DYBUK

Premierą DYBUKA w reżyserii Mai Kleczewskiej, wedle scenariusza reżyserki i Łukasza Chotkowskiego, Teatr Żydowski zainaugurował swoje 65-lecie. Powrót do klasycznego dramatu żydowskiego w nowatorskiej inscenizacji, wiążącej tragedię zakochanych z tragedią narodu, holocaustem i zagładą warszawskiego getta wpisał się idealnie w historię tego teatru. Żydowski, który w spektaklu staje się miejscem przecięcia historii i współczesności, oknem na czas miniony i punktem przylgnięcia tego, co było, do tego, co jest i będzie, przegląda się w swojej tradycji, cieniom umarłych i tym, którzy przetrwali, nie wymazując z pamięci przeszłości.

Powstało przenikliwie mądre przedstawienie, ujawniające potencjał artystyczny zespołu Teatru Żydowskiego, potwierdzające głęboki sens misji tego teatru, który otwiera się na nowy język teatru i nowe pokolenia. Wielkie osiągnięcie artystów, osiągnięcie teatru i wzruszające spotkanie pokoleń. Obecność na scenie trzech Lei: Gołdy Tencer i Joanny Przybyłowskiej, które tę rolę grały przez lata, i debiutującej Magdaleny Koleśnik miało w sobie trudną do przecenienia moc, a wniesiony żywioł dystansu i humoru (doskonała rola Henryka Rajzera) chronił spektakl przed martyrologicznym skostnieniem. W niczym to nie umniejszało siły świadectw ofiar holocaustu, przywoływanych bez emocji, czy wieńczącej spektakl przypowieści o kamieniu.

DYBUK wg An-skiego, reż. Maja Kleczewska, scenariusz sceniczny Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski, dramaturgia Łukasz Chotkowski, muz. Stefan Węgłowski, scenografia, video, światło Wojciech Puś, kostiumy Konrad Parol, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, premiera 17 kwietnia 2015

Leave a Reply