AKTORKI NA BIELANACH: JOANNA TRZEPIECIŃSKA

Po projekcji filmu MŁYNARSKI. PIOSENKA FINAŁOWA (reż. Alicja Albrecht) 21 V 2018, godz. 17.00 w Bibliotece na Bielanach spotkanie z aktorką poprowadzi Lukasz Maciejewski. Cykl pod patronatem polskiej sekcji AICT:

JOANNA TRZEPIECIŃSKA

Ukończyła państwową szkołę muzyczną w klasie fortepianu i średnią w klasie fletu. W 1988 roku otrzymała dyplom ukończenia PWST i związała się na stałe z warszawskim Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, gdzie pojawiła się jako Nancy w przedstawieniu Woody’ego Allena „Zagraj to jeszcze raz” w reż. Adama Hanuszkiewicza (1988 r.) oraz wystąpiła w roli Lucy w musicalu Bertolta Brechta „Opera za trzy grosze” – w reż. Jerzego Grzegorzewskiego (1989 r.).

Na dużym ekranie zadebiutowała w „Dotkniętych” reż. W. Saniewskiego (1988 r.). Rok później zagrała w filmach: „Stan strachu” reż. J. Kijowskiego, „Sztuka kochania” w reż. J. Bromskiego. Kolejnym głośnym filmem z jej udziałem było „Papierowe małżeństwo” w reż. K. Langa. W 1992 r. otrzymała Złotą Kaczkę – nagrodę przyznawaną przez czytelników magazynu w kategorii Najlepsza Polska Aktorka. W tym samym roku, za film „Nad rzeką, której nie ma” w reż. A. Barańskiego, była nominowana do nagrody za pierwszoplanową rolę kobiecą na FPFF w Gdyni. Sympatię publiczności zdobyła także jej rola Alutki w serialu „Rodzina zastępcza”.

Do ważniejszych ról w jej dorobku artystycznym należą: Nina Zarieczna w „Dziesięciu portretach z czajką w tle” w reż. J. Grzegorzewskiego, Helena w „Wujaszku Wani” w reż. J. Grzegorzewskiego, Celimena w „Mizantropie” w reż. E. Bułhak. Współpracę z Jerzym Grzegorzewskim uważa za jeden z najistotniejszych rozdziałów w swojej karierze zawodowej. W Teatrze Studio wystąpiła także w monodramie Ester Vilar „Amerykańska papieżyca”, który grała z dużym powodzeniem przez wiele sezonów. Sukcesem okazał się też spektakl „Merylin Mongoł” w reż. Zbigniewa Brzozy. Sukces odniosła również w nieco innym repertuarze: rolą Śnieżki w musicalu na podstawie baśni Jakuba i Wilhelma Grimmów „Królewna Śnieżka i krasnoludki”– w reż. Krzysztofa Kolbergera na scenie Teatru Komedia w Warszawie (1994 r.) oraz Opery i Operetki w Szczecinie (1999 r).

Aktorka zajmuje się nagraniami słuchowisk Polskiego Radia oraz dubbingiem (za rolę Dory w filmie „Gdzie jest Nemo” otrzymała prestiżową nagrodę The Walt Disney Company Polska dla najlepszych twórców polskiej wersji językowej w filmach animowanych). Można ją usłyszeć w słuchowiskach na podstawie książek J. Chmielewskiej.

Współpracuje z czołowymi muzykami jazzowymi w Polsce, takimi jak Bogdan Hołownia, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński czy Andrzej Łukasik. Występuje także z własnym recitalem „Opowiem wam o miłości.” W 2007 r. nagrała wspólnie z Włodzimierzem Nahornym, Januszem Szromem, Grzegorzem Markowskim oraz Agnieszką Wilczyńską płytę z kolędami „Cicho, Cicho Pastuszkowie”.

W roku 2008 za rolę Claire w sztuce „Dowód” w reż. Andrzeja Seweryna granej w Teatrze Polonia otrzymała nominacje do prestiżowej nagrody Feliksa.

MŁYNARSKI

PIOSENKA FINAŁOWA

Reżyseria: Alicja Albrecht

Występują: Joanna Trzepiecińska, Michał Bajor, Ewa Bem, Jerzy Derfla, Janusz Gajos, Janusz Głowacki, Krystyna Janda, Włodzimierz Korcz, Agata Młynarska, Paulina Młynarska, Jan Młynarski, Wojciech Młynarski, Irena Santor, Janusz Senta, Janusz Stokłosy, Magda Zawadzka

Rok produkcji: 2017

Czas trwania: 90 min.

Nieznane dotąd archiwalia, fotografie, teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają najpiękniejsze jego piosenki. Film dopełnia ponad 30 wypowiedzi najbliższych przyjaciół, między innymi: Janusza Gajosa, Janusza Głowackiego , Jerzego Derfla, Janusza Senta, Włodzimierza Korcza, Ewy Bem, Janusza Stokłosy, Ireny Santor, Michała Bajora, Magdy Zawadzkiej, Krystyny Jandy, Rodziny i tych, którzy z nim tworzyli i dla których tworzył: wybitni kompozytorzy, aktorzy, piosenkarze. Te niezwykle uczciwe opowieści o Wojtku zbudowały portret niezwykłego artysty, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami.

Leave a Reply