Czarownice i Witkacy w Jeleniej Górze

Niedawno, bo 7 marca, w Teatrze im C.K. Norwida w Jeleniej Górze miała miejsce premiera Aktu przerywanego (na zdj.) Tadeusza Różewicza w reżyserii Rolfa Alme. Zdaniem teatru „Akt przerywany to jedyna w swoim rodzaju sztuka o pisaniu sztuki, a dokładniej dramat o niemożliwości stworzenia tekstu dla współczesnego teatru. W rękach norweskiego reżysera Rolfa Alme zamienił się w wielogłosową, śmieszną, czasem i groteskową formę teatralną”.

18 kwietnia na Scenie Studyjnej odbędzie się premiera Wyprawy czarownic Terry Pratchetta w reżyserii Judyty Berłowskiej. Dramaturgia : Mariusz Babicki, scenografia Aleksandra Żurawska, muzyka Dawid Rudnicki. Wystąpią : Agata grobel, Magdalena Kępińska, Iwona Lach, Anna Ludwicka-Mania, Andrzej Kępiński, Filip Jasik (gościnnie).

 

Ze strony teatru można się dowiedzieć, że Wyprawa czarownic to spektakl oparty na jednej z najlepszych powieści Terrego Pratchetta. Adresowany jest do młodzieży, zwłaszcza w wieku gimnazjalnym. Jest to opowieść o podróży trzech czarownic do miasta Genoa. Jedna z czarownic, Margrat, dziedziczy czarodziejską różdżkę, zostaje też wróżką Chrzestną księżniczki. Lecz odwrotnie, niż to zazwyczaj bywa w baśniach i bajkach – czarownice mają nie dopuścić, by poślubiła ona księcia. Czarownice, wędrując do Genui, spotykają inne bajki i ich bohaterów. Starają się poprawić treść tych bajek i dlatego np. ratują babcię i Czerwonego Kapturka od wilka. „ Nasz Wyprawa czarownic jest spektaklem przygodowym z dużą dawką humoru, adresowanym do tych, którzy jeszcze przed chwilą byli dziećmi i wierzyli w świętego Mikołaja, a teraz są w wieku dojrzewania – czyli w okresie, w którym każdy młody człowiek chce poznać prawdę o świecie.”

Natomiast na 9 maja planowana jest premiera sztuki Nadobnisie i koczkodany czyli zielona pigułka Stanisława Ignacego Witkiewicza, którą wyreżyseruje Pia Partum. W marcu teatr prowadził casting na statystów do tego przedstawienia.

Ewa Sośnicka -Wojciechowska

Leave a Reply