Łódzkie nowości teatralne: kwiecień – czerwiec 2014

Zacznę od młodzieży teatralnej – 32 Festiwal Szkół Teatralnych rozpocznie się w Łodzi 6 maja. Studenci wydziałów aktorskich wszystkich polskich publicznych szkół teatralnych spotkają się na scenach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka oraz Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej. Młodzi aktorzy rywalizować będą o uznanie jury w składzie: Agata Kulesza (aktorka), Bartłomiej Topa (aktor), Adam Orzechowski (dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku), Jacek Wakar (krytyk teatralny) oraz Violetta Laszczka (MKiDN) do 11 maja,

 

Wybrani głosami jury otrzymają nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tradycyjnie przyznana zostanie również Nagroda Machula „Bądź orłem, nie zniżaj lotów” – nagroda ufundowana przez Jana Machulskiego w 1991 roku, wręczana największej indywidualności Festiwalu. W programie Festiwalu m.in. Samobójca N.Erdmana w reżyserii Jerzego Treli (PWST Kraków), Ecce hono!!! I.D.Yaloma w reżyserii Krzysztofa Majchrzaka (AT Warszawa), Odyseja 2014 w reżyserii Agaty Dudy Gracz (PWST Kraków, filia we Wrocławiu), czy Marat/Sade P.Weissa w reżyserii Rudolfa Zioło.

W Teatrze Wielkim 10 i 11 maja premiera baletu Oniegin. Romantyczny poemat Aleksandra Puszkina i muzyka Piotra Czajkowskiego (nie z opery „Eugeniusz Oniegin”) stały się inspiracją dla choreografia rosyjskiego Vasily’ego Medvedeva do stworzenia wielkiego widowiska baletowego. Prezentowane już m.in. w Bratysławie i Pradze spotkało się z aplauzem publiczności. Orkiestrą dyrygować będzie Piotr Wajrak.

W Teatrze im. Stefana Jaracza po długiej przerwie powraca do repertuaru Jajo węża , spektakl na podstawie scenariusza filmowego Ingmara Bergmana w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Akcja rozgrywa się w latach 20. ubiegłego wieku w Berlinie. Duszną atmosferę miasta podgrzewa seria morderstw, o które podejrzewany jest główny bohater Abel Rosenberg – w tej roli Michał Staszczyk. Gdy brakuje mu pieniędzy i dachu nad głową pojawia się znajomy sprzed lat, tajemniczy Hans Vergerus, którego gra Mariusz Jakus. Spektakl powraca na Dużą Scenę 25 i 26 kwietnia.

Ostatnia premiera miała miejsce 29 marca na Scenie Kameralnej. To wystawiana po raz pierwszy w Polsce sztuka izraelskiej autorki Anat Gov – Boże Mój w reżyserii Jacka Orłowskiego. Zmęczony i załamany Bóg postanawia poddać się psychoterapii. Terapeutka Ella, matka niepełnosprawnego syna ma niecałą godzinę na to, żeby Mu pomóc i tym samym uratować świat. Choć ta niecodzienna terapia Boga i próba zrozumienia na nowo biblijnej historii może też pomóc jej samej. Występują Milena Lisiecka, Bronisław Wrocławski i Marcin Łuczak.

Spektakl grany od 15 do 18 maja, oraz od 13 do 15 czerwca, oczywiście na Scenie Kameralnej.

Ukazał się trzeci numer „Nowego Rocznika Teatralnego”, podsumowujący sezon teatralny 2012/2013 w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka. Wśród artykułów m.in. Kokolobolo najlepsze jest! Jacka Głomba, Ty decydujesz o swojej drodze. Topografie spektaklu „Hotel Savoy” Patrycji Tercjak i O racji wolności w Samuelu Zborowskim Kazimierza Wójcickiego. Publikacja dostępna jest w kasie Teatru przy ul. Zachodniej 93 w cenie 10 zł.

Maj to w Teatrze Nowym przede wszystkim spektakle 32 Festiwalu Szkół Teatralnych. W czerwcu rozpoczną się spektakle przedpremierowe „oktora Dolittle. Doktor Dolittle i przyjaciele to światowy bestseller literatury dziecięcej, po który sięgnęli m.in. twórcy bajek animowanych, reżyserzy filmowi i autorzy gier komputerowych. Spektakl w opracowaniu Bogumiły Szachnowskiej reżyseruje Konrad Szachnowski, który zaprosił do współpracy czeskiego scenografa Pawla Hubickę. Muzykę przygotowuje Jerzy Stachurski, choreografię Juliusz Stańda. Spektakl przedpremierowe na Dużej Scenie od1 do 6 czerwca.

14 czerwca w Małej Sali premiera sztuki Dobrze Tomasza Mana. Przedstawienie miało swoją premierę w reżyserii autora w Teatrze im. C.K. Norwida w Zielonej Górze w 2010 roku. Tomasz Man wyreżyserował także na jej podstawie spektakl telewizyjny. „Jest to takie słowo zaklęcie, którym częstował mnie mój dziadek – więc jemu dedykuję tę sztukę” mówi reżyser. „Dzięki słowu dobrze można się podnieść na duchu i podnieść innych”.

W Teatrze Powszechnym 31 maja premiera Prawdy Floriana Zellera w reżyserii Marcina Sławińskiego. Historia małżeńskiego trójkąta w lekkiej komedii francuskiego autora z retorycznym pytaniem – jak można być uczciwym w miłości.

Grają: Karolina Łukaszewicz, Beata Ziejka, Grzegorz Pawlak i Marek Ślosarski. Na czerwiec została przesunięta planowana początkowo 26 kwietnia premiera monodramu Aleksandry Listwan Czad w reżyserii Urszuli Kijak. Aktorka uległa zatruciu dwutlenkiem węgła, na szczęście wraca do zdrowia.

1 czerwca w Teatrze Pinokio rusza Scena Tańca dla Dzieci. Teatr zapraszać będzie na regularne prezentacje zespoły zajmujące się teatrem tańca i ruchu adresowanym do dzieci. Do współpracy został już zaproszony choreograf i tancerz Jacek Owczarek z Pracowni Fizycznej. Będzie tworzył stały repertuar tej sceny.

Od 1 do 5 czerwca trwać będzie w „Pinokiu” Festiwal Teatralna Karuzela 2014.

28 czerwca otwarty zostanie w Ogrodzie Botanicznym już po raz drugi namiot cyrkowy, w którym odbędzie się inauguracja teatralnego lata. Będą pokazy cyrkowo-teatralne, warsztaty, spektakl Pipi Pończoszanka i występy zespołu muzycznego „Bura Kura”.

W czerwcu, jeszcze przed końcem sezonu swoje pięciolecie świętować będzie Teatr Mały w Manufakturze, jedyny repertuarowy teatr prywatny w Łodzi, prowadzony przez Mariusza Pilawskiego. 21 czerwca planowany jest jubileuszowy koncert.

Latem teatralna publiczność Łodzi liczy na środowe spotkania z zaproszonymi spektaklami w Domu Literatury przy ul. Roosevelta 17. Szczegółowy program poznamy przed wakacjami.

Małgorzata Warzecha

Leave a Reply