Kongres AICT rozpoczęty

26 września  w Jugosłowiańskim Teatrze Dramatycznym w Belgradzie otwarto uroczyście 28 Kongres AICT, który obraduje w 60. Rocznicę utworzenia Stowarzyszenia. W Kongresie biorą udział przedstawiciele 35 sekcji, 33 krajowych i 2 regionalnych, reprezentujących ponad 2 tysiące członków. Z ramienia polskiej sekcji w Kongresie uczestniczą Tomasz Miłkowski, dotychczasowy wiceprezydent AICT i przewodniczący polskiej sekcji, oraz Konrad Szczebiot, wiceprzewodniczący polskiej sekcji.

Przemówienia inauguracyjne wygłosili MARGARETA SORENSEN (Szwecja), urzędująca prezydent AICT, i George Banu (Francja), przewodniczący honorowy AICT, który mówił o dylematach towarzyszących w pracy krytyka.

Po ceremonii otwarcia delegaci i widzowie festiwalu BITEF zobaczyli spektakl  wiedeńskiego Burgteater – The Radiculous Darkness w reżyserii Dusana Davida Parizka. Spektakl utrzymany w poetyce radykalnego politycznego teatru niemieckiego wywołał mieszane uczucia. Rozczarowało emocjonalne wystudzenie – mimo wrzasku i huku spektakl nie wzbudza żywych reakcji, a solidna praca aktorek (grają tylko kobiety, obsadzone w rolach mężczyzn, zresztą rola jest pojęciem względnym) wydaje się daremna. Opowieść o współczesnych piratach w sercu Afryki o najwyraźniej groteskowym charakterze przybrała charakter nużącej obróbki drewnianych listew podłogowych, które aktorki pracowicie unicestwiały (podczas przerwy) w depilarce.  Miałem poczucie, że bezwiednie  unicestwiły także przesłanie spektaklu.

Tomasz Miłkowski

Leave a Reply