Przejdź do treści

TR Warszawa – ZAPOWIEDŹ SEZONU 2018/2019

Jakie jest zadanie teatru publicznego w czasach zaostrzających się podziałów społecznych i konfliktów politycznych? Czy teatr powinien je odzwierciedlać i podsycać, czy przeciwnie, próbować nawiązywać dialog między skonfliktowanymi stronami i szukać porozumienia?

TR Warszawa chce łączyć, a nie dzielić, przywracać do wspólnoty tych wszystkich, którzy zostali z niej z różnych powodów wykluczeni. Naszą misję rozumiemy jako budowanie przestrzeni artystycznej, w której mogą się spotkać na równych prawach zarówno ludzie, jak idee i poglądy, na co dzień oddzielone wysokim murem uprzedzeń i niezrozumienia.

Premierowe spektakle sezonu 2018/2019 TR Warszawa będą koncentrować się wokół problemu komunikacji międzyludzkiej, będą mówić o przełamywaniu barier, dzielących ludzi o różnym kulturowym i społecznym pochodzeniu. Będą próbą empatycznego zrozumienia innych, opartego nie na sentymentalnym współczuciu, ale na wzajemnym poszanowaniu odrębności i niepowtarzalności ludzkich istnień. Bo inni to przecież także my.

Inni ludzie – najnowszy hip-hopowy poemat Doroty Masłowskiej w adaptacji i reżyserii Grzegorza Jarzyny, dyrektora artystycznego TR Warszawa będzie patronował całemu sezonowi, wyznaczając kierunek naszych poszukiwań. Ta napisana wirtuozerskim językiem opowieść o współczesnej Warszawie, zanurzonej w smogu, podzielonej społecznie i ekonomicznie metropolii, pędzącej donikąd, opisuje podstawowe sprzeczności późnego kapitalizmu: alienację jednostki w wielkiej, ludzkiej zbiorowości, przesyt konsumpcji zderzony z nigdy nie zaspokojonym głodem wrażeń i emocji, samotność dopadającą cyfrowych nomadów. Będzie to kolejny, po Między nami dobrze jest z 2009 roku, spektakl Grzegorza Jarzyny, oparty na tekście jednej z najważniejszych polskich pisarek młodego pokolenia. Przedstawienie zrealizuje kolektyw, w skład którego wejdą aktorzy z zespołu TR Warszawa, kompozytorzy, artyści warszawskiej sceny hip-hopu, twórcy wideo i projektanci kostiumów.

Pierwsze efekty ich pracy w postaci pokazu work-in-progress będzie można zobaczyć już w październiku 2018 roku na dużej scenie TR Warszawa przy Marszałkowskiej 8. Premiera gotowego spektaklu planowana jest na wiosnę 2019 roku na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

O bliskości i obcości opowiadać będzie druga duża produkcja sezonu: Cząstki kobiety (premiera: 14 grudnia 2018, TR Warszawa/ATM Studio). Tym spektaklem do TR Warszawa powraca Kornél Mundruczó, wybitny węgierski reżyser filmowy i teatralny, twórca nagradzanego spektaklu Nietoperz (premiera w TR Warszawa w 2012 roku), laureat nagrody Un Certain Regard w Cannes za film Biały bóg w 2014 roku. Cząstki kobiety będą rewersem Nietoperza, po spektaklu na temat eutanazji węgierski reżyser zrealizuje przedstawienie, dla którego punktem wyjścia są narodziny. Oryginalny scenariusz Katy Wéber osnuty jest wokół historii młodej kobiety, która po tragicznej stracie musi zakwestionować całe swoje dotychczasowe życie. Tragedia sprawia, że traci nie tylko tego, kogo najbardziej kochała, ale i siebie. W centrum tej rodzinnej historii jest sytuacja współczesnych kobiet, poddanych presji sprzecznych oczekiwań, z jednej strony ideologii sukcesu i niezależności, z drugiej – tradycyjnych norm i wzorców zachowań. Czy między nowoczesnością a tradycją jest miejsce na wolność osobistą i samorealizację?

Próbą zasypania podziałów, jakie tworzy dyskusja na tematy polsko-żydowskie będzie przedstawienie w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego oparte na tekście Huberta Sulimy Dawid jedzie do Izraela (premiera 8 września 2018 roku, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN). To zwycięski projekt z konkursu na spektakl, inspirowany żydowskim doświadczeniem Marca’68, zorganizowanego wspólnie przez TR Warszawa i Muzeum POLIN. Pół wieku po antysemickiej nagonce, w wyniku której Polskę opuściło kilkanaście tysięcy Polek i Polaków pochodzenia żydowskiego, przyjrzymy się kulturowej figurze Żyda, obecnej w polskiej pamięci zbiorowej. Młodym twórcom zależy na przyjęciu perspektywy łączącej, dlatego chcą podważać polsko-żydowskie klisze i odżegnywać się od wspólnego dla obu narodów kultu pamięci i narodowego cierpienia. Będzie to druga już praca Jędrzeja Piaskowskiego z zespołem TR Warszawa, po spektaklu Puppenhaus. Kuracja według tekstu Magdy Fertacz, zrealizowanym w ramach konkursu Debiut TR – nagrodzonym główną nagrodą na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni w 2018 roku i spektaklu finałowym tegorocznego 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

TR Warszawa to teatr pracujący dla przyszłości, dlatego ważną częścią naszego programu jest nurt Młody TR, którego celem jest wspieranie rozwoju młodych twórców teatralnych. Służy temu m.in. konkurs Debiut TR, w ramach którego młodzi reżyserzy i reżyserki wybrani przez TR Warszawa podczas krakowskiego Forum Młodej Reżyserii realizują swoje przedstawienia na scenie TR Warszawa/sala warsztatowa. Kolejnym laureatem nagrody Debiut TR jest Grzegorz Jaremko, student wydziału reżyserii krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Na początku 2018 roku w TR Warszawa prezentowany był jego egzamin reżyserski Powrót Odysa według Stanisława Wyspiańskiego z krakowskiej AST. W kwietniu 2019 reżyser wystawi z aktorami TR Warszawa Woyzecka Georga Büchnera. Klasyczny dramat z 1837 roku jest przerażająco aktualny, pozwala zrozumieć sposób, w jaki kształtowana jest dzisiaj męska tożsamość, a także rozpoznać źródła przemocy i agresji w zarządzanym przez mężczyzn świecie. Premiera Woyzecka będzie już trzecim spektaklem, realizowanym w ramach konkursu Debiut TR, po Puppenhaus. Kuracja w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego (prem. 2017) i Chince w reż. Klaudii Hartung-Wójciak (prem. 29 czerwca 2018).

Jesienią wrócą na afisz dwa wielkie przeboje TR Warszawa: Między nami dobrze jest według tekstu Doroty Masłowskiej w reż. Grzegorza Jarzyny i Nietoperz w reż. Kornéla Mundruczó, osnuty na motywach Zemsty nietoperza Johanna Straussa. Te dwa spektakle przypomnimy w kontekście nowych inscenizacji Grzegorza Jarzyny i Kornéla Mundruczó przygotowywanych w sezonie 2018/2019.

W jesiennym repertuarze planowane są także m. in. pokazy spektakli TR Warszawa z ostatnich sezonów – Fantazja w reż. Anny Karasińskiej, Kalifornia. Grace Slick w reż. René PolleschaMoja walka w reż. Michała Borczucha, Robert Robur w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego i Strach w reż. Małgorzaty Wdowik. W nadchodzącym sezonie spektakle TR Warszawa będą prezentowane za granicą na wielu scenach teatralnych i festiwalach, m. in. na Dublin Theatre Festival – najstarszym festiwalu teatralnym w Europie pokazana zostanie Fantazja w reż. Anny Karasińskiej (wrzesień 2018).

Premierom i spektaklom repertuarowym, podobnie jak w poprzednich sezonach, będą towarzyszyć pokazy filmowe, koncerty i gościnne prezentacje spektakli.

W sezonie 2018/2019 będziemy kontynuować cieszący się powodzeniem cykl comiesięcznych specjalnych projekcji i pokazów przedpremierowych filmów dokumentalnych i fabularnych, w ramach cyklu FILM W TR. AGAINST GRAVITY PREZENTUJE, realizowanym we współpracy z Against Gravity, dystrybutorem i organizatorem największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity. Cykl zainauguruje 1 września 2018 w TR Warszawa/Marszałkowska 8 projekcja obsypanego nagrodami dokumentu Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego Książę i dybuk o zagadkowej biografii Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów, reżysera mistycznego, żydowskiego Dybuka a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Pokaz filmu znajdzie się w programie festiwalu Warszawa Singera. Współpraca TR Warszawa i Against Gravity to część długofalowego programu partnerstw najważniejszych instytucji i organizacji, działających w obszarze kultury w Warszawie na rzecz rozwoju publiczności w Warszawie. Współpraca opiera się m. in. na przygotowywaniu wspólnego programu zarówno dla widzów wiernych od lat, jak i nowych odbiorców.

W październiku w TR Warszawa gościć będzie Teatr Dada von Bzdülöw z Trójmiasta. Jeden z najważniejszych polskich zespołów tańca współczesnego, założony przez choreografa i reżysera – Leszka Bzdyla oraz tancerkę i choreografkę – Katarzynę Chmielewską, obchodził niedawno jubileusz 25-lecia działalności artystycznej. W ramach trzydniowego przeglądu spektakli pod hasłem DADAIDA na początku października na scenie TR Warszawa/ATM Studio Teatr Dada von Bzdülöw pokaże swoje produkcje z ostatnich sezonów: INTRO ze specjalnym udziałem punkowego zespołu Nagrobki, który w TR Warszawa zagra na żywo ścieżkę muzyczną przedstawienia oraz wieczór solowych przedstawień twórców teatru: Strategię Leszka Bzdyla i Why Don’t Like You Sadness Katarzyny Chmielewskiej.

Udział zespołu Nagrobki w pokazach spektaklu INTRO jest możliwy dzięki współpracy TR Warszawa z Avant Art Festival – imprezą prezentującą na muzycznej scenie Warszawy najnowsze nurty w muzyce eksperymentalnej i awangardowej. W ramach festiwalu Avant Art w TR Warszawa również na początku października na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 zabrzmi alternatywna muzyka z Polski i Stanów Zjednoczonych. Zagrają: Rob Mazurek, amerykański kompozytor i kornecista, jeden z najważniejszych muzyków świata oraz Lotto, gdański zespół muzyczny, którego płyta Elite Feline zwyciężyła w rankingu „Gazety Wyborczej” na Płytę Roku 2016.

TR WARSZAWA PO DWÓCH STRONACH WISŁY

W kolejnym sezonie TR Warszawa zaprasza mieszkańców Warszawy i Mazowsza oraz odwiedzających stolicę gości do trzech przestrzeni, w których od 2017 roku stale grane są spektakle TR Warszawa: do siedziby TR przy ul. Marszałkowskiej 8, gdzie znajduje się duża scena i sala warsztatowa) oraz do dodatkowej przestrzeni TR Warszawa/ATM Studio, mieszczącej się w hali ATM Studio, przy ul. Wał Miedzeszyński 384. W TR Warszawa/ATM Studio na publiczność czeka w pełni wyposażona sala teatralna z widownią na ponad 300 miejsc, sala edukacyjna, funkcjonalnie zaaranżowana przestrzeń foyer oraz parking. Dzięki dodatkowej scenie TR Warszawa ma więcej miejsc na widowni w dwóch lokalizacjach po obu stronach Wisły. To kolejny etap przygotowań do budowy nowej siedziby teatru. TR Warszawa rozwija swój program i zespół, zmienia strukturę organizacyjną, a także jest na ostatnim etapie poprzedzającym uzyskanie pozwolenia na budowę nowego budynku TR ma Placu Defilad.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O PREMIERACH I PROGRAMIE TR WARSZAWA
WRZESIEŃ-GRUDZIEŃ 2018
PREMIERY

DAWID JEDZIE DO IZRAELA
reżyseria: Jędrzej Piaskowski
obsada: Jan Dravnel, Natalia Kalita, Rafał Maćkowiak, Sebastian Pawlak

premiera: 8 września 2018
miejsce: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

koprodukcja: TR Warszawa, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w ramach programu OBCY W DOMU. WOKÓŁ MARCA ’68

Spektakl דוד נוסע לישראל  (Dawid jedzie do Izraela) Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy to teatralna fantazja odnosząca się do wielowiekowej historii i kultury Żydów w Polsce. Punktem wyjścia są obchody 50. rocznicy wydarzeń Marca ’68 oraz gest tworzenia parabolicznej opowieści w reakcji na zajścia polityczne, podobny do tego, na jakim oparta jest powieść Andrzeja Szczypiorskiego Msza za miasto Arras z 1971 roku.

Przedstawienie rozpoczyna się od rekonstrukcji realiów Marca 1968 roku. Trwa antysemicka nagonka. Polscy rodzice, wychowujący adoptowanego chłopca decydują się przywrócić mu jego dotąd ukrywaną, żydowską tożsamość. Osią tematyczną spektaklu jest kulturowa figura Żyda, obecna w polskiej pamięci zbiorowej. Nakładające się plany czasowe tworzą baśniową rzeczywistość polsko-żydowskiego uniwersum, w którym typowa polska rodzina z okresu PRL-u spotyka się m.in. z Władysławem Gomułką, Kazimierzem Wielkim, jego żoną Aldoną i żydowską kochanką Esterą, a nawet z królową Polski Maryją z Nazaretu.

od twórców:Zależy nam na przyjęciu perspektywy łączącej, która wymykałaby się dotychczasowym narracjom. W naszej opinii charakter dyskusji na „tematy polsko-żydowskie” bardzo często generuje wyłącznie podziały. Dlatego celowo podważamy klisze, obecne w tych dyskursach, a także odżegnujemy się od wspólnego dla obu narodów kultu pamięci i narodowego cierpienia. Chcemy, aby nasz spektakl odgórnie zakwalifikowany jako wypowiedź na „tematy żydowskie”, oprócz nich dotykał także z premedytacją „tematów polskich”: m.in. polskiego patriotyzmu, tożsamości narodowej, czy upamiętnieniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

OBCY W DOMU. WOKÓŁ MARCA ’68

Od marca do września 2018 roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN realizuje program „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, który przywraca pamięć o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii sprzed 50 lat. Program ma skłonić do refleksji, czym grozi bierność w sytuacjach dyskryminacji, ksenofobii i naruszania praw człowieka. Obok wystawy czasowej „OBCY W DOMU. WOKÓŁ MARCA ’68”, Muzeum POLIN wspólnie z TR Warszawaogłosiły zamknięty konkurs dla młodych twórców sztuk teatralnych na projekt spektaklu inspirowanego żydowskim doświadczeniem Marca ’68. W lipcu i październiku 2017 roku odbyły się dwa pierwsze etapy konkursu, w którego wyniku wyłoniono pięć projektów, zaprezentowanych w październiku 2017 roku w formie pokazów warsztatowych. W marcu 2018 roku, w ramach warszawskich wydarzeń rocznicowych „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, publiczność obejrzała trzy wybrane finałowe prace – SECOND-HAND ’68 Patrycji Kowańskiej, CZTERY TYGODNIE Aleksandry Jakubczak i Krzysztofa Szekalskiego oraz JUDEN R(AUS) ARRAS Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy. Zwycięskim projektem konkursu jest JUDEN R(AUS) ARRAS. Premiera spektaklu Piaskowskiego i Huberta, pod nowym tytułem Dawid jedzie do Izraela, odbędzie się we wrześniu 2018 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Po premierze spektakl będzie grany w TR Warszawa i Muzeum POLIN.

kuratorzy projektu: Karolina Sakowicz (Muzeum POLIN), Roman Pawłowski (TR Warszawa)
współpraca kuratorska: Paweł Kulka (TR Warszawa)
producentki: Katarzyna Białach, Marta Bielska, Magdalena Igielska, Natalia Starowiejska (TR Warszawa), Iwona Oleszczuk (Muzeum POLIN)

………………
INNI LUDZIE
reżyseria: Grzegorz Jarzyna
w obsadzie m. in.: Marcin Czarnik, Dobromir Dymecki, Małgorzata Gorol, Monika Frajczyk, Natalia Kalita, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Sebastian Pawlak, Agnieszka Podsiadlik, Paweł Smagała, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska, Adama Woronowicz, Yacine Zmit, Agnieszka Żulewska
pokaz work in progress: połowa października 2018, TR Warszawa/Marszałkowska 8
premiera: wiosna 2019
miejsce: TR Warszawa/ATM Studio

Spektakl TR Warszawa Inni ludzie jest pierwszym w karierze artystycznej Grzegorza Jarzyny musicalem. Scenariusz oparty jest na błyskotliwym, hiphopowym poemacie Doroty Masłowskiej, jednej z najważniejszych polskich pisarek młodego pokolenia, znanej z bestsellerów Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną i Paw królowej oraz głośnego dramatu Między nami dobrze jest (koprodukcja TR Warszawa i Schaubühne Berlin, prem. 2009 rok). Miejscem akcji a zarazem bohaterem tej miejskiej antyballady jest Warszawa, pogrążona w smogu metropolia, napędzana narkotykami i alkoholem. Miasto, które przyciąga karierowiczów i nieudaczników, artystów i pracowników korporacji, studentów i dealerów, obiecując złudne szczęście i podrabiany sukces.

Inni ludzie to próba portretu późnego kapitalizmu i problemów przez niego wywołanych: nierówności ekonomicznych i społecznych, frustracji młodego pokolenia, rosnącego nacjonalizmu. To opowieść o dysfunkcjonalnej, podzielonej wspólnocie, którą rozsadzają od środka uprzedzenia i nienawiść. Czy umiemy przekroczyć klasowe bariery? Czy jesteśmy w stanie przebić informacyjną bańkę i zrozumieć Innych – tych, którzy myślą inaczej, mają inny system wartości, inny język i gust? Czy łączy nas coś więcej poza dostępem do Internetu?

Październikowy pokaz work in progress będzie efektem kilkutygodniowej pracy kolektywu, w skład którego wchodzą aktorzy z zespołu TR Warszawa, kompozytorzy, artyści warszawskiej sceny hip-hopu, twórcy wideo i projektanci kostiumów. Premiera spektaklu planowana jest na wiosnę 2019.

………………..
CZĄSTKI KOBIETY
reżyseria: Kornél Mundruczó
w obsadzie m.in.: Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Magdalena Kuta, Sebastian Pawlak, Justyna Wasilewska, Agnieszka Żulewska
premiera: połowa grudnia 2018
miejsce: TR Warszawa/ATM Studio

Cząstki kobiety rozgrywają się w środkowej Europie, ale tak naprawdę mogłyby wydarzyć się wszędzie. To historia kobiety, która w obliczu straty musi zakwestionować całe swoje dotychczasowe życie. Tragedia sprawia, że traci nie tylko tego, kogo najbardziej kochała, ale i siebie. Czy jesteśmy w stanie spojrzeć na tragedię jako na wyzwanie? Czy możemy dostrzec doskonałość w niedoskonałości? Czy mamy odwagę aby popełniać błędy i przyznawać się do nich? Odpowiedzi na te pytania kryją się we fragmentach rodzinnej historii.

W czasach poprawności politycznej i #metoo wszystko podlega ocenie i każdy grzech wymaga kary. Osądzamy, nawet jeśli nie potrafimy znaleźć winnego. A co jeśli to właśnie nasza poprawność sprawia, że stajemy się coraz bardziej ograniczeni? Dlaczego tak bardzo potrzebujemy rodziny, aby zarządzać naszym życiem? Czy broniąc tego, co dla nas słuszne, możemy zmienić innych? Czy młoda kobieta, która pierwszy raz w swoim życiu podąża za sercem, a nie za rozumem, może dostać szansę, aby zacząć wszystko od nowa?

SPEKTAKLE REPERTUAROWE, POKAZY FILMÓW, WARSZTATY, SPOTKANIA, PREMIERA KSIĄŻKI, NOWA RESTAURACJA W BUDYNKU TR WARSZAWA

…………………
CYKL FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA

KSIĄŻĘ I DYBUK

reżyseria: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
specjalny pokaz filmu w ramach 15. Festiwalu Kultury Żydowskiej – Warszawa Singera

termin: 1 września 2018, g. 20:00
miejsce: TR Warszawa/Marszałkowska 8

bilety: 20,00, szczegóły: bilety.trwarszawa.pl

Filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznej ekranizacji Dybuka, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często pisał od nowa własną biografię. Jedni zapamiętali go jako dystyngowanego arystokratę, męża włoskiej hrabiny, inni wspominają go jako utalentowanego reżysera, błyskotliwego producenta o homoseksualnej tożsamości.

Książę i dybuk otrzymał nagrodę Nos Chopina ex aequo dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce podczas 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity a także Warszawskiego Feniksa, Nagrodę im. Antoniego Marianowicza dla najlepszego filmu polskiego na 14. MFF Żydowskie Motywy (Jewish Motifs IFF).

Obraz  zdobył uznanie również za granicą, czego potwierdzeniem jest Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego w sekcji Venice Classics na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz nagroda What theDoc! na festiwalu filmowym DocsBarcelona 2018.

FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA

Drugi sezon cyklu filmowego współorganizowanego przez Against Gravity i TR Warszawa, w ramach którego co miesiąc w TR Warszawa wyświetlane są specjalne pokazy przedpremierowe przygotowane przez Against Gravity, dystrybutora filmów i organizatora największego w Polsce festiwalu kina dokumentalnego, Millennium Docs Against Gravity. Szczegółowe informacje o festiwalu dostępne są na stronie: http://docsag.pl.
…………………..
MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST

reżyseria: Grzegorz Jarzyna
spektakl dedykowany pamięci Danuty Szaflarskiej (1915-2017)

obsada: Roma Gąsiorowska, Magdalena Kuta, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Lech Łotocki, Aleksandra Popławska, Agnieszka Podsiadlik, Justyna Wasilewska, Adam Woronowicz
terminy: 18, 19 października 2018, g. 19.00 | 29, 30 grudnia 2018, g. 19.00
miejsce: TR Warszawa/ATM Studio

bilety: 100,00 (normalny), 60,00 (ulgowy), 30,00 (wejściówka)
szczegóły: bilety.trwarszawa.pl

Między nami dobrze jest to jeden z największych przebojów TR Warszawa, oblegany przez widzów, chwalony przez krytykę i wielokrotnie nagradzany na festiwalach. Spektakl Grzegorza Jarzyny oparty jest na sztuce Doroty Masłowskiej, nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE. To śmieszny i poruszający portret podzielonego polskiego społeczeństwa, przytłoczonego ciężarem traumatycznej historii, rozdartego między narodową dumę i poczucie wstydu. Za pomocą szalonego, pełnego inwencji języka i ostrego jak brzytwa humoru Masłowska portretuje współczesną Polskę, w której nuworysze, pseudoartyści i medialni celebryci spotykają się z rozczarowaną młodzieżą i żyjącymi na skraju ubóstwa ludźmi z klasy pracującej. Wszyscy próbują utrzymać się na powierzchni toksycznej mieszaniny komercji, katolickiego nacjonalizmu i idealizowanej tragicznej przeszłości.

W premierowej wersji spektaklu rolę Osowiałej Staruszki grała legendarna aktorka Danuta Szaflarska, członkini zespołu TR Warszawa, zmarła w 2017 roku. Była jedną z najdłużej aktywnych na scenie artystek teatru, występowała w Między nami dobrze jest jeszcze w wieku 101 lat. W nowej wersji przedstawienia, którego premierowe pokazy odbył się w marcu 2018 roku, Danutę Szaflarską zastąpił Lech Łotocki, wybitny aktor, występujący w TR Warszawa od początku istnienia tego zespołu.

Przedstawienie Między nami dobrze jest było wielokrotnie nagradzane, m.in. Nagrodą im. Konrada Swinarskiego dla Grzegorza Jarzyny przyznaną przez miesięcznik „Teatr” dla najlepszego reżysera w sezonie 2008/2009, Nagrodą Główną IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu dla Grzegorza Jarzyny, nagrodami aktorskimi IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu dla Aleksandry Popławskiej i Danuty Szaflarskiej, Grand Prix – Nagrodą Publiczności IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu, medalem im. Stanisława Bieniasza dla najlepszego dramatopisarza IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu dla Doroty Masłowskiej, Grand Prix dla najlepszego spektaklu na II Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia”, Grand Prix 46. Przeglądu Małych Form Teatralnych „Kontrapunkt” w Szczecinie. Ostatnie pokazy spektaklu Między nami dobrze jest odbyły się pod koniec maja 2018 roku w Bukareszcie na scenie Teatru Komedia. Spektakl zakończył 15. Festiwal Komedii – festCO. Tego samego wieczoru na uroczystej gali festiwalu Grzegorz Jarzyna otrzymał nagrodę specjalną za całokształt dorobku artystycznego.

………………..
NIETOPERZ

reżyseria: Kornél Mundruczó
obsada: Małgorzata Buczkowska, Roma Gąsiorowska, Rafał Maćkowiak, Dawid Ogrodnik, Sebastian Pawlak, Agnieszka Podsiadlik, Jarosław Praszczałek (dyrygent), Justyna Wasilewska, Adam Woronowicz

termin: 3, 4 listopada 2018, g. 19:00
miejsce: TR Warszawa/ATM Studio

bilety: 100,00 (normalny), 60,00 (ulgowy), 30,00 (wejściówka)
szczegóły: bilety.trwarszawa.pl

Środek zimy, kilka dni przed Nowym Rokiem. W niepokojącej scenerii zimnych, szpitalnych wnętrz stojącego na uboczu domu, zbierają się obce sobie wcześniej osoby, aby wspólnie świętować nadchodzące święto. Przygotowania do uroczystości upływają przy słodkich dźwiękach operetki Zemsta Nietoperza Johanna Straussa (syna). Wielu z obecnych musiało zdobyć się na niejedno poświęcenie, aby znaleźć się w tym miejscu. Za ten przywilej gotowi byli oddać wiele, a nawet ryzykować reputacją. Są wśród nich młodzi i starzy, małżeństwa i osoby stanu wolnego. Łączy ich jedno – ciekawość, czy człowiek może udźwignąć ciężar boskiej wolności. Kornél Mundruczó wraz z zespołem TR Warszawa zrealizował klasyczną operę buffo. Sięgając po utwór, który powstał równolegle z ogłoszeniem przez Nietzschego śmierci Boga, węgierski reżyser podejmuje temat „śmierci bez Boga” i zadaje nieśmiertelne pytanie: czy i w jakim stopniu wolno nam decydować o własnym istnieniu.

Spektakl powstał we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie i został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nietoperz zdobył wiele nagród m.in. Grand Prix dla zespołu aktorskiego na 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, główną nagrodę na 6. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie. Spektakl pokazywany był na Festiwalu Teatralnym w Pilźnie (Czechy), XXXVII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

………………..
W jesiennym repertuarze planowane są także m.in. pokazy spektakli TR Warszawa
Fantazja w reż. Anny Karasińskiej, Kalifornia. Grace Slick w reż. Rene Pollescha, Moja walka w reż. Michała Borczucha, Robert Robur w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego i Strach w reż. Małgorzaty Wdowik

………………..

WARSZTATY, SPOTKANIA, PREMIERA KSIĄŻKI

W programie edukacyjnym TR Warszawa na sezon 2018/2019 znajdą się zarówno kontynuacje znanych cykli warsztatowych jak i nowe propozycje: dla młodzieży (Trochę kultury! Jarzyna – Masłowska, warsztaty towarzyszące premierze Innych ludzi; Shakespeare współczesny, warsztaty teatralne oparte na tekstach Wiliama Shakeaspeare’a i shakespearowskich spektaklach TR Warszawa), dla dzieci (Mama, Tata, do teatru!, warsztaty dla dzieci organizowane w trakcie trwania spektakli TR Warszawa; Mały TR, warsztaty realizowane w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych; starTeR, warsztaty dla grup szkolnych w przestrzeni szkolnej lub siedzibie TR Warszawa), dla studentów (TEREN EDU 4), dla seniorów (Archipelag TR) i inne. TR Warszawa, jako jeden z pierwszych teatrów w Polsce prowadzi od przeszło 5 lat program dla widzów z niepełnosprawnościami – TR BEZ BARIER. W ramach TR BEZ BARIER 2018 zrealizowane zostaną kolejne spektakle z repertuaru TR z audiodeskrypcją dla osób z niepełnosprawnością wzroku oraz polskimi napisami i tłumaczeniem w Polskim Języku Migowym dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Jak co roku TR Warszawa – dwukrotny koordynator poprzednich edycji Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier, w tym sezonie również bierze udział w tegorocznym wydarzeniu Fundacji Kultury Bez Barier. W sezonie 2018/2019 TR Warszawa wyda także książkę dla dzieci W krainie zapadni – teatr współczesny dla dzieci, wprowadzającą w przystępny sposób, w formie wciągającej i barwnej opowieści w podstawowe pojęcia z dziedziny sztuki teatru Zadaniem książki ma być rozwijanie i kształtowanie wrażliwości i twórczego myślenia dzieci zgodnie z metodami pedagogiki teatru. Publikacji towarzyszyć będzie cykl warsztatów dla dzieci, rodziców/opiekunów. Premiera książki i wydarzenia jej towarzyszące zaplanowane są na jesień 2018 roku.

…………………

MŁODY TR

W listopadzie 2018 roku podczas Forum Młodej Reżyserii, TR Warszawa po raz kolejny wyłoni laureata/laureatkę nagrody Debiut TR, konkursu wspierającego rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Konkurs Debiut TR jest częścią projektu Młody TR. Co roku laureat/laureatka nagrody zapraszani są do wyreżyserowania spektaklu w TR Warszawa. Nagroda Debiut TR zainicjowana została w 2015 roku i przyznawana jest co roku na Forum Młodej Reżyserii organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Pierwszym laureatem konkursu jest Jędrzej Piaskowski, student Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, który zrealizował w TR Warszawa spektakl Puppenhaus. Kuracja. Kolejną laureatką nagrody jest Klaudia Hartung-Wójciak, studentka Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (Debiut TR 2016), która w ramach nagrody przygotowuje w TR Warszawa premierę spektaklu Chinka (prem. 29 czerwca 2018). Ostatnim laureatem nagrody Debiut TR za 2017 rok jest Grzegorz Jaremko, student Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, który w TR Warszawa zrealizuje przedstawienie Woyzeck (prem. wiosna 2019 roku). Grzegorz Jaremko znany jest już publiczności TR Warszawa, w sezonie 2017/2018 w TR Warszawa pokazywany był gościnnie Powrót Odysa
egzamin reżyserski Grzegorza Jaremki z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Grzegorz Jaremko – reżyser teatralny, studiuje na Wydziale Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie m.in. u Krystiana Lupy. Jako asystent reżysera współpracował z Pawłem Miśkiewiczem (Nauka chodzenia, Wrocławski Teatr Współczesny, 2016) i Michałem Borczuchem (Żaby, Teatr Studio w Warszawie, 2018). Zadebiutował spektaklem Iwona, księżniczka Burgunda Witolda Gombrowicza w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu (2017). W ramach programu TR Warszawa i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, OBCY W DOMU. WOKÓŁ MARCA ’68 wspólnie z Łukaszem Wojtyską zrealizował autorski projekt sześć osiem, który był wielowątkową opowieścią o Marcu opartą m.in. na losach Jerzego Zawieyskiego (2017). Podczas 2. Festiwalu Filmu Awangardowego Lava w podziemiach Muzeum PRL-u w Nowej Hucie przygotował instalację performatywną CRUISING UTOPIA, inspirowaną twórczością Kennetha Angera (2018). Laureat nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS 6. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie za reżyserię Oczyszczonych Sarah Kane (2016) oraz nagrody głównej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 7. Forum Młodej Reżyserii i nagrody Debiut TR 2017 za reżyserię Powrotu Odysa Stanisława Wyspiańskiego (2017).

Młody TR to nurt programowy, w ramach którego TR Warszawa wspiera rozwój nowych talentów teatralnych, prowadząc takie projekty jak Teren Warszawa, Teren TR, Debiut TR, rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy przedstawienia repertuarowe, do realizacji których zapraszani są debiutujący twórcy i twórczynie. TR Warszawa pełni rolę artystycznego schronu, w którym młodzi artyści i artystki mogą eksperymentować i realizować swoje pomysły na teatr. W ramach programu Młody TR w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m. in.  Anna Karasińska (Ewelina płacze i Fantazja), Piotr Trojan (Grind/r), Magda Szpecht (Możliwość wyspy), Wojciech Blecharz (Soundwork), Katarzyna Kalwat i Marta Sokołowska (Holzwege), Małgorzata Wdowik (Piłkarze i Strach) oraz Jędrzej Piaskowski (Puppenhaus. Kuracja).

………………..
THE COOL CAT TR. NOWA RESTUARACJA w budynku TR Warszawa

TR zaprasza również do odwiedzania nowo otwartej restauracji, która mieści się w budynku TR Warszawa przy Marszałkowskiej 8. W The Cool Cat TR, dzięki niezwykłemu talentowi szefa kuchni – Jakuba Kaftańskiego, amatorzy i amatorki kulinarnych nowości mogą spróbować inspirowanych azjatyckimi smakami potraw, street foodu w świeżym, lekkim i nowatorskim wydaniu. The Cool Cat TR jest drugą restauracją Jakuba Kraftańskiego i Zofii Pazik, lokal – The Cool Cat powstał w 2015 roku na Powiślu i jest jedną z najczęściej odwiedzanych restauracji w tej części miasta przez amatorów dobrej kawy i kuchni z całego świata. W ofercie The Cool Cat TR są m.in. śniadania, lunche i kolacje. W wiosenne i letnie weekendy polecamy spędzenie czasu w zielonym ogródku przy ul. Zoli przy weekendowych zestawach śniadaniowych. Już jesienią zapraszamy do TR Warszawa na spektakle, filmy, koncerty, warsztaty i debaty. Zachęcamy także do spędzenia czasu w teatrze po naszych wydarzeniach, np. przy kolacji czy przekąskach serwowanych w The Cool Cat TR. Szczegółowe informacje o The Cool Cat TR: facebook.com/TheCoolCatTR.

Leave a Reply