Konstelacje międzyludzkich relacji na toruńskich scenach

Zapowiedzi wydarzeń teatralnych kwartału w Toruniu warto zacząć od zwrócenia uwagi, że jubileusz 250-lecia teatru publicznego w Polsce splata się w Toruniu z wieloma jubileuszami teatralnymi: 95-leciem sceny polskiej, 70-leciem Teatru „Baj Pomorski” i 65-leciem Teatru Lalek „Zaczarowany Świat”. Rocznice te zostały przypomniane podczas tegorocznej akcji „Dotknij teatru”. Ale przez najbliższe tygodnie w centrum zdarzeń teatralnych w Toruniu będzie zapewne inna kwestia – konkurs na stanowisko dyrektora Teatru im. W. Horzycy. Decyzje o tym, kto przejmie ster nad teatrem i MFT KONTAKT po Jadwidze Oleradzkiej jako dyrektorce naczelnej tej sceny zapadną prawdopodobnie jeszcze przed kolejnymi premierami zaplanowanymi na maj i Festiwalem Debiutantów „Pierwszy Kontakt”. Najbliższe trzy miesiące będą zatem gorącym okresem dla Teatru im. W. Horzycy.

 

Co nowego pojawi się w repertuarze? Dwie majowe premiery, czyli Kwartet Ronalda Harwooda (reż. Edward Wojtaszek, prem. 10 maja) i Dziwka z Ohio Hanocha Levina (reż. Piotr Bikont, prem. 9 maja) to propozycje spod znaku komedii o farsowym zabarwieniu, których tematem głównym jest starzenie się, a motorem zdarzeń chęć wykrzesania energii z naznaczonych wiekiem ciał i spełnienia dawnych marzeń. Kwartet rozgrywa się w luksusowym domu pogodnej starości, w którym połączeni skomplikowanymi relacjami soliści operowi zamierzają ziścić marzenie o jeszcze jednym koncercie. Przygotowania ożywiają artystyczne marzenia, są okazją do wspomnień, ale i nieprzyjemnych rozliczeń z innymi i sobą. W roli artystów zobaczymy: Ewę Pietras, Jolantę Teskę, Jarosława Felczykowskiego, Michała Marka Ubysza. Trio aktorskie: Małgorzata Abramowicz, Niko Niakas, Paweł Tchórzelski – zagra natomiast w równolegle przygotowywanej Dziwce z Ohio. Biedny Hojbitter chce jeszcze sprawdzić swoją męskość i na siedemdziesiąte urodziny sprowadza sobie prostytutkę Bronacacki. Igraszki kończą się niepowodzeniem, a ogołoconego z szekli bohatera znajduje jego syn. Daje to początek rozliczeniu się syna z ojcem.

W maju czeka nas Festiwal Debiutantów „Pierwszy Kontakt”, który Teatr im. W. Horzycy organizuje już po raz trzeci (23-29 maja 2015 r.). W cyklu co dwa lata na festiwalu pokazywane są debiuty reżyserskie i aktorskie. Szczegółowy tegoroczny program poznamy wkrótce, już jednak wiadomo, że do Torunia przyjedzie 13 teatrów z 8 miast, w tym m.in. teatry z Warszawy, Szczecina, Poznania i Krakowa. O nagrody ubiegać się będzie 16 debiutantów, w tym 5 aktorek i 5 aktorów oraz 2 reżyserki i 4 reżyserów.

Czerwcowe zamknięcie sezonu w Teatrze im. W. Horzycy należeć będzie do Łukasza Czuja, który przygotuje Noc w Kosmosie (prem. czerwiec), spektakl muzyczny inspirowany zdarzeniami toruńskimi wyznaczanymi przez dwie daty: rok 1979 i rok 1989.

Tymczasem w Teatrze „Baj Pomorski” ten kwartał związany jest przede wszystkim z jubileuszem 70-lecia toruńskiej sceny lalkowej. Z tej okazji Zbigniew Lisowski, dyrektor teatru, przygotowuje premierę Ślubu Witolda Gombrowicza (prem. 21 czerwca). Jak zapowiadają twórcy, będzie to pierwsza inscenizacja tego dramatu z wykorzystaniem technik lalkowych. W scenografii zaprojektowanej przez Pavla Hubičkę znajdzie się wiele nawiązań do sztuk plastycznych XX wieku, od Salvadora Dali przez Magdalenę Abakanowicz i Zdzisława Beksińskiego. Na program wydarzeń jubileuszowych złożą się ponadto warsztaty, koncerty, prezentacje najważniejszych przedstawień ostatnich sezonów. Od marca Teatr „Baj Pomorski” jest też domem dla sześćdziesięciu młodych tancerzy. Pod hasłem „Teatr w tańcu – Taniec w Teatrze” biorą oni udział w kilkumiesięcznym programie „Myśl w ruchu” finansowanym przez Instytut Muzyki i Tańca. Projekt potrwa do listopada.

Dwie premiery w najbliższym kwartale przygotuje Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny. Z okazji setnej rocznicy urodzin amerykańskiej śpiewaczki jazzowej, Billie Holiday, powstaje monodram muzyczny Lady Day (prem. 2 maja), który opowiada o jednym z ostatnich występów wokalistki. W podłym nocnym klubie Billie (Anna Sroka-Hryń) śpiewa swoje dawne przeboje, a pomiędzy nimi wspomina koleje życia. Jej akompaniatorem i jednocześnie opiekunem jest Jimmy Powers, którego w przedstawieniu zagra Włodzimierz Nahorny. Na 1 czerwca planowana jest premiera musicalu dla dzieci Złoto i liście Wojciecha Graniczewskiego, z muzyką Andrzeja Zaryckiego. Poczciwy Drwal wyrusza w podróż po czarodziejską fujarkę, podczas której przechodzi liczne próby, mierzy się z czarną magią, spotyka niezwykłe istoty i zdobywa poszukiwany przedmiot. Największe jego kłopoty zaczynają się wtedy, gdy wiedźma próbuje odebrać mu zaczarowany fujarkę. Wykonawcy musicalu wyłonieni zostaną w castingu.

Marzenna Wiśniewska (opracowano na podstawie materiałów teatralnych)

Leave a Reply