UCIECHY STAROPOLSKIE w reżyserii Jarosława Kiliana

Fundacja Uwaga na Kulturę! Zaprasza na Uciechy staropolskie w reżyserii Jarosława Kiliana, z muzyką Marii Pomianowskiej i w scenografii Marka Chowańca. Premiera odbędzie się 27 grudnia 2019 roku o godzinie 16 w Teatrze Collegium Nobilium.

Kolejne spektakle będą grane 28 grudnia 2019 roku o godz. 16.00 i 19.00.

UCIECHY STAROPOLSKIE LEPSZE I POŻYTECZNIEJSZE ANIŻELI Z BACCHUSEM I WENERĄ, na którą składają się krotochwile, uciechy, intermedia, piosenki i tańce staropolskie, złożył w scenariusz teatralny i ożywił na scenie wybitny inscenizator i reżyser Kazimierz Dejmek w 1980 roku.

Sięgał do tradycji Reduty, poszukiwań Leona Schillera, który w ludowych i staropolskich tekstach szukał inspiracji dla współczesnego teatru. Czy „proste, a tak urocze, jak rzeźby wiejskich świątkarzy, malowidła na szkle lub ryciny jarmarczne przypominające rzeźby lepione z chleba” teksty mogą stanowić punkt wyjścia dla teatru dzisiaj?

Zadajemy sobie to pytanie w Pracowni Staropolskiej, naszym laboratorium dramatu staropolskiego, gdzie studenci, absolwenci i nauczyciele Akademii Teatralnej idą tropem poszukiwań wielkich poprzedników.

Teksty takie jak Sejm piekielny, Nędza z bidą z Polski idą, czy Kupiec z śmiercią albo Krotofile szewska i piekarska są polskim teatralnym Dekameronem, w którym to, co codzienne i zmysłowe przeplata się z metafizycznym. Nad wesołymi krotochwilami i pełnymi soczystego humoru uciechami unosi się „Goła” albo „Kostucha”, która jest częścią ludzkiej doli i boskiego planu.

Naszym Uciechom… towarzyszy grana na żywo (m.in. na suce biłgorajskiej i fideli płockiej) muzyka opracowana przez Marię Pomianowską, najwybitniejszą współczesną interpretatorkę dawnych tradycji muzycznych.

reżyseria: Jarosław Kilian

opracowanie muzyczne: Maria Pomianowska

scenografia: Marek Chowaniec

kostiumy: Aleksandra Gąsior

charakteryzacja: Katarzyna Szkop

choreografia: Katarzyna Anna Małachowska

konsultacje językowe: Jerzy Łazewski

przygotowanie wokalne: Aldona Krasucka

Występują:

Jarosław Gajewski (aktor Teatru Narodowego)

Krzysztof Godlewski

Joanna Halinowska

Lidia Pronobis

Natalia Stachyra

Maciej Wierzbicki

Maciej Zuchowicz

Z muzyką na żywo w wykonaniu:

Marii Pomianowskiej (fidele kolanowe)

Karoliny Hulbój (wspak)

Wojciecha Lubertowicza (bębny, duduk, ney)

Agnieszki Szwajgier (flety)

Produkcja:

Beata Rusinowska

Maja Margasińska

Leave a Reply