„Obietnica poranka” w Łodzi

Anna Seniuk i Grzegorz Małecki razem na scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi w spektaklu „Obietnica poranka”. Świetni aktorzy wystąpią w sztuce na podstawie niezwykłej autobiografii Romaina Gary’ego. Jest to opowieść o nadopiekuńczej miłości, napisana z delikatnością, ciepłem i subtelną ironią.

„Obietnica poranka” to jedna z najbardziej wzruszających i pięknych książek poświęconych matce, jakie kiedykolwiek zostały napisane. Spektakl to opowieść o kobiecie wielkiego serca i niezwykłych przymiotów charakteru, chociaż niepozbawionej wad i śmiesznostek, zdecydowanej zrobić wszystko, aby osiągnąć cel, jaki sobie postawiła w życiu. Jej syn będzie kiedyś wielkim bohaterem, generałem, wspaniałym francuskim pisarzem i ambasadorem Francji.

 

Dla niego ona była wszystkim co miał, jego największym skarbem, ale też i przekleństwem. Przez całe swoje życie będzie się starał sprostać jej marzeniom, zrealizować plany jakie przed nim nakreśliła, zdążyć przed jej śmiercią, aby zobaczyła, że życie, które mu poświęciła nie poszło na marne.

Autor opowiadania – Romain Gary (właśc. Romain Kacew) urodził się 8 maja 1914 w Wilnie. Był francuskim pisarzem, scenarzystą i reżyserem filmowym oraz dyplomatą. Pisarz studiował prawo w Aix-de-Provance i w Paryżu, gdy wybuchła II wojna światowa wstąpił do francuskich sił zbrojnych, w których po ukończeniu oficerskiej szkoły lotniczej służył jako pilot. Pisarz zadebiutował w 1945 roku powieścią „Edukacja europejska”. Jest jedynym autorem, który dwukrotnie otrzymał prestiżową Nagrodę Goncourtów, w 1956 za „Korzenie nieba” i w 1975 roku za „Życie przed sobą” , wydaną pod pseudonimem Émile Ajar. „Obietnica poranka” („La promesse de l’aube”) została opublikowana w 1960 roku i zaliczana jest do jednej z piękniejszych opowieści o matce i synowskiej miłości.

To wydarzenie jest podwójną przyjemnością – jedna wynika ze śledzenie losów bohaterów, druga z oglądania świetnych aktorów. Agencja Artystyczna Monolit zaprasza na wyjątkowy spektakl:

– Łódź, 25 maja 2015 r. (poniedziałek), Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Duża Sala (wejście od ul. Więckowskiego 15), godz. 19:30.

Bilety na wydarzenie w cenach: 70, 80, 90 zł można nabyć w Internecie na portalach: ticketpro.pl i biletyna.pl, w sieciach salonów: Empik, Media Markt, Saturn na terenie całego kraju oraz w kasie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (ul. Zachodnia 93), tel. 42 636 05 92, kasa teatru czynna: od wtorku do soboty w godzinach 12:00-19:00 oraz godzinę przed rozpoczęciem przedstawień. Bilety można rezerwować telefonicznie w kasach teatru lub przez Internet (www.bilety.nowy.pl, rezerwacje w Biurze Obsługi Widzów pod nr. 42 630 20 86 (8:00-16:00), e-mail: bilety@nowy.pl).

 

Zakupy grupowe (powyżej 20 osób, 10 % rabatu) prosimy kierować do organizatora. Kontakt z organizatorem: Agencja Artystyczna MONOLIT, www.monolitart.com.pl, +48 660 860 777, +48 518 522 581, biuro@monolitart.com.pl.

 

Anna Seniuk

Aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W latach 1964–70 występowała na deskach Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, następnie w teatrach warszawskich: Ateneum, Teatrze Powszechnym, Polskim. Obecnie jest związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Grała w filmach m.in. „Lalka”, „Europa, Europa”, „Bilet powrotny”, „Panny z Wilka”, „Konopielka” i w serialach telewizyjnych „Czarne chmury”, „Czterdziestolatek”, „Egzamin z życia”. Jest laureatką licznych nagród aktorskich m.in. otrzymała tytuł „Ulubiona Aktorka Krakowa”, dwukrotnie „Złoty Ekran”. Za rolę w spektaklu telewizyjnym „Moralność pani Dulskiej” otrzymała nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza. W Teatrze Polskiego Radia wyreżyserowała operę radiową „Balladyna” wg. Juliusza Słowackiego, „Nie-Boską Symfonię” na motywach utworu Zygmunta Krasińskiego, oraz bajkę muzyczną „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy wszystko z muzyką Macieja Małeckiego. Za kreacje w Teatrze Polskiego Radia oraz reżyserię wspomnianych spektakli radiowych Anna Seniuk została uhonorowana nagrodą „Wielki Splendor” i „Złotym Mikrofonem”. W roku 2007 otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru i Złoty Medal Zasłużony Kulturze ‘Gloria Artis’. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. (2011 r.). Artystka jest profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie.

Grzegorz Małecki

Aktor teatralny, filmowy, dubbingowy. Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej. Od 2000 roku czołowy aktor w zespole Teatru Narodowego w Warszawie, na deskach którego zagrał kilkadziesiąt przedstawień. Jeden z najzdolniejszych aktorów swojego pokolenia. Wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród aktorskich, m.in. Feliksy warszawskie, nagroda im. C. K. Norwida, Paszporty Polityki. Laureat Feliksa Warszawskiego w 2010 r., w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska. Współpracuje z Teatrem Telewizji i Polskiego Radia. Jako lektor nagrał blisko setkę słuchowisk radiowych. Udziela głosu w reklamach radiowych i telewizyjnych, w audiobookach i bajkach dla dzieci. Na swoim koncie ma liczne role serialowe, m.in. „M jak miłość”, „Egzamin z życia”, „Prosto w serce”, „Barwy szczęścia” oraz filmowe, m.in. „Lejdis”, „Och Karol 2”, „Wałęsa”.

Maciej Wojtyszko

Reżyser, dramatopisarz, autor scenariuszy oraz utworów dla dzieci. Absolwent Liceum Technik Teatralnych w Warszawie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jako prozaik zadebiutował w 1966 roku. Autor kilku książek dla dzieci i młodzieży, m.in. „Bromba i inni”, „Synetza”, „Antycyponek”. Wykładowca w warszawskiej PWST, w latach 1990-93 i 1999-2002 dziekan Wydziału Reżyserii na tej uczelni. Reżyser ponad stu widowisk teatralnych realizowanych w najznamienitszych zespołach w całej Polsce. Laureat wielu nagród, reżyser „nieśmiertelnych hitów” jak „Shirley Valentine” czy eksperymentów teatralnych jak „Tamara”. Laureat Orderu Uśmiechu.

Zdjęcia: Andrzej Rams

Leave a Reply