reż. Karoliny Kirsz.

„Całuj ciotkę” to ostatnia, dotąd niewystawiona sztuka wybitnego izraelskiego dramaturga Hanocha Levina. Młody bohater śpiewa serenadę pod balkonem dziewczyny, lecz zamiast ukochanej ukazuje się starsza pani. Levin z humorem zadaje pytanie: możliwe, a nawet przyjęte są relacje między starszym mężczyzną a dużo młodszą kobietą, czemu więc nas dziwi, kiedy jest odwrotnie.

Znakomicie napisana komedia, która zyskuje poważniejsze tony — jest o przeszłości, umieraniu, samotności; o tym, co robimy na świecie, dlaczego tu jesteśmy (pada w tekście pytanie: czy dla zabijania czasu?). – „Jak to jest, że ze wszystkich zostałeś tylko ty, największy nudziarz, największy głupiec” – pyta sam siebie bohater Levina.

Przekład: Michał Sobelman
Obsada: Barbara Szeliga, Joanna Przybyłowska, Daniel „Czacza” Antoniewicz
Prawa: Agencja ADiT

Teatr Żydowski będzie na bieżąco informował o repertuarze #TeatrZydowskiWDomu na kolejne tygodnie.

***

Więcej informacji:

Edyta Bach

PR Manager

Teatru Żydowskiego

501232302 | e.bach@teatr-zydowski.art.pl

Leave a Reply