Przejdź do treści
tinder polska

O namiętności i jej braku w teatrach szczecińskich

Na początek tego sezonu artystycznego szczecińskie teatry sięgają do klasyki polskiego i światowego dramatu.

Teatr Polski zaczął sezon już w sierpniu. Za nami pierwsza premiera na tej scenie — Kawiarenka Hemar. To spektakl muzyczny oparty na tekstach Mariana Hemara, zrealizowany przez duet — Adam Opatowicz i Andrzej Poniedzielski.

W październiku widzowie Opery na Zamku zobaczą chyba najsłynniejszą i najbardziej popularną operę na świecie, czyli Carmen. W szczecińskiej inscenizacji Carmen może być współczesną idolką — jest odważna, inteligentna, honorowa, wierna sobie, a przy okazji seksowna: doprawdy trudno wyobrazić sobie bardziej wybuchowy koktajl. „Carmen” wyreżyseruje Ewelina Pietrowiak, a orkiestrę poprowadzi Vladimir Kiradjiev.

Carmen, Opera na Zamku, premiera 7 października

Teatr Współczesny w Szczecinie w październiku planuje dwie premiery. Na początek Raj dla opornych Michele Riml w reżyserii Justyny Celedy. To druga część kultowej komedii Seks dla opornych, która biła rekordy popularności w Szczecinie. Tym razem do duetu Beata Zygarlicka i Konrad Pawicki dołączy Grażyna Madej. Dzięki ekscentrycznej siostrze głównej bohaterki na jaw wyjdzie niewygodna prawda.

Raj dla opornych, Teatr Współczesny, premiera 14 października.

Drugą premierą będzie Ślub Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz. To koprodukcja z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Jest to jeden z najważniejszych utworów dla polskiego teatru, groteskowy i tragikomiczny obraz Polski i Polaków.

Ślub, Teatr Współczesny, premiera 21 października.

Teatr Lalek Pleciuga już zaprezentował swoją pierwszą premierę Czarodzieje na motywach „Króla Maciusia Pierwszego” i „Kajtusia Czarodzieja” Janusza Korczaka. Spektakl wyreżyserował Wojciech Kobrzyński, który stworzył spektakl pokazujący dwa sposoby myślenia – realistyczny i oparty na wyobraźni i marzeniach.

W listopadzie Pleciuga planuje spektakl na Scenie dla dorosłych. Będzie to Disco macabre w reżyserii Arkadiusza Buszko. To prześmiewcza, bezlitośnie kpiąca ze współczesnego świata opowieść i spotkanie z pogardzanym gatunkiem muzyki w zaskakujących aranżacjach.

Disco macabre, Teatr Lalek Pleciuga, premiera 4 listopada.

Tuż przed Mikołajkami tradycyjnie Pleciuga przygotowuje świąteczny spektakl dla dzieci. Będzie to Świąteczna sałatka Marty Guśniowskiej w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego. To opowieść o przyjaźni, odwadze, poszukiwaniu siebie i magii Bożego Narodzenia.

Świąteczna sałatka, Teatr Lalek Pleciuga, premiera 3 grudnia.

Ostatniego dnia września Teatr Kana zaprezentował premierowy Projekt: Ojciec. To odpowiedź na cieszący się dużym powodzeniem Projekt: Matka, który powstał na podstawie blogów. Projekt: Ojciec opowiada o trudach bycia ojcem we współczesnym świecie.

Opr. Małgorzata Klimczak

Leave a Reply