Prapremiera filmu o Kazimierzu Dejmku w IT

Instytut Teatralny, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Łódzki Ośrodek Telewizyjny zapraszają 9 marca na prapremierowy pokaz filmu dokumentalnego Krystyny Piasecznej „Ostre słowa”, poświęconego życiu i twórczości Kazimierza Dejmka. Po pokazie odbędzie się rozmowa z reżyserką, którą poprowadzi Paweł Płoski.

Pokaz, na który zapraszamy 9 marca o godz. 18.00, zamyka symbolicznie obchody 70-lecia Teatru Nowego. Ogólnopolska premiera „Ostrych słów” odbędzie się 30 marca o godz. 17.45 na antenie TVP Kultura.

KAZIMIERZ DEJMEK

Urodził się 17 maja 1924 roku w Kowlu na Ukrainie. Reżyser, aktor, dyrektor i kierownik artystyczny teatru. Był jednym z założycieli łódzkiej Grupy Młodych Aktorów, która w 1949 powołała do istnienia Teatr Nowy, którego trzykrotnie był dyrektorem i kierownikiem artystycznym. Stał również na czele Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie wyreżyserował m.in. słynne Dziady Mickiewicza (prem. 25 listopada 1967) zdjęte przez cenzurę po 14 spektaklach, 30 stycznia 1968, które zapoczątkowały lawinę demonstracji studenckich i tzw. wydarzenia marcowe.

Dejmek pełnił również rolę dyrektora i kierownika artystycznego Teatru Polskiego w Warszawie, prezesa ZASP-u, posła na Sejm II kadencji, a w latach 1993-1996 ministra kultury i sztuki. Do historii teatru przeszły jego inscenizacje literatury i dramatu staropolskiego, a także polskiej klasyki. Propagował polską dramaturgię współczesną (m.in. Gombrowicza, Mrożka).

Zmarł 31 grudnia 2002 w Warszawie. Od 2008 Teatr Nowy w Łodzi nosi jego imię.

Leave a Reply