next to normal w SYRENIE

Polska prapremiera musicalu next to normal Toma Kitta, Briana Yorkey w reżyserii Jacka Mikołajczyka już 6 kwietnia 2019.

Jeden z najbardziej poruszających i cenionych amerykańskich musicali ostatnich lat. Spektakl na Broadwayu wywołał sensację i został okrzyknięty przełomowym dziełem we współczesnych dziejach gatunku. Uhonorowano go Nagrodą Pulitzera w dziedzinie dramatu oraz trzema Nagrodami Tony – teatralnymi odpowiednikami Oscarów. Potężna dawka rocka w połączeniu z frapującym tematem pozwoliły zrewolucjonizować cały gatunek i od wielu lat przyciągają na całym świecie tłumy widzów.

next to normal” to dowód, że musical niekoniecznie musi być związany z teatralnymi formami lekkiej rozrywki. To przejmujący, kameralny dramat, opowiedziany za pomocą prostych środków teatralnych i muzycznych. Choroba psychiczna zostaje w nim potraktowana jako pretekst do rozmowy na temat siły i jakości więzów łączących członków każdej rodziny; do refleksji nad istotą rodziny jako takiej. Doskonale ilustruje też to, w jaki sposób teatr potrafi oswajać problemy, z którymi musimy radzić sobie jako społeczeństwo – nawet tak trudne, jak choroba psychiczna.

Goodmanowie to z pozoru normalni Amerykanie. Diana zajmuje się domem, Dan zarabia na utrzymanie. Ich córka Natalie jest muzycznym geniuszem i marzy o wyrwaniu się rodzinnego miasta, a syn Gabe – zbuntowanym nastolatkiem, przy tym oczkiem w głowie matki. Okazuje się jednak, że pod powierzchnią zwyczajności kryje się rodzinna tragedia – Diana zmaga się z chorobą dwubiegunową. Postępy choroby sprawiają, że uporządkowany świat Goodmanów wali się jak domek z kart, a walka o utrzymanie pozorów normalności staje się „być albo nie być” dla całej rodziny.

Polską prapremierę „next to normal” zrealizują twórcy ostatnich musicalowych sukcesów sceny przy ul. Litewskiej: Jacek Mikołajczykdyrektor Teatru Syrena, reżyser i tłumacz „Rodziny Addamsów” i „Czarownic z Eastwick”, Tomasz Filipczak – kierownik muzyczny teatru oraz obu wspomnianych realizacji, Jarosław Staniek – jeden z najwybitniejszych polskich choreografów, w Teatrze Syrenia pracował przy spektaklach: „Czarownice z Eastwick” oraz „BEM!”, Mariusz Napierała – scenograf „BEMA!” oraz takich musicalowych przebojów, jak „Once” czy „Mamma Mia!” w stołecznym Teatrze Muzycznym Roma, a także Bożena Ślaga-Śmierzyńska – kostiumografka współpracująca już z Teatrem Syrena przy spektaklach „Kariera Nikodema Dyzmy” i „Hallo Szpicbródka” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Plakat do spektaklu powstał w wyniku współpracy fotografa Pawła Fabjańskiego i graficzki Beaty Barrakuz Śliwińskiej.

Tom Kitt, Brian Yorkey

next to normal

musical w II aktach

Reżyseria i tłumaczenie: Jacek Mikołajczyk

Kierownictwo muzyczne: Tomasz Filipczak

Choreografia i reżyseria ruchu scenicznego: Jarosław Staniek

Współpraca choreograficzna: Katarzyna Zielonka

Scenografia: Mariusz Napierała

Kostiumy: Bożena Ślaga-Śmierzyńska

Obsada:
Diana
Anna Sroka-Hryń, Katarzyna Walczak

Dan
Przemysław Glapiński, Damian Aleksander

Natalie
Weronika Bochat-Piotrowska, Karolina Gwóźdź

Gabe
Marcin Franc, Piotr Janusz

Henry
Maciej Dybowski, Michał Juraszek

Dr Madden
Maciej Maciejewski, Marcin Wortmann
Teatr Syrena

Litewska 3, 00-589 Warszawa

Tel. 22 10 11 602

Leave a Reply