Wystawa zdjęć ze spektakli Swinarskiego

Na zakończenie Letniego Przeglądu, 31 lipca o godzinie 18:00, odbędzie się wernisaż wystawy „Swinarski w Dramatycznym” prezentująca plakaty i zdjęcia spektakli wyreżyserowanych przez tego twórcę w Teatrze Dramatycznym. Wystawę, otwartą z okazji 40. rocznicy śmierci Swinarskiego, można oglądać w Galerii TD od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00 – 18:00.

Konrad Swinarski to wybitny polski reżyser teatralny, inscenizator i scenograf. Mistrz, który wywarł wpływ na wielu twórców polskiego teatru. Między innymi Jerzy Grzegorzewski, Jerzy Jarocki, Krystian Lupa i Krzysztof Warlikowski inspirowali się spektaklami Swinarskiego.

 

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Katowicach i Łodzi oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W latach 1955-1957 Swinarski asystował Bertoldowi Brechtowi w Berliner Ensemble. W latach 1958–1963 był etatowym reżyserem Teatru Dramatycznego. Na deskach warszawskiej sceny zrealizował: „Pana Puntilla i jego sługę Mattiego”, „Księżniczkę Turandot” B. Brechta, „Ptaki” A. Jareckiego z piosenkami Agnieszki Osieckiej oraz dwie sztuki F. Dürrenmatta „Anioł zstąpił do Babilonu” oraz „Frank V”.

Współpracował m.in. z: z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego Kaliszu („Żeglarz” Jerzego Szaniawskiego), Teatrem Współczesnym w Warszawie („Opera za trzy grosze” Bertolta Brechta), Teatrem Wybrzeże w Gdańsku („Smak miodu” Shelagh Delaney’a) czy z warszawskim Teatrem Wielkim („Król Edyp” Igora Strawińskiego). Wystawiał za granicą, między innymi w Mediolanie, Hamburgu, Ankarze, Helsinkach i Berlinie.

W 1965 rozpoczęła się wieloletnia współpraca Swinarskiego z Teatrem Starym w Krakowie. Tam powstały najsłynniejsze inscenizacje reżysera – „Dziady” Adama Mickiewicza i „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego. Zginął 19 sierpnia 1975 roku w katastrofie samolotu pod Damaszkiem. Był w trakcie prób do „Hamleta”.

Leave a Reply