Gorący listopad na Górnym Śląsku

Wbrew jesiennej aurze, listopad na Górnym Śląsku zapowiada się gorąco pod względem teatralnym. Już 8 listopada rozpocznie się długo wyczekiwany XVI Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”. Dotychczasowe edycje odbywały się w marcu, jednak po objęciu funkcji dyrektora festiwalu przez Katarzynę Janowską, pokazy spektakli najlepszych młodych polskich reżyserów przeniesiono na jesień. Zgodnie z tradycją festiwal otworzy spektakl mistrzowski, w tym roku będzie to Druga kobieta w reżyserii Grzegorza Jarzyny (TR Warszawa) z Danutą Stenką w głównej roli. Na finał planowany jest z kolei spektakl Księga Hioba w reżyserii legendarnego litewskiego reżysera Eimuntasa Nekrosiusa. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć pięć konkursowych spektakli, a wśród nich produkcje, które już zdobyły rozgłos: nagradzane Dziady w reżyserii Radosława Rychcika (Teatr Nowy w Poznaniu), głośne Termopile polskie w reżyserii Jana Klaty (Teatr Polski we Wrocławiu), dobrze oceniane przez krytykę Wesele Marcina Libera (Teatr Polski w Bydgoszczy), czy kontrowersyjnego Skąpca w reżyserii Eweliny Marciniak (Teatr Polski w Bydgoszczy). Nie zabraknie również spektaklu z regionu. W konkursie o Laur Konrada będzie walczył sosnowiecki Koń, kobieta i kanarek w reżyserii Remigiusza Brzyka.

 

W tym samym czasie odbędzie się premiera Morfiny Szczepana Twardocha w reżyserii Eweliny Marciniak (7 listopada). Spektakl – chyba po raz pierwszy w tradycji Teatru Śląskiego w Katowicach – będzie pokazywany poza siedzibą. Pokaz premierowy odbędzie się w industrialnej przestrzeni Szybu Wilson. Dziesięć dni później w tym samym teatrze (17 listopada) Robert Talarczyk wystawi Dubbing Street Petra Zelenki – niewątpliwą atrakcją będzie podwójna rola autora tekstu – również jako aktora.

15 listopada chorzowski Teatr Rozrywki wystawi musical Niedziela z Georgiem w parku z muzyką jednego z najwybitniejszych kompozytorów anglosaskich, Stephena Sondheima, w reżyserii Andrzeja Bubienia. Inspiracją do powstania widowiska był puentylistyczny obraz Georfesa Seurata Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte. Spektakl, odbiegający od konwencji tradycyjnego musicalu, początkowo był wystawiany na Off-Broadwayu. Zresztą Sondheim otrzymał za niego Nagrodę Pulitzera, tyle że w kategorii „dramat”. Nie zmienia to jednak faktu, że w tej chwili zalicza się go klasyki gatunku. Poza Pulitzerem przedstawienie uhonorowano m.in. ośmioma Drama Desk Award i Nagrodą Tony w dwóch kategoriach.

W kostiumowym sztafażu będzie również utrzymana premiera Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, który 22 listopada wystawi Królową Margot. Spektakl, oparty na oryginalnych pamiętnikach Małgorzaty de Valois, inspirowany powieścią Alexandra Dumasa (ojca) i filmem Patrice’a Chéreau, przygotowuje Wojciech Faruga – reżyser bardzo dobrze przyjętego bydgoskiego spektaklu Wszyscy święci. W roli tytułowej bohaterki wystąpi nagradzana bydgoska aktorka Magdalena Łaska.

Aneta Głowacka

Leave a Reply