W Kaliszu niebawem Spotkania Teatralne. Kaliskie.

Na stronie głównej (internetowej) Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu czyli TBK odlicza dni do kolejnej premiery. Będzie to ROMANS Aleksandra Ostrowskiego w reżyserii Michała Kotańskiego, a termin premiery – 28.04.2018.

Scenografia – Kornelia Dzikowska, muzyka – Lubomir Grzelak.

Obsada: Aleksandra Pałka, Bożena Remelska, Izabela Wierzbicka, Zbigniew Antoniewicz, Michał Grzybowski, Jacek Jackowicz, Dawid Lipiński, Jakub Łopatka, Marcin Trzęsowski, Michał Wierzbicki, Lech Wierzbowski, Maciej Zuchowicz.

Opis : „Romans” to jedna z najsłynniejszych sztuk Aleksandra Ostrowskiego, wielkiego rosyjskiego pisarza XIX wieku, stawianego w jednym rzędzie z Antonim Czechowem. W Polsce znana jest pod tytułem „Panna bez posagu”. Co ciekawe, w polskiej prapremierze (w Warszawie w 1951 roku) jedną z głównych ról kreował legendarny dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego – Tadeusz Kubalski, pomysłodawca i twórca Kaliskich Spotkań Teatralnych.

„Romans” opowiada historię pięknej i romantycznej Larysy Dmitriewny, o której względy walczą największe znakomitości carskiego miasteczka. Bogaci kupcy i niebogaci panowie. Urzędnicy i prowincjonalna szlachta. Poczciwiny i pospolite cwaniaki. Salon w domu Larysy jest zawsze pełen, ale brak posagu oraz chciwość matki Larysy są doskonałą pożywką dla pieniędzy jako głównego motoru działania w stosunkach między mężczyzną a kobietą. I tak dochodzi do zderzenia finansów, namiętności, ambicji, honoru i uczuć…

Reżyserem spektaklu jest Michał Kotański – dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, studiował też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Rocznik 1976. Był asystentem m.in. Andrzeja Wajdy, Krystiana Lupy, Jerzego Jarockiego, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Golińskiego, Achima Freyera i Dana Jemmetta. Wyreżyserował ponad dwadzieścia spektakli – od sztuk kameralnych po wieloobsadowe inscenizacje na dużych scenach.

W spektaklu zobaczymy jedenaścioro aktorów z kaliskiego zespołu oraz gościnnie wcielającą się w rolę Larysy – Aleksandrę Przesław.

Teatr przygotowuje się do kolejnych, już 58. Kaliskich Spotkań Teatralnych, które odbędą się od 12 do 19 maja. Obecnie poszukuje wolontariuszy do obsługi Festiwalu Sztuki Aktorskiej. „Jeśli kochasz teatr, marzysz o tym by poczuć jego atmosferę „od środka” – przyłącz się do naszej grupy Wolontariuszy podczas 58. Kaliskich Spotkań Teatralnych…”

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply