ZAPROSZENIE DO ŚWIATA SCHAEFFERA

Już po raz siódmy FESTIWAL ERA SCHAEFFERA organizowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA wzbogaci ofertę wydarzeń kulturalnych jesiennej Warszawy. Polska sekcja AICT jest jednym z partnerów tego wydarzenia.

29 października 2015 roku o godz. 20.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie będzie miało miejsce multimedialne widowisko inspirowane dorobkiem genialnego polskiego kompozytora, dramaturga, teoretyka muzyki, filozofa i grafika: ERA SCHAEFFERA – energetyczny, multimedialnyshow z elementami performance’u, nawiązującego do wielowątkowej i bogatej twórczości Bogusława Schaeffera.

 

W interaktywnej iaudiowizualnej przestrzeni teatralnej, pulsującej dramaturgicznym oraz muzycznym rytmem i tańcem, dzieła Mistrza ukazane będą w rozmaitych, zaskakujących kontekstach, pozwalających otworzyć Schaefferowski świat twórczej wyobraźni na współczesność –nowych wykonawców, nową rzeczywistość oraz miasto i jego mieszkańców.

Założeniem ERY SCHAEFFERA jest swobodna, nieskrępowana niczym – szczególnie ramami sztuki, medium, sceny czy tematu– ekspresja artystycznych idei i wymiana myśli.

Festiwal ma jednak na celu przede wszystkim promocję twórczości samego Mistrza – profesora Bogusława Schaeffera– i przybliżenie jego genialnej postaci, docenianej wciąż bardziej poza granicami kraju, szerszemu gronu rodzimych, szczególnie młodych odbiorców.

 

Bogusław Schaeffer, urodzony w 1929 kompozytor –pisarz, grafik, teoretyk muzyki, krytyk, autor ponad 17 książek, 650 prac graficznych, 550 kompozycji muzycznych, 44 dramatów, w tym głośnego „Scenariusza dla trzech aktorów” – to z pewnością jeden z najoryginalniejszych twórców w dziejach kultury. Fenomen Schaeffera tkwi w dużej mierze w wielowymiarowości podejmowanych przez niego interdyscyplinarnych i niekonwencjonalnych działań artystycznych, oraz w niezwykłej inwencji twórczej.

Festiwal organizowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA jest wyrazem szczególnego hołdu dla sztuki Bogusława Schaeffera.

 

Oddajemy w ręce artystów i naukowców dorobek artystyczny Bogusława Schaeffera, zgadzając się na jego twórczą reinterpretację i włączenie w nowy kontekst. Wierzymy, że tylko tak traktowana sztuka zachowa swój żywy charakter i stanie się dynamiczną przestrzenią akcji i reakcji społeczno-kulturowej. Tak również sztukę rozumie i traktuje Bogusław Schaeffer, który niejednokrotnie był przecież inicjatorem artystycznych eksperymentów i spotkań, na nowo definiujących muzykę, teatr czy taniec.

Marek Frąckowiak aktor, Prezes Fundacji Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA


Gościem specjalnym
VII edycji FESTIWALU ERA SCHAEFFERA będzie – Tomasz Stańko.
Trzon wydarzenia stanowią aktorzy: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Lidia Bogaczówna, Agnieszka Wielgosz, Sean Palmer, Agnieszka Grzybowska oraz tancerz Witold Jurewicz.

Towarzyszą im muzycy i tancerze: L.U.C. Łukasz Rostkowski, Wojciech Konrad, Patryk Zakrocki, Urszula Dudziak, Jorgos Skolias, Atonis Skolias czy Assai Samba.

Multimedialne widowisko ERA SCHAEFFERA, przygotowane przez Macieja Sobocińskiego, reżysera telewizyjnego i teatralnego, otworzy w tym roku całąserię wydarzeń festiwalowych.

W listopadzie będą miały miejsce muzyczne spotkania happeningowe prowadzone przez pianistę, kompozytora, dyrygenta, założyciela Orkiestry Kameralnej Ad Hoc Ensemble – Marcina Łopackiego z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Zuzannę Głowacką z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Poprowadzą oni ponadto warsztaty muzyki intuicyjnej inspirowane graficzną partyturą Schaeffera „Przerywnik polemiczny „.

Era Schaeffera to gala improwizacji, spotkania twórców muzyki, teatru, plastyki i tańca, wpisane w zastosowaną w widowisku technikę collage’u. To festiwal wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem, ale przede wszystkim hołd dla sztuki. Poprzez twórczą wymianę energii, najśmielsze kombinacje i połączenia, chcemy odczytywać i odkrywać dzieła Schaeffera na wielu różnych płaszczyznach.

Maciej Sobociński, reżyser Ery Schaeffera

OBSADA VII EDYCJI FESTIWALU ERA SCHAEFFERA

 

MUZYCY:

 

Urszula Dudziak, Loussakoumounou Dieudonné, Wojtek Kondrat,

L.U.C. Łukasz Rostkowski, Jorgos Skolias, Antonis Skolias,

Tomasz Stańko, Temina Cadi Sulumuna, Patryk Zakrocki

Chór eksperymentalny Gre Badanie

 

AKTORZY:

 

Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Sean Palmer,

Lidia Bogaczówna, Agnieszka Grzybowska, Agnieszka Wielgosz

 

TANCERZE:

 

Witold Jurewicz, Assai Samba

Marlena Bełdzikowska, Izabela Chlewińska, Aneta Jankowska,

Aleksandra Łaba, Urszula Parol, Hanna Wiadrowska

 

SCENARIUSZ I REŻYSERIA:

Maciej Sobociński

 

REALIZACJA I PRODUKCJA:

Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA

 

BILETY (50 i 30 pln) do nabycia na www.bilety.polin.pl

 

KONTAKT:
Krystyna Gierłowska

+48 606 880 830, aureaporta.fundacja@gmail.com

 

ERĘ SCHAEFFERA wspierają:

 

Leave a Reply