Talia i Havel w Tarnowie

Jury XX Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia, odbywającego się  w dniach od 9 do 16 września 2016 roku w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, obradujące  w składzie: Kalina Zalewska  – Przewodnicząca, Barbara Wrzesińska, Łukasz Gajdzis, Marcin Hycnar,  po obejrzeniu dziewięciu przedstawień konkursowych jednogłośnie przyznało Grand Prix w wysokości 15 tysięcy złotych oraz Statuetkę Talii twórcom i wykonawcom spektaklu

Herosi transformacji i miecz Chrobrego Teatru Pożar w Burdelu z Warszawy.

Uzasadnienie : „za oryginalną formę, własny język, błyskotliwą inscenizację, brawurowe aktorstwo i twórcze nawiązanie do najlepszych tradycji polskiego kabaretu. Za umiejętność jazdy bez trzymanki po wyboistej drodze transformacji.”

Jury postanowiło także przyznać nagrody indywidualne:

– Nikołajowi Koladzie za reżyserię spektaklu Ożenek Nikołaja Gogola w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (3 tysiące złotych)

– Annie Tomczyńskiej i Nikołajowi Koladzie za scenografię i kostiumy do spektaklu Ożenek Nikołaja Gogola w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (2 tysiące złotych)

– Andrzejowi Konopce za rolę Burdeltaty i inne wcielenia sceniczne w spektaklu Herosi transformacji i miecz Chrobrego Teatru Pożar w Burdelu z Warszawy (3 tysiące złotych)

Ponadto jury przyznało cztery wyróżnienia aktorskie:

– Ewie Leśniak za rolę swatki Fiokły Iwanownej w spektaklu Ożenek Nikołaja Gogola w reżyserii Nikołaja Kolady w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (tysiąc złotych)

– Pawłowi Kumiędze za rolę Dyrygenta w spektaklu Sarenki Tomasa Svobody w Teatrze Ludowym w Krakowie (tysiąc złotych)

– Tadeuszowi Łomnickiemu za rolę Mykologa w spektaklu Sarenki Tomasa Svobody w Teatrze Ludowym w Krakowie (tysiąc złotych)

– Piotrowi Franasowiczowi za rolę Pracownika Urzędu Skarbowego w spektaklu Sarenki Tomasa Svobody w Teatrze Ludowym w Krakowie (tysiąc złotych).

Nagroda ZASP “Ale aktor!” dla Michała Piotrowskiego za rolę Stiepana, służącego Podkolesina w “Ożenku” w reż. Nikolaja Kolady z Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach.

Publiczność głosowała identycznie, jak jury : wygrali Herosi transformacji i miecz Chrobrego Teatru Pożar w Burdelu z Warszawy.

Festiwal otworzyła tarnowska prapremiera sztuki Mateusza Pakuły Havel-man albo Vaclav Havel i spisek czasoskoczków. Reżyseria : Eva Rysová , dramaturgia: Mateusz Pakuła, scenografia: Lucia Škandíková, kostiumy: Barbara Wojtkowiak, muzyka: Zuzanna Skolias, Antonis Skolias.

Na 21 października teatr zapowiada „premierę otwartą” tej sztuki.

Opis: Havel-Man – komedia kryminalna inspirowana biografią Václava Havla, zabawna fantazja na temat co by było gdyby… dwóch agentów tajnej organizacji dostało zlecenie, aby przenieść się w czasie i wyeliminować najsłynniejszego Czecha XX wieku.
To spektakl bardzo rozrywkowy, ale nie pozbawiony walorów wysokoartystycznych, to komedia, na której widzowie będą się wyśmienicie bawić, a jednocześnie zapoznają się w pewnym stopniu z biografią Václava Havla, a także z jego myślą filozoficzną i społeczną…
Spektakl ze sporą dawką muzyki – wykonywanej na żywo przez aktorów, pełen czeskiego i nie-czeskiego humoru.

Obsada : Aleksander Fiałek, Karol Śmiałek, Piotr Hudziak, Tomasz Wiśniewski, Karolina Gibki, Matylda Baczyńska, Ewa Sąsiadek.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

 

 

 

Leave a Reply