9. edycję Festiwalu ERA SCHAEFFERA czas zacząć!

26 października 2017 r. odbędzie się niezwykłe spotkanie z twórczością Schaeffera – prawdziwe święto sztuki z okazji 70-lecia pracy artysty.

Już po raz 9. przyjaciele profesora Bogusława Schaeffera uczczą jego artystyczny dorobek. Rok 2017 jest po kilkakroć jubileuszowy dla tego wielowymiarowego twórcy – dramatopisarza, kompozytora i grafika. Artysta obchodzi: 70-lecie pracy twórczej, 30-lecie pracy akademickiej w Mozarteum w Salzburgu, 50-lecie doktoratu na Uniwersytecie Warszawskim oraz 50-lecie prawykonania utworu „Muzyka elektroniczna”.

Nieistniejąca Przestrzeń, Nieistniejący Ludzie… Niewidzialne Szkice pokrywające Białe karty… Otwierane przypadkowo strony odkrywające Skojarzenia, Nurty Myśli i pospieszne Notatki – dotkliwe i zaskakujące… Rzeczywistość kreowana na moment – bez żadnej Logiki – zatrzymująca zdarzenia w kadrze na przypadkową Chwilę, by zniknąć i nigdy się nie powtórzyć… Dotkliwa obserwacja wewnętrznego schaefferowskiego świata w powiększeniu, dynamiczna podróż przez Nieistniejące spotkania i pytania – o Człowieka i jego nielogiczną, niejasną konstrukcję” – tak o tegorocznej ERZE SCHAEFFERA opowiada reżyser Maciej Sobociński, związany z projektem nieprzerwanie od pierwszej edycji Festiwalu.

9. edycję ERY SCHAEFFERA tworzą m.in.:

Muzycy: Padma Shankar, Ghatam Giridhar Udupa, Nathan Davis, Irinel Anghel, Michał Urbaniak
z zespołem i Lost Education w składzie: Patryk Zakrocki, Hanna Piosik i Paweł Szamburski.

Aktorzy: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Sean Palmer, Lidia Bogaczówna

Tancerze: Witek Jurewicz, Lena Kowalska

Chór Gre Badanie

Reżyseria: Maciej Sobociński

Produkcja: Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA

Główny performance Festiwalu odbędzie się w dniu 26 października 2017 r. o godz. 19:30
w Studio Tęcza przy ul. Rydygiera 8 w Warszawie
(wejście od ul. Anny German 12).

ERA SCHAEFFERA to coroczny, międzynarodowy projekt Fundacji AUREA PORTA zakotwiczony w Warszawie i oparty o bogaty dorobek Schaeffera. To sposób na promocję twórczości  artysty, wciąż bardziej znanego i docenianego za granicą niż w Polsce.

Jest to Festiwal awangardy muzyczno-teatralnej, wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem i słowem, skupiający wybitnych twórców polskich i zagranicznych. Cykliczne przedstawienia są multimedialną prezentacją twórczości muzycznej
i dramaturgicznej Bogusława Schaeffera. To kontynuacja corocznych, międzynarodowych spotkań z dziełami Schaeffera i artystami różnych dziedzin: muzyki, teatru, filmu oraz  performance’u.

Tworząc Festiwal ERA SCHAEFFERA, wydarzenie nazwane od nazwiska Mistrza, Fundacja AUREA PORTA przybliża postać Bogusława Schaeffera wszechstronnego twórcy – artysty określanego mianem Leonarda da Vinci XXI wieku.

Bogusław Schaeffer (ur. 1929, Lwów) stworzył około 550 dzieł muzycznych, 44 sztuk teatralnych, granych z dużym powodzeniem w kraju i za granicą, a także około 650 prac graficznych. Wśród jego publikacji odnajdujemy 17 książek (w tym 3 zarysy historii muzyki
i unikatowy podręcznik do nauki kompozycji), przeszło 800 artykułów, studiów, felietonów
i esejów z zakresu muzyki współczesnej, filozofii kultury, psychologii twórczości oraz pedagogiki kompozycji. Jest najchętniej wystawianym polskim autorem pośród żyjących dramatopisarzy. Odtwórcami postaci schaefferowskich byli znani, polscy aktorzy (m.in.: Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Jan Frycz, Jan Machulski).

„Zadaniem Fundacji jest stworzenie tradycji dorocznych spotkań artystów z całego świata skupiających się wokół teatralnej, muzycznej, plastycznej oraz tanecznej twórczości Prof. Bogusława Schaeffera. Naszym celem jest umożliwienie prezentacji dzieł starszych w konfrontacji z upływającym czasem i nowymi dziełami, aktualnie tworzonymi przez profesora oraz artystów biorących udział w przedstawieniach.” – mówi Marek Frąckowiak, Prezes Fundacji AUREA PORTA i dodaje: „Naszym marzeniem jest żeby spotkania w ramach Festiwalu stały się Centrum nawiązywania kontaktów przez artystów z całego świata, zafascynowanych twórczością Schaeffera”.

Wielu partnerów doceniło symbolikę, charakter przedsięwzięcia i jego awangardowy rys wspierając unikatowy projekt, jakim jest Festiwal ERA SCHAEFFERA, od lat angażujący doświadczonych aktorów, muzyków, tancerzy i reżyserów.

Patronat Honorowy:

Marszałek Województwa Mazowieckiego

Ambasador Indii

Współfinansowanie:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Samorząd Województwa Mazowieckiego

Mecenas Festiwalu: BIEDRONKA

Partner Strategiczny: ROBYG

Sponsor Złoty: METKOL PRUSZYŃSKI

Sponsorzy: GOLDEN TULIP, JANEX, DOTI, Apartment4You, PORTA Drzwi, SANPLAST

Patroni medialni: Co Jest Grane 24, JET LINE, EMPIK, RDC, e-teatr.pl, AICT, polmic.pl

Produkcja i organizacja: Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA

Współorganizator: Mazowiecki Instytut Kultury, STUDIO TĘCZA, Stołeczna Estrada, ZAIKS, Instytut Adama Mickiewicza

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Katarzyna Socha – Przyjaciel Fundacji

Tel.: +48 604 486 211

socha.katarzyna77@gmail.com

Leave a Reply