MĘCZENNICY W TR WARSZAWA

14 marca 2015 roku w TR Warszawa odbędzie się premiera spektaklu w reżyserii Grzegorza Jarzyny MĘCZENNICY na podstawie dramatu Mariusa von Mayenburga „Märtyrer”.

Spektakl Grzegorza Jarzyny podejmuje próbę analizy mechanizmu fanatyzmu, z którym konfrontuje się współczesny świat. To dramatyczna opowieść o ludziach, gotowych zapłacić najwyższą ceną za wartości, w które wierzą. Skąd bierze się taki rodzaj determinacji? Jak rodzą się ekstremizmy religijne i polityczne? Czym jest wiara dla współczesnego człowieka? Gdzie jest jej miejsce w liberalnym systemie? Czego boi się dzisiejsza Europa? Czego boimy się my?

 

Lidka, uczennica warszawskiego liceum, szuka w Biblii odpowiedzi na pytanie, kim jest i po co żyje. Nagła zmiana jej zainteresowań i zachowania, budzi niepokój ojca, jest niezrozumiała dla rówieśników i nauczycieli. Ale dla Lidki opinia otoczenia się nie liczy. Jest jeden cel i jedna prawda, dla których trzeba poświęcić wszystko.

* * *

LIDKA:

Inne religie mają bojowników o wiarę, męczenników, którzy za swoich fałszywych bogów bez wahania oddają życie. A my? Którego stać dzisiaj na taki czyn? Wszyscy uważają, że trzeba rozmawiać i znajdować kompromis, że „Kazanie na Górze” traktuje tylko o tolerancji, że człowiek zamiast dwóch policzków powinien mieć ich tysiąc, żeby je nadstawiać jeden po drugim, w nieskończoność. Myślicie tak, ponieważ nie czytacie Księgi. Ponieważ Pan mówi: „Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz” (Mt 10, 34). (…) I dlatego nie chodzi o to, żeby być miłym i jakoś tam żyć dla jakiejś tam wiary.

(fragment scenariusza)

 

 

reżyseria, adaptacja, opracowanie muzyczne: Grzegorz Jarzyna

przekład: Elżbieta Ogrodowska-Jesionek

scenografia: Monika Pormale (Łotwa)

kostiumy: Anna Nykowska

wideo: Robert Mleczko

reżyseria światła: Felice Ross (Izrael)

muzyka: Michał Lis, Piotr Lis

opracowanie muzyczne: Piotr Domiński

dramaturgia: Roman Pawłowski

asystent reżysera: Paweł Kulka

konsultacja cytatów z Biblii: prof. Tadeusz Bartoś

 

obsada: Roma Gąsiorowska, Piotr Głowacki, Aleksandra Konieczna, Cezary Kosiński, Dawid Ogrodnik, Sebastian Pawlak, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska

 

 

 

Marius von Mayenburg (1972) – niemiecki dramatopisarz i reżyser. Studiował literaturę starogermańską oraz dramaturgię w Hochschule der Künste. Był dramaturgiem prowadzonej przez Thomasa Ostermeiera scenie Die Baracke przy Deutsches Theater w Berlinie. Od kilku lat pełni funkcję autora rezydenta w Schaubühne am Lehniner Platz. Do jego najważniejszych i najczęściej wystawianych utworów należą „Ogień w głowie”, „Pasożyty”, „Kamień” i „Brzydal”. Prapremiera „Męczenników” miała miejsce w 2011 roku w Schaubühne w Berlinie.

 

Licencjodawca praw autorskich: Agencja ADiT Elżbieta Manthey

Spektakl grany w TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8:

 

14.SOB/20:00 PREMIERA
15.ND/20:00

17.WT/19:00
18.ŚR/19:00
19.CZW/19:00
20.PT/19:00

www.trwarszawa.pl

 

Leave a Reply