Ukryj mmnie w gałęziach drzew

Studio Teatralne Koło zaprasza na prapremierę przedstawienia "Ukryj mnie w gałęziach drzew" wg scenariusza i w reżyserii Igora Gorzkowskiego, 2 października 2008 w Centralnym Basenie Artystycznym w Warszawie.

Maja jest za drzwiami. Już tam stoi. Za chwilę wyciągnie rękę, żeby nacisnąć dzwonek. Już zdążyła wysiąść z autobusu, który zawrócił tuż za sklepem i ruszył w powrotną drogę, tak że Maja nie miała już innego wyjścia, jak tylko zostać, zostać tutaj i szukać domu numer osiem. (…)
Dochodzi dziewiąta wieczór. Jest koniec kwietnia. Maja za chwilę wyciągnie rękę i naciśnie dzwonek. Z początku nie zareaguję, zakopię się jeszcze głębiej w pościeli, będę krzyczał, żeby ktoś wreszcie otworzył drzwi. A ona będzie chodzić wokół domu, będzie zaglądać do okien, pukać w te okna, znowu dzwonić i znowu pukać. Zaraz wszystko się zacznie. Będę musiał wstać. Otworzyć drzwi. Zobaczę Maję stojącą pod drzwiami. Maja za chwilę tu będzie.
(Ukryj mnie w gałęziach drzew, Igor Gorzkowski)

Ta historia dzieje się daleko od wielkiego miasta. Bohaterowie – czwórka ludzi urodzona w czterech dekadach – to uciekinierzy z metropolii, ludzi, którzy się jej wyrzekli, a może po prostu nie starczyło im odwagi albo sił, by w niej być. Oprócz zagadkowych relacji łączy ich także miejsce: duży, stary, drewniany dom z werandą i parkiem wokół. Dom, który oczarowuje. Kto wejdzie do środka, jakby wypadał z rytmu, zanurzał się w innym czasie. Goście odwlekają wyjazd, o dzień, tydzień, miesiąc, rok… Czy Maja, która za chwilę przekroczy próg domu, zdoła kiedykolwiek wyrwać się z pułapki ?

UKRYJ MNIE W GAŁĘZIACH DRZEW

scenariusz i reżyseria Igor Gorzkowski
scenografia Magdalena Dąbrowska
muzyka Piotr Tabakiernik
produkcja Małgorzata Ignatowska
asystentka scenografki Joanna Gawrońska

obsada
Anna Gajewska, Izabela Gwizdak, Bartłomiej Bobrowski, Sławomir Grzymkowski, Bartosz Mazur

spektakle

02.10 g. 20 UKRYJ MNIE W GAŁĘZIACH DRZEW premiera
03.10 g. 20 UKRYJ MNIE W GAŁĘZIACH DRZEW premiera prasowa
04.10 g. 20 UKRYJ MNIE W GAŁĘZIACH DRZEW

14.10 g. 20 UKRYJ MNIE W GAŁĘZIACH DRZEW
15.10 g. 20 UKRYJ MNIE W GAŁĘZIACH DRZEW
16.10 g. 20 UKRYJ MNIE W GAŁĘZIACH DRZEW

02.11 g. 20 UKRYJ MNIE W GAŁĘZIACH DRZEW
03.11 g. 20 UKRYJ MNIE W GAŁĘZIACH DRZEW

Centralny Basen Artystyczny, ul.  Konopnickiej 6;
 Rezerwacja biletów: tel. 0 22 339 07 60, 0 22 339 06 08; e-mail rezerwacje@basen.art.pl
BIOGRAMY TWÓRCÓW

Igor Gorzkowski
Reżyser, dramaturg, pedagog. Absolwent wydziału pedagogiki UW oraz Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Był asystentem Zbigniewa Zapasiewicza w AT, odbył staż reżyserski w Teatrze Narodowym u Jerzego Grzegorzewskiego. Prowadzi warsztaty teatralne z uczniami, studentami, nauczycielami. Współtwórca Studia Teatralnego Koło (1997), niezależnego teatru, w którym zrealizował większość swoich przedstawień: inspirowane dramatami Czechowa Wynajmę pokój i Rosyjski Dramat (Grand Prix festiwalu Zdarzenia Tczew-Europa 2000), Strona zakwitających dziewcząt wg Prousta (2000), plenerową Miłość do trzech pomarańczy wg Gozziego (nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Ogródkowych), współczesne realizacje osadzone w realiach metropolii warszawskiej: Absolutnie Off Show (2003), Taksówka (2005), sceniczną adaptację komiksu Neila Gaimana Sandman (2006). Sam pisze scenariusze swoich spektakli. Jako pierwszy w Polsce skojarzył dynamicznie rozwijającą się kulturę klubową z działaniami teatralnymi (spektakle grane w Galerii Pruderia). Wraz ze swoim zespołem wypracował autorską metodę pracy, w której podstawową techniką jest improwizacja. Jego teatr ma formę kameralną, zakładającą intymny kontakt między aktorem a widzem. Jest to teatr oszczędny, oczyszczony z inscenizacyjnych fajerwerków, gdzie ręka reżysera jest niemal niewidoczna.

Magdalena Dąbrowska
Projektantka kostiumów, charakteryzatorka, scenografka. Absolwentka Wyższej Szkoły Handlu i Prawa, Studium Plastycznego /wydział charakteryzacji/ i Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Prowadzi kursy wizażu, charakteryzacji i stylizacji oraz zajęcia z projektowania ubioru. Brała udział w Międzynarodowym Konkursie Projektantów Kapeluszy we Francji. Przygotowała kostiumy do przedstawienia Studia Teatralnego KOŁO Taksówka (reż. Igor Gorzkowski, 2005) oraz kostiumy i scenografię do imprezy Obchód Teatru, czyli kim jest Wojciech B.? w Teatrze Narodowym (2007). Prowadzi własną firmę projektowania i szycia unikatowych ubiorów INNI.

Piotr Tabakiernik
Kompozytor. Student klasie kompozycji Stanisława Moryto w Akademii Muzycznej w Warszawie. Laureat wielu wyróżnień i nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kompozytorskich za utwory instrumentalne i pieśni solowe i chóralne Jego utwory wykonywano w kraju i za granicą, m.in. podczas Międzynarodowego Sympozjum Kompozytorów w Pradze (2006). Jest autorem muzyki do spektakli Studia Teatralnego Koło Nogi Izoldy Morgan (Kobiety-maszyny) i Sandman (reż. Igor Gorzkowski, 2005 i 2006).

Anna Gajewska
Niezależna aktorka warszawska. Występowała w teatrach Dramatycznym, Syrena, Laboratorium Dramatu. Współzałożycielka fundacji Arteria, z którą m.in. zrealizowała film Warszawiacy w ramach akcji Wiet Nam Gra. Zagrała w spektaklu Igora Gorzkowskiego Hydraulik.

Izabela Gwizdak
Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej w 2008 roku. Debiutowała w Tartuffe Moliere’a w reż. Jacquesa Lassalle’a w Teatrze Narodowym; zagrała także w Mewie Czechowa w reż. Grzegorza Wiśniewskiego w Kaliszu.

Bartłomiej Bobrowski
Aktor Teatru Narodowego, gdzie grał m.in. u Jerzego Grzegorzewskiego i Jerzego Jarockiego. Współpracuje z Kołem od 2006 roku; zagrał w spektaklach Igora Gorzkowskiego Sandmann i Spacerowicz, oraz w spektaklach poetyckich poświęconych twórczości Charmsa i Czyżewskiego.

Sławomir Grzymkowski
Aktor Teatru Dramatycznego. Zagrał w spektaklach Piotra Cieplaka Krzysztofa Warlikowskiego, Krystiana Lupy, Agnieszki Glińskiej, Grażyny Kani. Występuje także w teatrach niezależnych. Z kołem współpracuje od 2005 roku; zagrał w spektaklach Igora Gorzkowskiego Taksówka i Sandmann.

Bartosz Mazur
Aktor niezależny. Występował w teatrach w Jeleniej Górze i Lublinie. Ze Kołem współpracuje od początku jego istnienia; zagrał w spektaklach Igora Gorzkowskiego Strona zakwitających dziewcząt (2000), Taksówka (2005), Hydraulik (2007), oraz w spektaklach poetyckich poświęconych twórczości Charmsa i Czyżewskiego.

Leave a Reply