INNI LUDZIE w TR Warszawa

Premiera „Innych ludzi” Doroty Masłowskiej w reż. Grzegorza Jarzyny odbędzie się 15 marca 2019 roku o godzinie 19:00 na scenie TR Warszawa/ATM Studio (ul. Wał Miedzeszyński 384).

W spektaklu zobaczymy aktorów TR Warszawa: Marcina Czarnika, Natalię Kalitę, Magdalenę Kutę, Rafała Maćkowiaka, Marię Maj, Agnieszkę Podsiadlik, Aleksandrę Popławską, Tomasza Tyndyka, Agnieszkę Żulewską oraz Yacine’a Zmita i Michała DJ-a B Olszańskiego.

Scenariusz spektaklu „Inni ludzie” w reżyserii Grzegorza Jarzyny oparty jest na hiphopowym poemacie Doroty Masłowskiej, jednej z najważniejszych polskich pisarek młodego pokolenia, znanej z bestsellerów „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” i „Paw królowej” oraz głośnego dramatuMiędzy nami dobrze jest“, na podstawie którego w 2009 roku w TR Warszawa powstał koprodukowany przez Schaubühne Berlin spektakl w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Nad realizacją „Innych ludzi” pracuje kolektyw, w skład którego wchodzą m.in. aktorzy z zespołu TR Warszawa, kompozytorzy, artyści warszawskiej sceny hip-hopu, graficy, animatorzy, artyści wizualni i twórcy wideo. Autorem scenariusza, scenografii i reżyserem przedstawienia na podstawie powieści Doroty Masłowskiej jest Grzegorz Jarzyna. Autorką kostiumów i charakteryzacji jest Anna Axer-Fijałkowska, reżyserem światła jest Aleksandr Prowaliński. Muzykę skomponowali Piotr Kurek i Krzysztof Kaliski, za opracowanie muzyczne odpowiada Maciej Szymborski, zaś za choreografię Paulina Przestrzelska. W spektaklu biorą udział także artyści Michał DJ B Olszański (oprawa muzyczna i wideo, bity), Ras – Arek Sitarz (MC) i Bartek Kruczyński (bity). Operatorem kamery jest Radek Ładczuk, za liternictwo odpowiada Luka Rayski, za ilustracje Maciej Chorąży, za animacje Julia Nędzyńska.

Miejscem akcji, a zarazem bohaterem tej miejskiej antyballady jest Warszawa; pogrążona w smogu metropolia, napędzana narkotykami i alkoholem. Miasto, które przyciąga karierowiczów i nieudaczników, artystów i pracowników korporacji, studentów i dealerów, obiecując złudne szczęście i podrabiany sukces. „Inni ludzie” to próba portretu późnego kapitalizmu i problemów przez niego wywołanych: nierówności ekonomicznych i społecznych, frustracji młodego pokolenia, rosnącego nacjonalizmu.

To opowieść o dysfunkcjonalnej, podzielonej wspólnocie, którą rozsadzają od środka uprzedzenia i nienawiść.Czy umiemy przekroczyć klasowe bariery? Czy jesteśmy w stanie przebić informacyjną bańkę i zrozumieć Innych – tych, którzy myślą inaczej, mają inny system wartości, inny język i gust? Czy łączy nas coś więcej poza dostępem do Internetu?

Leave a Reply