Trójmiasto, styczeń-marzec 2013

Gdynia, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza

Hans Christian Andersen Królowa śniegu – adaptacja i reżyseria: Krzysztof Babicki Premiera 2 lutego. Ta baśń Andersena należy do kanonu i od lat z powodzeniem realizowana jest przez teatr i kino. Opowiada o przyjaźni Gerdy i Kaja wystawionej na próbę przez okrutną Królową Śniegu i tworzy magiczną przestrzeń, w której po wielu nieprzewidywalnych przygodach, dobro zwycięża. Spektakl przygotowywany jest na dużej scenie, z piękną, przenoszącą w baśniowy świat scenografią i kostiumami Sławomira Smolorza, i – specjalnie na potrzeby tej sztuki napisanymi piosenkami, których autorem jest Janusz Grzywacz, były lider legendarnego zespołu LABORATORIUM, znany m.in. z muzyki do Don Kichota, Casanovy.

Molier Chory z urojenia – reżyseria: Tomasz Man, premiera 23 marca.

Chory z urojenia to arcykomedia Moliera w ponadczasowym wydaniu, dzieło, którego popularność nie przemija. Sztuka dla każdego, kto ceni klasykę i komizm. Molier pokazuje „chorobę” jako metaforę samotności, wyobcowania i potrzeby zwrócenia na siebie uwagi. Z pozoru lekka komedia odkrywa przed widzem słabości człowieka i bezradność medycyny wobec cierpienia duszy.

W gdańskim Teatrze Wybrzeże 2 marca na Scenie Kameralnej w Sopocie będzie miała miejsce premiera sztuki Życie jest snem wg Pedro Calderona de la Barca. Reżyseria: Kuba Kowalski, dramaturgia: Julia Holewińska, opracowanie tekstu : Kuba Kowalski i Julia Holewińska, scenografia : Katarzyna Stochalska. W oryginale rzecz dzieje się w Polsce, na dworze króla Basilia. Reżyser przenosi akcję do naszej przyszłości i to do… fabryki snów.

Od 18 do 27 marca pod hasłem 5xKolak rozpocznie się przegląd spektakli z udziałem jednej z najwybitniejszych polskich aktorek, laureatki wielu prestiżowych nagród, gwiazdy teatru – Doroty Kolak, która w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia pracy artystycznej na scenach Teatru Wybrzeże. W programie NASI NAJDROŻSI, G®UPA LAOKOONA, ZMIERZCH BOGÓW, NA POCZĄTKU BYŁ DOM, SŁODKI PTAK MŁODOŚCI, spotkanie aktorki z widzami oraz wystawa 75xKOLAK dokumentująca 75 ról Doroty Kolak zagranych w czasie 30 lat na Wybrzeżowych Scenach.

26 stycznia w Operze Bałtyckiej odbędzie się premiera spektaklu, na który złożą się dwa dzieła : Gracze i Skrzypce Rotszylda.

Szostakowicz miał ukochanego ucznia Fleischmanna, którego uważał za geniusza i prorokował mu wielką karierę. Namówił go na napisanie opery do jakiegoś ulubionego tekstu. Fleischmann wybrał opowiadanie Czechowa Skrzypce Rotszylda i naszkicował kilka fragmentów partytury. Wybuchła wojna. Młody kompozytor zgłosił się na ochotnika i zginął na frocie. Zrozpaczony Szostakowicz zabrał jego dzieło ze sobą na wygnanie w głąb Syberii, gdzie wśród wielu innych prac zajmował się również pisaniem swojej nowej opery Gracze do dramatu Gogola. Paradoksalnie nie skończył dzieła, ale uzupełnił i zorkiestrował partyturę swojego ucznia.

Wiele lat później inny uczeń Szostakowicza postanowił ukończyć rozpoczęte dzieło mistrza i dopisał brakujące takty, a właściwie dwie trzecie całości Graczy. Tym kontynuatorem genialnego Rosjanina był Polak, Krzysztof Meyer. W ten sposób w spektaklu- projekcie Marka Weissa, dyrektora Opery Bałtyckiej jest muzyka mistrza i jego dwóch wspaniałych uczniów. Spektakl powstaje dzięki pracy znakomitego dyrygenta Michała Klauzy, dwóch reżyserów i scenografce Magdzie Maciejewskiej. Jednym z reżyserów jest koneser muzyki poważnej i znany aktor Andrzej Chyra – to jego debiut operowy, a drugim – dyrektor Marek Weiss.

Opr. Alina Kietrys

Leave a Reply