„Śpiewać każdy może…”

– fałszował na scenie z właściwym sobie urokiem Jerzy Stuhr. A teraz to już w ogóle można śpiewać/fałszować prawie bezkarnie, bo … w chórze. Ale za to gdzie! W samej Operze na Zamku, istnym bastionie czystych i profesjonalnych dźwięków.

Krótko mówiąc: Opera na Zamku wraz Fundacją Jutropera i Miastem Szczecin organizuje pierwsze w Polsce spektakularne wydarzenie muzyczne z udziałem ponad 200 śpiewaków-amatorów. To połączenie dwóch światów w punkcie, który nazywa się kultura wysoka. Stąd nabór, który organizujemy 27 listopada 2016 roku, w Sali Kameralnej im. J. Nieżychowskiego w Operze na Zamku w Szczecinie od 11.00 do 18.00, wejście K. Startować mogą wszyscy od 16. roku życia. A że „śpiewać każdy może”, to kryteriów nie stawiamy żadnych, choć oczywiście zapewne wszystkich na scenę nie zaprosimy. Sam nabór zresztą jest niespodzianką dla tych, którzy przyjdą. Ale bać się nie ma czego, gwarantujemy. Zwłaszcza że jeśli ktoś uzna, że śpiewać to jednak nie każdy…, to może docenimy po prostu pewne umiejętności aktorskie, sceniczne? Niezależnie od tego, co kto potrafi na „dzień dobry”, chór będzie przygotowany do występu w spektaklu podczas półrocznych warsztatów wokalno-aktorskich prowadzonych przez zaproszonych gości Fundacji oraz artystów Opery.

Najpierw jednak trzeba przysłać zgłoszenie – do 22 listopada.

Szczegóły naboru na naszej stronie internetowej www.opera.szczecin.pl.

Plenerowy, wielki spektakl, w którym śpiewają amatorzy to pomysł Fundacji Jutropera i reżysera Michała Znanieckiego*, którzy zapoczątkowali pracę z Operą na Zamku w 2015 roku wspólną produkcją, z udziałem osób wykluczonych społecznie. Publiczności się spodobało, spodobało się realizatorom, zatem … jest! Kolejne wydarzenie, 11 sierpnia 2017 roku – spektakularne widowisko teatralno-operowe „Pajace” z muzyką Ruggiera Leoncavallo, według autorskiego scenariusza i w reżyserii Michała Znanieckiego ma charakter plenerowy, a rozgrywać się będzie na dziedzińcu Opery na Zamku w Szczecinie. Minispektakle z kolei w ważnych i historycznie rozpoznawalnych dziesięciu miejscach Szczecina – by tym samym stać się artystyczną wizytówką miasta. W tym wyjątkowym widowisku udział wezmą artyści Opery na Zamku w Szczecinie (orkiestra, soliści, balet) oraz chór składający się z amatorów, mieszkańców Szczecina. Minispektakle i akcje happeningowe poprzedzające główną część widowiska, będą zawierały elementy akrobatyki, cyrku, tańca klasycznego, tańca współczesnego, teatru i pantomimy. Barwny korowód przejdzie ulicami miasta zapraszając publiczność na główną część spektaklu, która odbędzie się na dziedzińcu zamkowym.
Wydarzenie wpisane zostało w kalendarz wyjątkowych dla Szczecina wydarzeń, jakimi są The Tall Ship Races 2017. Po realizacji plenerowej spektakl przeniesiony zostanie na deski opery.

To wydarzenie wpisuje się w obchody jubileuszu Opery na Zamku. Mamy 60 lat, nasze urodziny obchodzimy z pompą! A przede wszystkim z Państwem, szczecinianami. Teraz Opera!


*”Michał Znaniecki – autor ponad 190 spektakli, pracuje na najważniejszych scenach operowych całego świata, między innymi we Włoszech, Francji, Irlandii, Hiszpanii, Polsce, Argentynie, Urugwaju czy Kubie. Wyspecjalizował się w megaprodukcjach plenerowych, które realizował między innymi na stadionach, wyspach i w parkach – między innymi współpracując z Israeli Opera na pustyni w Masadzie w ramach wieloletniego kontraktu. (…) Współpracował z największymi nazwiskami świata opery i teatru, między innymi z Placido Domingo, Piotrem Beczałą, Mariuszem Kwietniem, Lorinem Maazelem czy Jose Curą. Był jednym z najmłodszych dyrektorów Opery Narodowej w Warszawie i Opery Poznańskiej.”

Źródło: znaniecki.net

Zdjęcie: plenerowy spektakl we Włoszech, ta sama idea, ten sam reżyser

Leave a Reply