W Wałbrzychu chłopcy, cynkowi

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu 8 stycznia 2015 zaprasza na premierę pt. Wielcy Inni II: DEPRESJE. SZYMBORSKA, RYMKIEWICZ, BIELICKA. Tekst i reżyseria: Jacek Kozłowski, projekt scenografii: Karolina Pająk, opieka artystyczna: Maciej Podstawny.

Obsada: Mirosława Żak, Włodzimierz Dyła [g], Rafał Kosowski.

Aranżacja piosenek: Wojciech Bergander (kontrabas), Bartłomiej Libera (perkusja), Piotr Dziadkowiec (piano), Beniamin Drożdżal (realizacja dźwięku, mix). Nagrania zostały zrealizowane przez studentów Instytutu Jazzu PWSZ w Nysie.

Spektakl powstał w koprodukcji: Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie oraz 8. Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Boska Komedia w Krakowie.

 

O spektaklu:

Druga odsłona wałbrzyskiego stand-upu teatralnego Jacka Kozłowskiego. Wisława Szymborska, Jarosław Marek Rymkiewicz, Hanka Bielicka. Wybrani z bogatego pejzażu narodowych mitologii i symboli, ludzie-idiomy zabierają głos. Trzech aktorów, trzech bohaterów i trzy monologi. Przekraczając granice przyzwoitości i dobrego smaku, biograficzne szczegóły zostają tutaj wykorzystane, by uruchomić precyzyjny mechanizm zasadzający się na parodii i ironicznym podejściu do rzekomych świętości. Kolejne żarty i opowieści, prezentowane przez komików, składają się na prześmiewczy, ostry portret „polskich superbohaterów”. Umożliwiając z jednej strony intymne obcowanie z ważnymi dla rodzimej kultury figurami, z drugiej – odzierając je z patosu, powagi i wzniosłości – bez wątpienia ulubionych zjawisk z rezerwuaru polskiego historycznego imaginarium. Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka ukazani zostaną w depresji. Doświadczenie rozczarowania, znudzenia rozpoznanym światem, daje się odnaleźć w trzech, indywidualnych, zamkniętych i kompletnych językowych przestrzeniach. Równocześnie odmienne stylistyki, właściwe dla trzech artystów, wyznaczają różne modele podejścia do opisu i diagnozowania rodzimej rzeczywistości. Każdy z nich natomiast zostanie wzięty w ostry, komiczny nawias i posłuży jako pretekst do szalonej zabawy zbiorowymi wyobrażeniami, kulturowymi normami i wielkimi hasłami (na czele z patriotyzmem).

Drugą premierą wałbrzyskiego teatru będą Cynkowi chłopcy Swietłany Aleksijewicz Adaptacja: Klaudia Hartung-Wójciak i Amadeusz Nosal, reżyseria: Jakub Skrzywanek, dramaturgia i wideo: Amadeusz Nosal, scenografia: Marcin Chlanda, kostiumy: Karolina Mazur, ruch sceniczny i choreografia: Maćko Prusak, muzyka: Kamil Tuszyński.

Obsada: Karolina Krawiec, Rozalia Mierzicka, Irena Sierakowska, Irena Wójcik, Michał Kosela, Piotr Mokrzycki, Dariusz Skowroński, Czesław Skwarek

Reportaż laureatki tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla – Swietłany Aleksijewicz – na scenie Dramatycznego. „W każdej kolejnej książce z uporem robię to samo – zmniejszam historię do wymiarów człowieka” – mówi Aleksijewicz. Opisując radziecką interwencję w Afganistanie przywołuje świadectwa weteranów, pielęgniarek i matek, które odebrały ciała synów, wracające z wojny w cynkowych trumnach. Zderza ze sobą nadzieje i zapał wojenny z poczuciem bezsensu.

UWAGA! DEBIUT! – Jakuba Skrzywanka, studenta krakowskiej PWST. Historyczną wojnę w pełnym poezji i grozy Afganistanie debiutujący reżyser traktuje jako punkt wyjścia do dyskusji o wojnie jako rozwiązaniu politycznym w ogóle. W czasach pełnych kowbojów ochoczo głoszących wiarę w rozwiązania militarne, przygotowujemy spektakl antywojenny, młodzieńczo pacyfistyczny i przewrotny. Jak zapowiadają twórcy, czeka nas antywojenny musical, Festiwal Piosenki Żołnierskiej i manifest pokolenia „wojny z terrorem”.

Oddajemy głos młodym, a więc samym zainteresowanym w sprawie odradzającego się na całym świecie i u nas wojennego entuzjazmu.

Premiera: 22 stycznia 2016, Scena Kameralna

Opr. Ewa Sośnicka – Wojciechowska

 

Leave a Reply