Niedziela w parku z Georgem w Chorzowie

15 listopada w chorzowskim Teatrze Rozrywki premiera musicalu Niedziela w parku z Georgem w reżyserii Andrzeja Bubienia.

Musical to fascynujące zjawisko artystyczne i socjologiczne: w naszych oczach powoli, a przez to niedostrzegalnie musical staje się najbardziej uniwersalnym gatunkiem w teatrze. Musical jest wszędzie i dla wszystkich. Odpowiada na wszystkie potrzeby i bezpardonowo czerpie ze wszystkich źródeł.

Pożera wszystko. Od Bernarda Shawa (Pigmalion) przez Hugo (Nędznicy) i Dickensa (Oliver Twist) po Szekspira (Romeo i Julia, Wesołe kumoszki z Windsoru, Poskromienie złośnicy), wojnę wietnamską (Hair) i Ewangelię (Jesus Christ Superstar).To z pewnością nie komplet!

 

Tu sięgnął po wielkie malarstwo.

Niedziela w parku z Georgiem to musical zainspirowany puentylistycznym obrazem Georgesa Seureta Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jette, tym samym, co piosenka Marka Grechuty Cisza oddechu trawy.

Obraz o powierzchni 6 m kw. kryje tajemnice, nad którymi wciąż głowią się współcześni znawcy sztuki.

Mamy na nim 48 sylwetek ludzi, odpoczywających w letnie popołudnie na Grande Jatte – niewielkiej wyspie na Sekwanie.

Postacie – poza skaczącą dziewczynką i osobliwym psem – są dziwnie nieruchome, sztywne, nikt z nikim nie rozmawia, nikt na nikogo nie patrzy. Widza zastanawia także podwójny cień rzucany przez drzewo, zaburzenie proporcji, cienie tworzące odrębny wzór czy aluzje do profesji niektórych pań (ekscentryczna kobieta z małpką, czy ta z wędką, łowiąca raczej mężczyzn niż ryby).

To właśnie słynne malowidło stało się natchnieniem dla genialnego Stephena Sondheima.

Musical Sunday In The Park With George miał prapremierę na Broadwayu 2 maja 1994 roku w Booth Theatre.

Wcześniej pierwszy akt, a póżniej i drugi zagrano na off- Broadwayu w Theatre Playwrighht’s Horizon. To ważne o tyle, że wielki Leonard Bernstein napisał do Sodneima: „to błyskotliwy, głęboko przemyślany,mistrzowski show i najbardziej osobista twoja wypowiedź. Brawo!”.

Stephen Sondheim jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów anglosaskich.

Reżyser Adrzej Bubień mówi – Niedziela w parku z Georgiem to dramat muzyczny z porywającą muzyką. To opowieść o miłości bez happy endu, o miejscu sztuki w świecie konsumpcji pełnym gadżetów. To dynamiczna, ale niepozbawiona liryki podróż do wnętrza fascynującego obrazu Georgesa Seureta, która pochłania widza bez reszty. To musical totalny!

Głównymi bohaterami są George, młody malarz (oczywiście odpowiednik Seureta) oraz Dot, jego modelka i partnerka. George maluje Dot w parku na wyspie, przy okazji portretując również i innych, przebywających wokół ludzi. Stara Dama, Siostra, malarz Jules, grupa rozbrykanych chłopców dzięki pociągnięciom jego pędzla zmieniają się na lepsze.

George czyści każdą z postaci z brzydoty, poprawia proporcje, wygląd i charakter. Udoskonala.

Niestety, ingerując w ich świat, kreując go, powoduje nieprzewidziane konsekwencje. Dot ucieka z pewny piekarzem do Ameryki, George nie wie, że spodziewa się dziecka… Itd.

W drugim akcie Sondheim przenosi widza w rok 1984, w którym wnuk Dot, również George i artysta, popada w twórczą niemoc. Na zlecenie dyrektora muzeum ma stworzyć instalację upamiętniającą powstanie dzieła Georgea Seureta Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte. Po siódmym, nieudanym modelu Światłochromu postanawia nawiązać kontakt z duchem babki…

Musical pełen jest nie tylko pięknej, wyrafinowanej muzyki, ma również znakomite, dowcipne dialogi.

Niezwykłe jest i to, że Sondheim otrzymał za swój musical Nagrodę Pulitzera w dziedzinie… dramatu!

Poza tym uhonorowano go ośmioma Drama Desk Award oraz nagrodą Tony Award w dwóch kategoriach, otrzymał również nagrodę krytyków New York Drama Cvitiecs Circle Award.

 

Muzyka i teksty piosenek – Stephen Sondheim

Libretto – James Lapine

Przekład – Daniel Wyszogrodzki, Agata Wyszogrodzka

 

Reżyseria – Andrzej Bubień

Choreografia – Jarosław Staniek

Scenografia – Anita Bojarska

Kierownictwo muzyczne – Jerzy Jarosik, Mateusz Walach

Kierownictwo wokalne – Ewa Zug

Leave a Reply