Schaeffer Arts Fight – 13. edycja Festiwalu ERA

SCHAEFFERA już 29 października 2021! Basen Artystyczny w Warszawie
W ostatni piątek października br. podczas XIII ERY SCHAEFFERA w warszawskim Basenie
Artystycznym będzie miało miejsce oryginalne wydarzenie kulturalne pt. „Schaeffer Arts
Fight”, będące energetyczną Walką o Sztukę z perspektywy dzieł Mistrza Schaeffera.
Twórcy ERY SCHAEFFERA zapraszają na multimedialny spektakl zatytułowany „Schaeffer Arts Fight” – główne wydarzenie tegorocznej edycji Festiwalu, które odbędzie się 29 października 2021 o godzinie 19 w Basenie Artystycznym. Jak zapowiada reżyser Maciej Sobociński, zabrzmi ono wyjątkowo, jednorazowo – by po nieustępliwej, energetycznej Walce o Sztukę – utonąć w Ciszy szeptów – pozostając Niedokończonym, Nienasyconym, Nieskończonym. Wszyscy, którzy znają awangardową twórczość prof. Bogusława Schaeffera, dobrze wiedzą, że jego sztuka jest ponadczasowa, wielowymiarowa, o nieposkromionej kreatywności i możliwości interpretacji. Wiedzą też, że każde spotkanie z dziełami Mistrza, łączącymi w niezwykły sposób teatr muzykę, taniec, grafikę i sztuki wizualne oraz grę aktorką, ma unikatowy charakter i jest niezwykłym przeżyciem na poziomie estetycznym i filozoficznym. Tak będzie i tym razem.

Cytując Macieja Sobocińskiego, który wyreżyserował wszystkie 13 spektakli w ramach projektu
ERA SCHAEFFERA od jego powstania „ERA SCHAEFFERA XIII zaskoczy swoją oryginalną formą jak żadna dotąd. Oparta w całości na schaefferowskim, nieprzewidywalnym dialogu biorących w niej udział Artystów stanie się niekonwencjonalnym pojedynkiem o Człowieka / Prawdę i Istotę Sztuki. Nieoczywiste Zderzenia Myśli i Słów, Muzyki i Dźwięku – Emocje rozpinane i napinane w nieoczywistych konfrontacjach Artystów zbudują Tu i Teraz tego wyjątkowego wieczoru nieprzewidywalną Schaefferowską Strukturę – niepowtarzalny Collage pełen zaskoczeń – uniesień i upadków. Bez Końca – Bez Początku – w Trwaniu i Zapętlęniu”.

W spektaklu wystąpią aktorzy:
LIDIA BOGACZÓWNA
IZABELA WARYKIEWICZ
SEAN PALMER
MARCEL WIERCICHOWSKI
oraz tancerz WITOLD JUREWICZ

O oprawę muzyczną zadbają związani już wcześniej z Festiwalem:
JANUSZ RADEK
MARCIN WYROSTEK & COLORIAGE
MAŁE INSTRUMENTY

oraz biorący po raz pierwszy udział w projekcie:
ALICJA WĘGORZEWSKA-WHISKERD
PAWEŁ TOMASZEWSKI (piano)

Niezwykle cieszę się, że nieprzerwanie od 13 lat możemy realizować projekt ERA SCHAEFFERA i popularyzować dorobek artystyczny Bogusława Schaeffera – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej. Festiwal odbywa się cyklicznie od 2009 roku w Warszawie i jest corocznym spotkaniem zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów, którzy skupiają się wokół teatralnej, muzycznej i graficznej twórczości Mistrza. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekt – artystom, patronom, sponsorom – to dzięki nim możemy każdego roku dostarczać nowych artystycznych wrażeń i propagować wśród szerszej publiczności dzieła Schaeffera. W tym roku FPS Ayera Porta obchodzi już swoje 20-lecie – tym bardziej będzie nam miło Państwa gościć w Basenie Artystycznym – mówi Krystyna Gierłowska, dyr. kreatywna Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta.

Wydarzenie patronatem honorowym objęli:

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski

Wydarzenie dofinansowano ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. Dofinansowano go także ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z funduszu promocji kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patroni medialni: polmic.pl, AICT, e-teatr.pl, TVP Kultura

Mecenas: Robyg S.A., Legalna Kultura

Sponsorzy wydarzenia: Duravit, Campanile, Metkol Pruszyński, Doti, M&P Pavlina

Partner wydarzenia: ZAIKS

Współorganizator: Warszawska Opera Kameralna

Produkcja: Fundacja Aurea Porta

Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA założona w 2001 roku z inicjatywy śp. aktora Marka Frąckowiaka w celu promocji polskiej sztuki współczesnej. Od lat skupia się na archiwizacji, digitalizacji i upowszechnianiu dorobku artystycznego Bogusława Schaeffera – genialnego polskiego współczesnego kompozytora, teoretyka muzyki, dramaturga, filozofa i grafika, m.in. poprzez organizację Festiwalu ERA SCHAEFFERA.

Festiwal ERA SCHAEFFERA to multimedialny, oparty na improwizacji performance, w którym twórcy wykorzystują szeroki wachlarz środków ekspresji artystycznej łącząc różne dziedziny sztuki i zachowują otwartą formę przedstawienia i interakcji z publicznością. Festiwal jest cyklicznym wydarzeniem z pogranicza muzyki, teatru i tańca, które odbywa się regularnie w sezonie jesiennym od 2009 roku w Warszawie oraz gościnnie w innych polskich miastach i za granicą np. w Paryżu, Madrycie, Edynburgu czy Nowym Jorku. Podczas festiwalowych wydarzeń odbywają się prezentacje wykonań utworów muzycznych i teatralnych Bogusława Schaeffera oraz sympozja i spotkania. ERA SCHAFFERA przyciągnęła wielu wielkich polskich i zagranicznych artystów, na przestrzeni lat z Festiwalem byli związani m.in.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Jorgos Skolias, Włodzimierz Pawlak, Urszula Dudziak, Olga Szwajgier oraz aktorzy z dużym dorobkiem zawodowym.

Prof. Bogusław Schaeffer (1929 – 2019) był jednym z najbardziej wszechstronnych i oryginalnych wśród polskich twórców w dziejach polskiej kultury i awangardy w sztuce. Dzięki różnorodności twórczej zyskał miano Leonarda da Vinci XXI wieku. Zajmował się muzyką, literaturą, filozofią, teatrem, sztukami plastycznymi oraz pedagogiką, publicystyką i reżyserią. Stworzył około 550 dzieł muzycznych, 44 sztuki teatralne, grane z dużym powodzeniem w kraju i za granicą, a także około 650 prac graficznych. Wśród jego publikacji warto wymienić: 17 książek (w tym 3 zarysy historii muzyki i unikatowy podręcznik do nauki kompozycji), przeszło 800 artykułów, studiów, felietonów i esejów z zakresu muzyki współczesnej, filozofii kultury, psychologii twórczości oraz pedagogiki kompozycji. Odtwórcami postaci Schaefferowskich dramatów byli znani polscy aktorzy, m.in.: Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Jan Frycz, Jan Machulski, Marek Frąckowiak. Muzyczne dzieła Schaeffera wielokrotnie inspirowały muzyków z całego świata prezentujących różne style muzyczne. Jako artysta awangardowy, lekceważący kanony, często odosabniał się stylistycznie i technicznie. Sam mówił, że „w sztuce nie wolno niczego powtarzać za innymi”. Jego pogląd na sztukę odzwierciedla się w autorskiej twórczości, również w tym aspekcie dzieła artysty są nieskończonym źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń.

Twórczość Schaeffera – artysty o międzynarodowej sławie, cenionego w świecie, a wciąż mało docenianego w Polsce – jest reprezentatywna dla całej polskiej sztuki współczesnej. Zapraszamy do informowania o wydarzeniu pt. „Schaeffer Arts Fight” oraz XIII edycji Festiwalu ERA SCHAEFFERA.

Leave a Reply