Łódzkie specjały latem – życie teatralne miasta lipiec – wrzesień 2013

Tradycyjnie, jak co roku najpóźniej kończy sezon Teatr Powszechny. Do 14 lipca odbędzie się osiem spektakli kultowych Szalonych nożyczek Paula Poertnera, komedii, którą na tej scenie obejrzało ponad 240 tysięcy widzów.

W sąsiedztwie renomowanego salonu fryzjerskiego dochodzi do morderstwa. Wszyscy stają się podejrzani, a o zakończeniu tej kryminalnej intrygi decydują sami widzowie. Spektakl wyreżyserował Marcin Sławiński. W obsadzie niezmiennie od lat Barbara Lauks, Beata Ziejka, Andrzej Jakubas, Piotr Lauks, Jacek Łuczak i Artur Majewski.

W przygotowaniu wrześniowa premiera – Boeing, Boeing Marca Camolettiego, w reżyserii Giovanniego Castellanosa. Tę graną na całym świecie komedię przetłumaczył Bartosz Wierzbięta, autor polskich wersji językowych m.in. do filmów „Shrek” i „Madagaskar”.To historia Maksa, prężnego przedsiębiorcy w branży nieruchomości, który prowadzi bogate uczuciowe życie. Maks ma trzy narzeczone, każda jest stewardesą i każda uważa się za tę jedyną. Dzięki rozkladom lotów, zmianom stref czasowych i wsparciu gosposi udaje się Maksowi pogodzić wizyty wszystkich pań. Oczywiście do czasu… W obsadzie – Magda Zając, Karolina Łukaszewicz, Beata Ziejka, Jakub Firewicz, Janusz German i Artur Zawadzki. Premiera na Dużej Scenie Teatru Powszechnego 14 września.

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka planuje dzień wcześniej, czyli 13 września, w dzień urodzin Juliana Tuwima, w roku poświęconym poecie, Bal w operze w reżyserii Lecha Raczaka, współtwórcy Teatru Ósmego Dnia.

Tuwim napisał Bal w operze w 1936 roku jako krytykę ówczesnych politycznych elit i totalitarnych rządów. „To gwałtowna satyra polityczna napisana przez człowieka zrozpaczonego. Ale jest też czymś więcej. Bo odraza autora zwraca się nie tylko do danego ustroju, lecz do społeczeństwa ludzkiego w ogóle” – napisał o tuwimowskim Balu Czesław Milosz. Spektakl zostanie pokazany w przestrzeni miejskiej. Trwają poszukiwania właściwego pleneru.

Lato w Łodzi to przede wszystkim Letnia Scena 2013 – 15 Przegląd Małych Form Teatralnych w Domu Literatury przy ul. Roosvelta 17. Po raz pierwszy w tej formule festiwalowej osiem konkursowych spektakli oceni profesjonalne jury. W poprzednich edycjach Letniej Sceny głosowała publiczność. Główna nagroda wynosi 10 tysięcy złotych.

Zakwalifikowane do przeglądu spektakle prezentowane będą w każdą środę wakacji na scenie w Domu Literatury o godz. 19.00.

3 lipcaIwona, księżniczka Burgunda Witolda Gombrowicza, reż. Oleg Żiugżda, Rzeszowskie Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Pełna Kultura”, Rzeszów

Obsada: Marta Bury, Tomasz Kuliberda, Kamila Olszewska, Paweł Pawlik.

Oleg Żiugżda, białoruski reżyser związany z teatrami lalkowymi, umieścił akcję w piaskownicy czyniąc bohaterami spektaklu dzieci odgrywające napisane przez Gombrowicza role. W przedstawieniu wykorzystana została muzyka Fryderyka Chopina.

10 lipcaMoja droga B. Krystyny Jandy, reż. Marek Koterski, Teatr na walizce, Warszawa. Obsada: Małgorzata Bogdańska. Monodram wg książki – zbioru felietonów – Krystyny Jandy. To listy do przyjaciółki, pani B., z którą autorka rozmawia o sobie i o innych kobietach. Sceniczna adaptacja tych felietonów jest dziełem mężczyzny – reżysera filmowego Marka Koterskiego, m.in. autora filmu „Dzień świra”.

17 lipcaWściek Mariusza Pogonowskiego, Mileny Rytelskiej, Teatr Dramatyczny

Płock.Obsada: Martyna Kowalik, Mariusz Pogonowski.Trywialna historia, banalni bohaterowie i z pozoru zwyczajny dzień okazują się czymś wyjątkowym, rozstrzygającym, czasem, po którym już nic nie będzie takie samo.

24 lipcaByć jak Maria Janion, reż. Marcin Grota, Teatr Proteus, Gdyna

Obsada: Agnieszka Skawińska. Co się dzieje, gdy młoda doktorantka na polonistyce niespodziewanie zachodzi w ciążę z przypadkowym mężczyzną, w dodatku rodzi bliźniaki? Bohaterka monodramu, Anna, walczy z brakiem pieniędzy, czasu i swoim macierzyństwem.

31 lipcaAmpuć, czyli zoologia fantastyczna Jana Gondowicza, reż. Wiesław Hołdys, Stowarzyszenie Teatr Mumerus, Kraków. Obsada: Anna Lenczewska, Robert Żurek.

Ampuć to niewielkie stworzonko, które obok wielu innych, jemu podobnych skrętek, przyklejaków czy rurarzy zamieszkuje ludzkie domy. Wciąga paproszki przy pomocy trąbki i kreuje niezwykłą rzeczywistość.

7 sierpniaBłazen Pana Boga Dario Fo, reż. Piotr Bikont, Stowarzyszenie Teatralne Badów, Badów Górny. Obsada: Joanna Fidler, Paweł Pabisiak.

Święty Franciszek jako patron adeptów sztuki aktorskiej – w taki sposób przedstawia Dario Fo zakonnika z Asyżu. To człowiek krzewiący słowo boże językiem teatru, zaskakująca wizja świętego i jego dzieła.

14 sierpnia – „Audiencja III, czyli Raj Eskimosów” Bogusława Schaeffera, reż. Janusz Andrzejewski, Scena z Bliska, Poznań. Obsada: Janusz Andrzejewski, Izabela Tarasiuk

On – prelegent, profesor, kochanek, aktor …. otrzymuje partnerkę, nieznajomą, uczennicę, przyjaciółkę, kochankę, wroga, aktorkę … – zależne od sceny. To dialog – kontrast między kobietą a mężczyzną z dowcipnymi pointami.

21 sierpniaHotel Babiolon Miro Gavrana, reż. Paweł Szumiec, Teatr Ludowy, Kraków.

Obsada: Aldona Jankowska.

Kryminalny monodram, w którym przewija się galeria postaci. Każda opowiada o incydencie, jaki zdarzył się w tytułowym hotelu. Historie łączy dramat sprawczyni liryczno-absurdalnego zamieszania, Zuzanny, która próbowała zabić się z miłości.

To osiem wybranych z ponad trzydziestu nadesłanych spektakli konkursowych.

15 Przegląd Małych Form Teatralnych zakończy pokaz mistrzowski, pozakonkursowy. Będzie to monodram w wykonaniu Andrzeja Seweryna – Wokół Szekspira. To najsłynniejsze monologi szekspirowskie – z „Hamleta”, „Makbeta”, „Romea i Julii”, „Burzy” i innych szeksprowskich arcydzieł. Andrzej Seweryn wystąpi w Domu Literatury w ostatnią środę sierpnia także o godz. 19.00.

Letniej Scenie towarzyszą trzy spektakle. Dwa powstały w minionym sezonie w Domu Literatury.

10 sierpniaDwoje biednych Rumunów mówiących po polsku Doroty Masłowskiej, reż. Adam Mortas, Scena „L” Domu Literatury w Łodzi.

Adam Mortas, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu interpretuje dramat Masłowskiej przy pomocy aktorów związanych ze środowiskiem teatralnego offu.

24 sierpniaPrzypadek Adasia Miauczyńskiego wg Marka Koterskiego, reż. Andrzej Czerny, Scena „L” Domu Literatury w Łodzi. Obsada: Włodzimierz Twardowski.

Trzeci spektakl towarzyszący Letniej Scenie to Savannah Bay, autorska realizacja Anny Ciszowskiej przygotowana w ramach projektu „Dotknij Teatru” w marcu tego roku. Historia opowiedziana przez dwie kobiety, oczywiście o miłości. Pokazany zostanie na scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka 17 sierpnia o godz. 19.00.

W obsadzie Mirosława Dembińska i Katarzyna Anna Małachowska.

Tyle informacji dotyczących Letniej Sceny – 15 Przeglądu Małych Form Teatralnych, który podczas lata wypełni wakacyjną, teatralną pustkę w Łodzi. Nagrodzony spektakl zostanie pokazany po raz drugi wczesną jesienią.

Pracowite wakacje planuje Teatr Lalki i Aktora „Pinokio”, choć z publicznością łódzką pożegna się na lato już, za to hucznie, 6 lipca. O godz. 18.00 w namiocie cyrkowym rozstawiony w łódzkim Ogrodzie Botanicznym (ul. Krzemieniecka 36/38) odbędzie się premiera projektu artystycznego realizowanego w ramach programu „Lato w teatrze”. Przedsięwzięcie składa się ze spektaklu Pipi Pończoszanka w reżyserii Konrada Dworakowskiego, koncertu zespołu Bura Kura, parady oraz warsztatów artystycznych.

Pipi Pończoszanka w gronie piratów-akrobatów ruszy następnie w Polskę.

Na trasie lipcowej znajdą się miejscowości : Piotrków Trybunalski (8,9 lipca),

Tomaszów Mazowiecki (10, 11 lipca), Warszawa (12, 13 lipca) i Łochów (15, 15 lipca). W sierpniu namiot cyrkowy stanie w Krotoszynie (16, 17 sierpnia), Wągrowcu (18,19 sierpnia), w Obornikach Wielkopolskich (20, 21 sierpnia), w Nowej Soli (22,23 sierpnia), Głogowie (24, 25 sierpnia), Chocianowie (26, 27 sierpnia), Brzegu Dolnym (28, 29 sierpnia) i w Poddębicach (30, 31 sierpnia). Projekt wspomaga Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

I jeszcze na koniec informacja, którą udało mi się uzyskać od Teatru Muzycznego w Łodzi. Po wakacyjnej przerwie teatr planuje 28 września wspólnie z Grupą Rafała Kmity premierę spektaklu osnutego na motywach kultury żydowskiej Aj, waj! Czyli historie z cynamonem. Ten głośny sukces krakowskiej Grupy z 2005 roku w Łodzi zrealizowany będzie z zespołem Muzycznego. We wrześniu ubiegłego roku Rafał Kmita zrealizował na tej scenie świetnie przyjęte przedstawienie „Jeszcze nie pora nam spać”, czyli krakowsko- łódzka współpraca trwa.

 

Małgorzata Warzecha

Leave a Reply