„Baal” wygrywa

Spektakl "Baal" Bertolta Brechta w reżyserii Marka Fiedora wygrał w konkursie Ministerstwa Kultury na inscenizację dramatu europejskiego. O laureatach – w załączonym oficjalnym komunilkacie.
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
Wydział Prasowy, Warszawa, 5 marca 2007 r.

WERDYKT JURY II OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NA TEATRALNĄ INSCENIZACJĘ DAWNYCH DZIEŁ LITERATURY EUROPEJSKIEJ
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski wziął udział w uroczystości ogłoszenia werdyktu oraz wręczeniu nagród i wyróżnień laureatom II ogólnopolskiego konkursu na teatralną inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej. Za najlepszy spektakl konkursu Jury uznało przedstawienie „Baal” Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Jury w składzie prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska – przewodnicząca, Agnieszka Celeda, Anna Kękuś, Jan Kozikowski, Bożena Sawicka, Ingmar Villqist, Jacek Wakar przyznało następujące nagrody i wyróżnienia. Wielką Nagrodę Aktorską otrzymał Jerzy Trela za rolę tytułową w przedstawieniu „Wielkie kazanie księdza Bernarda” w Krakowskim Teatrze Scena STU. Nagrody za najlepszą reżyserię przyznano Markowi Fiedorowi za przedstawienie „Baal” i Monice Pięcikiewicz za spektakl „Tytus Adronikus”. Nagrody za kreacje aktorskie Jury przyznało: Miłosławowi Bace za rolę Tytusa Andronikusa i Dorocie Kolak za rolę Temory w przedstawieniu „Tytus Adronikus” w Państwowym Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Za scenografię do przedstawienia „Wielkie kazanie księdza Bernarda” w Krakowskim Teatrze Scena STU nagrodzono Jana Polewkę. Nagrodę zbiorową za kształt plastyczny plastyczny przedstawienia „Tytus Adronikus” w Państwowym Teatrze Wybrzeże w Gdańsku otrzymali Karolina Benoit, Wojciech Kossa i Bartosz Chechłowski. Tomasz Hynek został doceniony za muzykę do przedstawienia „Baal” Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Jury wyróżniło także: Krzysztofa Wnuka za rolę Narratora I w przedstawieniu „Dementia Praecox Zakopianiensis” w Teatrze im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, Annę Demczuk i Barbarę Napieraj grające rolę Matki Courage w przedstawieniu „Matka Courage i jej dzieci” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Jana Polivkę i Ilonę Binarsch za oprawę plastyczną przedstawienia „Świetliki„ w Białostockim Teatrze Lalek, Wiesława Hołdysa za adaptację tekstu w przedstawieniu „Dr. K. Hommage a Franz Kafka” Stowarzyszenie Teatr Mumerus w Krakowie, Teatr Nowy w Krakowie za przedstawienie „Griga”, Powszechny Teatr im. Jana Kochanowskiego w Radomiu za twórcze poszukiwania w dziedzinie repertuaru klasycznego, których przykładem są przedstawienia „Siedmiu przeciw Tebom” i „Cywilizacja”, zespół spektaklu Morosophus w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku za inicjatywę społeczno-artystyczną, Macieja Namysłę, Leszka Malca, Michała Majnicza, Adama Ciołka, Przemysława Kozłowskiego, Andrzeja Jakubczyka za rolę Baala w przedstawieniu Baal w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Ponadto Jury rekomendowało do prezentacji podczas XXXII Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska 2007” następujące przedstawienia: „Tytus Andronikus” Williama Shakespeare’a w reż. Moniki Pęcikiewicz, Państwowy Teatr Wybrzeże w Gdańsku, „Wielkie kazanie księdza Bernarda” Leszka Kołakowskiego w reż. Krzysztofa Jasińskiego, Krakowski Teatr Scena STU w Krakowie, „Matka Courage i jej dzieci” Bertolta Brechta w reż. Katarzyny Deszcz, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, „Griga” Antoniego Czechowa reż. Piotra Siekluckiego, Teatr Nowy w Krakowie.
Ponadto, Jury zaproponowało korektę nazwy Konkursu na: Ogólnopolski Konkurs na inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej.
Konkurs został zorganizowany po raz drugi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współudziale Instytutu Teatralnego Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Związku Artystów Scen Polskich. Jego celem jest wzbogacenie repertuaru teatrów i popularyzacja dawnych dzieł literatury europejskiej, w tym zwłaszcza literatury polskiej. Do konkursu mogły zostać zgłoszone teatralne inscenizacje dramatów napisanych przed 1966 r. rokiem, które nie były wystawiane w ostatnim dziesięcioleciu i których premiera odbyła się w 2006 r. Przedstawienia pozostają w repertuarze teatru w sezonie 2006/2007.
W 2005 r. została powołana  Honorowa Rada Patronów Ogólnopolskiego Konkurs na teatralną inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej . Zaproszenie do udziału w Radzie przyjęli: Erwin Axer, Jerzy Grzegorzewski, Adam Hanuszkiewicz, Gustaw Holoubek, Jerzy Jarocki, Andrzej Łapicki, Andrzej Seweryn, Andrzej Wajda.
Opis wszystkich przedstawień teatralnych znajdują się na stronie internetowej:
http://klasyka.e-teatr.pl/ i http://www.mkidn.gov.pl (dział aktualności).

Leave a Reply