Przejdź do treści

FPP i balet-pantomima w Bydgoszczy

Tegoroczna edycja Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, organizowanego przez Teatr Polski, poświęcona jest Europie i teatralnym próbom przedstawienia zarówno trawiących ją kryzysów, jak też alternatywnych dróg jej rozwoju. Prezentowane spektakle proponują inne od aktualnych projekty polityczne, ekonomicznych, społecznych, ekologicznych, kulturowych czy egzystencjalnych. Jak mówią kuratorzy (Paweł Wodziński, Bartek Frąckowiak, Piotr Grzymisławski i Jakub Drzastwa), „komponujemy tegoroczny program ze spektakli, które w różnych formach i gatunkach próbują dokonać reprezentacji kryzysu, poddać go diagnozie i analizie, wywołać i zbadać jego zmysłowy charakter, zastanawiając się nad kondycją kryzysową i doświadczeniem kryzysu, jego materialnymi przejawami, jego estetyką, jak też jego dokumentacją”.

Festiwal Prapremier 2016 | Festival of New Dramaturgies potrwa od 24 września do 1 października.

Program FPP pod linkiem : http://www.festiwalprapremier.pl/pl/program/kalendarium/

Opr. Ewa Sośnicka – Wojciechowska

W Opera Nova premierą – 22.10.16 – baletu-pantomimy Stabat Mater i Harnasiów do muzyki Karola Szymanowskiego uświetni obchody 60.rocznicy działalności polskiej sceny operowej w Bydgoszczy. Będzie to pierwsze „bydgoskie” wykonanie tych utworów, gdyż dotychczas dzieła Szymanowskiego prezentowane były w Operze Nova tylko gościnnie, podczas Bydgoskich Festiwali Operowych.

Choreografie do obu utworów tworzy Robert Bondara. Kierownictwo muzyczne premiery sprawuje Maciej Figas, scenografia jest dziełem Julii Skrzyneckiej, chór przygotowuje Henryk Wierzchoń.

Więcej – http://www.opera.bydgoszcz.pl/

Opr. Anna Leszkowska

Leave a Reply