Jesień z muzyką i humorem na Górnym Śląsku

Teatralna jesień na Górnym Śląsku rozpocznie się od sztuk obyczajowych. Już 15 września na scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego odbędzie się premiera SZTUKI  (na zdjęciu) Jasminy Rezy w reżyserii Tadeusza Bradeckiego, poprzedniego dyrektora katowickiego teatru, którym tym tytułem wraca do Katowic. Tydzień później, 22 września w Teatrze Miejskim w Gliwicach będzie można zobaczyć spektakl ICH CZWORO. REALITY SHOW. Przedstawienie inspirowane dramatem Gabrieli Zapolskiej (dramaturgia Mira Mańka i zespół), przeniesionym we współczesność do telewizyjnego studia, reżyseruje artystka młodego pokolenia, Julia Mark. Za oprawę scenograficzną tej swoistej podróży do jądra kompleksów i namiętności odpowiada Agata Skwarczyńska, laureatka tegorocznej Głównej, Złotej Nagrody 4. edycji World Stage Design w Taipei. Muzykę pisze Wojciech Długosz, a za ruch sceniczny odpowiada znany śląskiej publiczność choreograf Jarosław Staniek.

Gliwicki teatr sezon artystyczny rozpoczyna ambitnie, toteż już 7 października odbędzie się kolejna premiera – tym razem spektakl muzyczny w reżyserii dyrektora teatru, Łukasza Czuja. LEKCJA TAŃCA W ZAKŁADZIE WESELNO-POGRZEBOWYM PANA BROMBY, inspirowana twórczością Bohumila Hrabala i Jarosława Haška,  powstaje na podstawie tekstu Łukasza Czuja i Marcina Miętusa. Muzykę pisze Łukasz Matuszczyk do tekstów piosenek Michała Chludzińskiego. Jak zapowiadają twórcy przedstawienia „surrealistyczna biesiada teatralna” zamieni się w „święto prawdziwej poezji i humoru”. Spektakl jest efektem kooprodukcji z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy.

Równie ciekawie zapowiada się najnowsza premiera Teatru Rozrywki z Chorzowa, który 16 listopada zaprasza na muzyczną komedię korporacyjną JAK ODNIEŚĆ SUKCES W BIZNESIE, ZANADTO SIĘ NIE WYSILAJĄC. Prapremiera musicalu miała miejsce na Broadwayu w 1961 roku, jakkolwiek sztuka była wznawiana, ostatni raz w 2011 roku. Autorem muzyki do libretta Abbe Burrowsa jest klasyczny już broadwayowski kompozytor Frank Loesser. Warto dodać, że choreografię do nowojorskiej wersji przygotował Bob Fosse, w Chorzowie zrobi to Jarosław Staniek. Reżyserem musicalu o przetrwaniu w korporacyjnej dżungli jest Jacek Bończyk, zaś autorem tłumaczenia Jacek Mikołajczyk, reżyser świetnie przyjętej na Śląsku „Rodziny Adamsów” (Gliwicki Teatr Muzyczny) i odnoszącej sukcesy w Poznaniu „Zakonnicy w przebraniu” (Teatr Muzyczny w Poznaniu).

Warto również pamiętać o Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, gdzie 4 listopada planowana jest premiera WOJNY ŚWIATÓW Herberta Georga Wellesa w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Klasyczna powieść science-fiction ma posłużyć artystom do próby odpowiedzi na wiele pytań, m.in. do kogo należy Ziemia i czy hierarchiczny porządek świata jest naturalny; czy można żyć bez kontaktu z tym, co inne i obce, oraz, czy łatwo zostać uchodźcą. Spektakl Szczawińskiej ma być odpowiedzią na współczesne czasy kryzysu. Jak deklaruje artystka: „Wykorzystując fragmenty fabuły powieści H. G. Wellsa stworzymy opowieść o pysze, która buduje imperia i sankcjonuje przemoc – ale także zaprosimy na sceniczne ćwiczenia z obcości i empatii”.

Jesień na Górnym Śląsku obfituje w wydarzenia teatralne. Oprócz wspomnianych premier warto wybrać się do Teatru Śląskiego na osadzony we współczesnych społeczno-politycznych realiach spektakl KORFANTY w reżyserii Przemysława Wojcieszka (premiera: 27 października) czy DWANAŚCIE KRZESEŁ, które na sylwestrową noc przygotuje zaprzyjaźniony z Teatrem im. Stanisława Wyspiańskiego Nikolaj Kolada. W tym samym miesiącu w Teatrze Śląskim odbędzie się jeszcze jedna premiera – 3 grudnia na małej scenie Ingmar Villqist zaprezentuje KONRADA.

Z kolei Teatr Nowy w Zabrzu pierwszą połowę sezonu planuje pod znakiem klasyki. 18 listopada odbędzie się premiera WIŚNIOWEGO SADU Antona Czechowa w reżyserii gruzińskiego artysty Davida Mgebrishvili. Warto o tym teatrze pamiętać również w związku z Festiwalem Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przestawiona”, który w tym roku odbędzie się już po raz siedemnasty, między 14 i 22 października.

Przygotowała: Aneta Głowacka

Leave a Reply