SOLO/DUO TF

PIERWSZY WARSZAWSKI PRZEGLĄD NOWYCH FORM TEATRU FIZYCZNEGO PRZYGOTOWANY PRZEZ ZESPÓŁ PERFORMERÓW SZTUKA NOWA I PRACOWNIĘ TEATRU FIZYCZNEGO!

W dniach 15-29 października 2016 r. w Warszawie odbędzie się SOLO/DUO TF – Przegląd Nowych Form Teatru Fizycznego. To pierwszy tego typu przegląd spektakli i pokazów pracy młodych artystów, twórców nowych form łączących teatr fizyczny, taniec, sztukę performansu i media. Pokazy odbywać będą się w nowej warszawskiej przestrzeni o nazwie LUB/LAB – na praskim Kamionku – poświęconej pracy laboratoryjnej i edukacji teatralnej.

Program Przeglądu SOLO/DUO TF (LUB/LAB ul. Lubelska 30/32, Warszawa):

15-16 października godz.19:00, premiera „ORFEO’70: monoperformance”

 • reżyseria: Dawid Żakowski

 • występuje: Kamil Adamus

 • wizualizacje i zdjęcia: Robert Rabiej

 • produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa

ORFEO’70: monoperformance” stanowi podsumowanie doświadczeń emigracyjnych – oglądamy Orfeusza, który po latach wraca do Polski, aby odnaleźć Eurydykę. Ścieranie się języków i kultur wpływa na sposób, w jaki odczytuje on kraj, tak w sensie przemian historycznych, jak i obyczajowych. Spektakl operuje wieloma rodzajami dyskursu użytymi w celu poszukiwania słowa, obrazu i pisma, które służą przywróceniu pamięci tego, co minione.

Spektakl powstał we współpracy z The Royal Central School of Speech & Drama w Londynie i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie [na zdjęciu].

22-23 października godz.19:00 „To Skasimon / an Acoustic Narration”, polska premiera

 • idea/dramaturgia: Elena Agathokleous

 • występują: Elena Agathokleous i Dimitres Spyrou

 • scenariusz oparty na tekstach „The Murderess” Alexandrosa Papadiamantisa i „Ascesis: The Saviors of God” Nikosa Kazantzakisa

 • współpraca nad scenariuszem: Spyros Charalambous

 • muzyka: Dimitris Spyrou – Acapella Solo Loop

 • zdjęcia: Stella Nicolaidou

 • produkcja: Center of Performing Arts MITOS

To Skasimon / an Acoustic Narration” to performance-koncert stworzony i wykonywany przez dwoje artystów z Cypru: aktorkę Elenę Agathokleous i muzyka Dimitrisa Spyrou. Opowiadają oni historię niespokojnej, błąkającej się duszy. Spektakl tworzy nową narrację dla tematów: agonii egzystencji, stanu zakochania, strachu przed pamiętaniem, właściwego wyboru.

Sztuka oparta jest na dwóch ważnych utworach literatury greckiej: „The Murderess” Alexandrosa Papadiamantisa i „Ascesis: The Saviors of God” Nikosa Kazantzakisa.

Od początku, gdy zdecydowaliśmy się pracować nad tymi niesamowitymi poetyckimi tekstami szukaliśmy ich dźwięku. I na pewnym etapie postanowiliśmy sięgnąć po nową performatywną formę akustycznej narracji. Pracujemy nad nią nadal, by wciąż była żywa – mówią twórcy spektaklu Elena Agathokleous i Dimitres Spyrou – Eksperymentujemy i łamiemy konwencję, które znamy i do których jesteśmy przyzwyczajeni.

28 października godz.17:00 „Common body – instalacja”, premiera

 • występują: Karolina Dziełak, Helena Żakowska, Nela Mitukiewicz oraz uczestniczki i uczestnicy projektu „Common body”

 • idea/dramaturgia: Karolina Dziełak

 • współpraca choreograficzna.: Nela Mitukiewicz

 • produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Twórczynie projektu skupiły się na opartej na niewerbalnym przekazie relacji między dzieckiem i rodzicem. W trakcie pracy zaprosiły do włączenia się w projekt rodziców z niemowlętami i dziećmi w wieku do lat 3. Spektakl wykorzystuje zebrany w tym procesie materiał, jest wielogłosem opartym na indywidualnych doświadczeniach jego współtwórców.

W trakcie tworzenia spektaklu zadawałyśmy sobie pytania: Jakie są moje przyzwyczajenia, gdy poruszam się z dzieckiem? Jak układa się moje ciało? Co się stanie, gdy zmienimy dotychczasowe schematy ruchu? Czy dziecko jest partnerem w tym ruchu? Zastanawiałyśmy się nad tym, jak od czasu narodzin przebiegał wspólny, rodzica i dziecka, proces ruchowy – mówi Karolina Dziełak, pomysłodawczyni projektu – Zależało nam na tym, by osiągnąć jak największą różnorodność doświadczeń w tym procesie.

29 października, prezentacja Kursu TF

 • otwarta dla publiczności lekcja teatru fizycznego

Pokazy towarzyszące (Centrum Promocji Kultury Praga Południe, ul. Podskarbińska 2, Warszawa):

24 października godz.19:30

25 października godz.19:00

Badania solarystyczne 2.0”, premiera: 1 września 2016, Festiwal Czarna Offca, Warszawa

 • reżyseria: Dawid Żakowski

 • zespół: Piotr Piotrowicz, Kamil Polański, Vera Popova, Maciej Tomaszewski, Małgorzata Trajkowska

 • muzyka: Konrad Bańburski

 • kostiumy: Aleksandra Anastazja Harasimowicz

 • konsultacja dramaturgiczna: Karolina Szczypek

 • konsultacja choreograficzna: Karolina Dziełak

 • produkcja: Karolina Dziełak, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

 • projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa

Trwa rekrutacja do jednokierunkowej misji kosmicznej. Na pokładzie symulatora stacji badawczej spotykają się kandydaci walczący o udział w programie. Sprawdzana jest ich odporność psychiczna oraz emocjonalna i fizyczna wytrzymałość. Zostają poddani testom osobowości i somatycznym manipulacjom. Spektakl ma charakter interaktywnej zabawy, w której widz ma wpływ na wybór kandydatów i przebieg spektaklu – mówią organizatorzy wydarzenia.

Badania solarystyczne 2.0” to przykład nowej dramaturgii opartej na kreacji ruchowej i wizualnej. Forma jest połączeniem sztuki performansu, tańca, teatru fizycznego i teatru postdramatycznego. Spektakl powstawał w eksperymentalnym procesie treningu aktorskiego, testów wytrzymałościowych zderzanych z realną sytuacją dramaturgiczną.

Wydarzenie na Facebooku:

Bilety do nabycia przed spektaklami. Rezerwacje pod adresem: stow.sn@gmail.com

 • normalny 15 zł / ulgowy 10 zł

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Organizatorzy SOLO DUO TF

Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Celem Stowarzyszenia Sztuka Nowa jest wspieranie wartościowych działań i zjawisk artystycznych w Polsce i za granicą. Stowarzyszenie stwarza możliwości zaistnienia młodych twórców, grup, ciekawych projektów. Wspiera przedsięwzięcia na najwyższym poziomie artystycznym, które kreują nowe jakości w sztuce i nawiązują istotny dialog społeczny. Inicjatorem i liderem zespołu teatralnego Sztuki Nowej jest Dawid Żakowski. W ramach działalności edukacyjnej stowarzyszenie prowadzi projekty skierowane do różnorodnych grup wiekowych. Jego członkowie rozwijają działalność edukacyjną realizowaną poprzez warsztaty i projekty badawcze prowadzone w kraju i za granicą. W ramach działalności artystycznej Stowarzyszenia Sztuka Nowa kontynuuje badania nad techniką performera. Korzystając z tej tradycji, grupa młodych artystów współpracująca ze stowarzyszeniem rozwija sposób pracy przez eksperymentowanie z nowymi mediami, tworzenie nowatorskich choreografii czy wykorzystywanie różnorodnych technik pracy z ciałem.

sztukanowa.pl

Pracownia TF

Pracownia Teatru Fizycznego to pierwszy tak kompleksowy projekt poświęcony teatrowi fizycznemu w Warszawie. Obejmuje Scenę TF pokazującą twórczość młodych artystów teatru fizycznego, Kurs TF i Warsztaty TF umożliwiające pogłębienie umiejętności w obszarze własnego rozwoju ruchowego i sztuk performatywnych. Pracownia działa od września 2015 roku.

Leave a Reply