W Białymstoku komediowo i o współczesnym Kapturku Cz.

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki 14 kwietnia zaprasza na premierę sztuki Samuela Jokica KOGUT W ROSOLE. Reżyseria – Marek Gierszał, scenografia i kostiumy – Hanna Sibilski, choreografia – Grzegorz Suski.

Obsada: Marek Cichucki, Krzysztof Ławniczak, Miłosz Pietruski (gościnnie), Sławomir Popławski, Jakub Sokołowski/Dawid Rostkowski (gościnnie), Piotr Szekowski, Franciszek Utko.

Opis sztuki: Czy topić smutki, kompleksy i kłopoty w kuflach piwa? To może brzmi niewychowawczo, ale znamy przypadek, kiedy panowie, narzekający w pubie na życiowe niepowodzenia, wpadli na skuteczny pomysł biznesowy. Postanowili założyć grupę męskich striptizerów. Nadali jej gwarantującą sukces nazwę: „Dzikie Buhaje”. Oczywiście, realizacja pomysłu napotka na wiele przeszkód i trudności, ale równocześnie otworzy przed bohaterami nową szansę…

Inspirowana filmem „Goło i wesoło” komedia słoweńskiego autora Samuela Jokica budzi salwy śmiechu. Jeśli jednak widzowie pozwolą sobie na chwilę refleksji, dostrzegą także, że w niewymuszony sposób, bez koturnowych jeremiad i łatwych recept, Jokic dotyka w niej egzystencjalnych problemów, przed którymi może stanąć każdy z nas.

Przedstawienie wyreżyseruje Marek Gierszał, absolwent Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST i reżyserii filmowej na Uniwersytecie w Hamburgu. Reżyser od wielu lat realizuje swe projekty artystyczne w Niemczech (m.in. „Wesele u drobnomieszczan” Bertolta Brechta, „Trzy siostry” Antoniego Czechowa), ale pozostaje aktywny reżysersko również w kraju (reżyserował w Krakowie – Teatr im. Słowackiego i Scena STU, w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, w Teatrze Polskim w Szczecinie i w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej).

Wcześniej, bo 8 kwietnia Białostocki Teatr Lalek wystawi premierę pt. SŁOMKOWY KAPELUSZ Eugene Labiche w reżyserii Pawła Aignera. Scenografia: Pavel Hubička (Czechy), muzyka: Piotr Klimek, choreografia: Karolina Garbacik,
przygotowanie i opieka wokalna: Cezary Szyfman.

Obsada:  Łucja Grzeszczyk, Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Grażyna Kozłowska, Barbara Muszyńska-Piecka, Izabela Maria Wilczewska, Kamila Wróbel, Krzysztof Bitdorf, Wiesław Czołpiński, Piotr Damulewicz, Ryszard Doliński, Michał Jarmoszuk, Krzysztof Pilat, Błażej Piotrowski, Mateusz Smaczny, Adam Zieleniecki, Paweł Chomczyk – gościnnie

SŁOMKOWY KAPELUSZ to pełna dowcipnych dialogów farsa, której akcja rozgrywa się wokół poszukiwań tytułowego kapelusza. Młody paryżanin Fadinard ma właśnie poślubić Helenę Nonancourt, córkę zamożnego ogrodnika z prowincji. Niestety, pech sprawia, że Koń Fadinarda zjada niechcący wiszący na drzewie słomkowy kapelusz należący do pani Eleonory Beauperthuis, „cnotliwej” damy, bawiącej akurat na spotkaniu ze swym ognistym kochankiem. W obawie przed podejrzeniami zazdrosnego męża wynikłymi z braku kompletnej garderoby, Pani Beauperthuis domaga się od Fadinarda zwrócenia owego nakrycia głowy w trybie natychmiastowym.

Zaczyna się walka o odnalezienie kapelusza, w której jedną ze stron jest nieszczęsny Fadinard, drugą zaś cała masa niespodziewanych przeszkód i wypadków. Co z tego wyniknie? Przekonajcie się, Państwo, sami.

Ta sztuka mistrza francuskiej farsy, Eugéne’a Labiche’a, to nie lada gratka dla wszystkich wielbicieli inteligentnego poczucia humoru!!!

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

 

Opera i Filharmonia Podlaska

13.05.18 – premiera bajki muzycznej SPRAWA KAPTURKA CZ., do której libretto stworzyła Marta Guśniowska, a muzykę napisał Piotr Klimek. Spektakl wyreżyserowała Justyna Schabowska, Maciej Florek jest autorem choreografii, natomiast scenografia jest dziełem Pavla Hubički.

SPRAWA KAPTURKA CZ. to uwspółcześniona wersja baśni, w której tradycyjny las zastępuje wielkomiejska dżungla. Miasto to miejsce nie tylko pełne możliwości, ale też pokus i niebezpieczeństw, na które narażony jest każdy – zwłaszcza najmłodsi. Fascynujący i nieznany świat kusi do zboczenia ze znanej i bezpiecznej ścieżki. To właśnie przydarza się Czerwonemu Kapturkowi. Jak każdy wie – zbacza ze ścieżki i wchodzi w nieznany świat. Zachęca ją do tego Wilk, który tylko czyha, aby pożreć dziewczynkę i jej Babcię. Nie wie jednak, że po piętach depcze mu Detektyw, którego wynajęła Mama Czerwonego Kapturka, zaniepokojona brakiem wieści od córki. Nie wie też, że Kapturkowi pomaga malutki przyjaciel – Chomik Ogryzek, który nie odstępuje dziewczynki na krok. Albo prawie na krok.
Czy Detektyw zdąży na czas? Jak potoczą się losy Kapturka? Czy Wilk dostanie swoją nauczkę? Czy Kapturek doceni siłę przyjaźni?

To bajka dla małych i dużych dzieci – pisze reżyserka Justyna Schabowska.

http://www.oifp.eu/pl/

opr. Anna Leszkowska

Leave a Reply