Rozbudzić apetyt na teatr, czyli początek sezonu w Toruniu

Początek toruńskiego sezonu teatralnego należy do Teatru „Baj Pomorski”, który najpierw zaprosi widzów w świat Muminków, a niedługo potem w rozmaite rejony światowej sztuki lalkarskiej. Historię słynnych fińskich trolli przenosi na scenę Baja Pomorskiego Lena Frankiewicz. W Dolinie Muminków to kilka z przygód bohaterów Tove Jansson wywołanych dwoma niezwykłymi przedmiotami: kapeluszem czarodzieja oraz Królewskim Rubinem. Wprowadzają one sporo radości i zamieszania w codzienność mieszkańców i przyjaźnie przyjmowanych gości domu Muminków. Kostiumy, scenografia Melanii Muras oraz animacje Sylwestra Siejny wywodzą się ze świata powieści i oddają klimat fińskiego krajobrazu. Muzykę do spektaklu skomponował słynny gitarzysta jazzowy, Marek Napiórkowski, jedną z piosenek śpiewa Dorota Miśkiewicz, choreografię stworzyła Dominika Knapik. W spektaklu występują: Anna K. Chudek, Edyta Łukaszewicz-Lisowska, Dominika Miękus, Agnieszka Niezgoda, Grażyna Rutkowska-Kusa, Krzysztof Grzęda, Andrzej Korkuz, Jacek Pietruski, Krzysztof Parda, Andrzej Słowik, Mirosław Szczepański. Premiera 28.09.14.

Od 10 do 18 października na scenach „Baja Pomorskiego” zagoszczą lalkarze z Czech, Niemiec, Grecji, Włoch i oczywiście Polski. 21 edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA to 14 przedstawień konkursowych, wiele nurtów sztuki animacji, splot teatru dla dzieci i przedstawień dla dorosłych, ponadto wydarzenia towarzyszące: IX edycja przeglądu filmów animowanych „Akcja. Animacja”, 11 Spotkania z Teatrem Osób Niepełnosprawnych INNYM OKIEM, pokazy etiud studentów szkół teatralnych, warsztaty teatralne, spotkania autorskie, ogólnopolska konferencja naukowa „Teatr wśród mediów” (Zakład Dramatu i Teatru UMK) i liczne koncerty.

Wśród przedstawień zagranicznych warto polecić Ostatnią sztuczkę Georgesa Mélièsa (Teatr DRAK), Krabat koprodukcja Figuretheater Wilde&Vogel i Grupy Coincidentia, Malowany ogród Compagnii TPO z Włoch oraz Tabula Rosa greckiego Teatru Lalek Hop Signor. W gronie polskich prezentacji znajdą się: Plama Wrocławskiego Teatru Lalek, Byczek Fernando i O raju, czyli o tym, co było, kiedy nic nie było Teatru Guliwer, Urok Tuwima Teatru Pinokio, Królowa Śniegu (Teatr Kubuś), Brzydkie kaczątko oraz Błękitna planeta Teatru Miniatura, Smoki Teatru Animacji, Chodź na słówko Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, After Party Tony’ego Awarda Białostockiego Teatru Lalek. Cały program SPOTKAŃ: www.bajpomorski.art.pl.

 

W drugiej połowie października uwagę widzów przejmie Teatr im. Wilama Horzycy premierą Brzydala Mariusa von Mayenburga w reż. Bartosza Zaczykiewicza (scen. Iza Toroniewicz, prem. 25.10.14). Tytułowy bohater dowiaduje się od szefa, że nie będzie promował swego najnowszego wynalazku podczas światowej konferencji, ponieważ istnieje poważna przeszkoda – jest niewyobrażalnie brzydki. Pod naciskami otoczenia decyduje się na radykalny krok, który przynosi zaskakujące rezultaty. Mayenburg bada granice manipulacji i konformizmu, stawia pytania o tożsamość, z groteskowym zacięciem tropi, jak człowiek zatraca siebie w świecie goniącym za nowoczesnością i sztucznymi kanonami piękna. Udział biorą: Matylda Podfilipska, Łukasz Ignasiński, Marek Milczarczyk, Paweł Tchórzelski.

Owocem popularnych wśród publiczności Teatru Horzycy czytań poezji z „Poczytajmy wiersze” będzie premiera w ramach Sceny Propozycji Aktorskich oparta na poezji Jacka Kaczmarskiego i Marcina Świetlickiego (15.11.14). W spektaklu muzycznym będzie można usłyszeć m. in. „Naszą klasę” „Świerszcze” i „Nieprzysiadalność” w wykonaniu Julii Sobiesiak (śpiew i skrzypce), Grzegorza Wiśniewskiego (śpiew i gitara), Andrzeja Brunera Gulczyńskiego (kontrabas).

Rok w Teatrze im. W. Horzycy zamknie premiera Min polskich napisanych przez Mikołaja Grabowskiego (równocześnie reżysera przedstawienia) i Tadeusza Nyczka na podstawie Mimiki Wojciecha Bogusławskiego, Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego, Ślubu, Operetki, Ferdydurke i Dzienników Witolda Gombrowicza. Grabowski porusza się tym przedstawieniem w polu swoich ulubionych tematów – min i póz, które nasze społeczeństwo przyjmowało na przestrzeni wieków i przyjmuje dziś. Co one mówią o nas, w jakie role z lubością wchodzimy, jaki portret nasz własny kryje się za aktorskimi gestami rodem z podręcznika Bogusławskiego? Premiera planowana jest na 20.12.2014.

Lekarstwem na jesienną słotę będzie na pewno 29. edycja Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora (21-23.listopada) w Teatrze „Baj Pomorski”. Festiwal zacznie się mocnym akcentem, bo monodramem Olgierda Łukaszewicza wg S. Wyspiańskiego A kaz tyz ta Polska, a kaz ta?, którego tytułowe pytanie wzmocni na pewno atmosfera listopadowych wyborów. Jacek Poniedziałek, Agnieszka Przepiórska dadzą dwa różne ujęcia problemu nieobecności tych najbliższych, matki i ojca. Zobaczymy również Bogusława Kierca (Manatki), Wiolettę Komar (Diva), Zdzisława Kuźniara (Ja, Feuerbach), Teresę Stępień-Nowicką (Elisabeth Watson – Cichoceimna) i Maję Wolską (Chodzenie po linie). Z okazji setnej rocznicy urodzin Bohumila Hrabala odbędzie się wieczór monodramów wg jego tekstów (Jacek Zawadzki, Karolina Dąbrowska). Nowością na festiwalu będzie spektakl Teatru Polskiego Radia (Olga. Eine charmante Frau) w wykonaniu Joanny Trzepiecińskiej. Szczegóły: www.bajpomorski.art.pl.

 

Od czerwca tego roku na mapie teatralnej Torunia pojawiła się nowa instytucja – Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny. Na inaugurację wybrano Siostry Parry Michaeli Ronzoni (reż. P. Szalsza), jazzująco-swingującą muzyczną opowieść o siostrach Pegelman, żydowskich emigrantkach, próbują szczęścia na estradach Nowym Jorku lat 20. XX minionego wieku. Teatr nastawia się na własne produkcje muzyczne realizowane z artystami zatrudnianymi do konkretnych projektów oraz wydarzenia gościnne. Z początkiem nowego sezonu teatr rusza na podbój najmłodszej widowni spektaklem Rosnę (reż. M. Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński), który wpisuje się w nurt teatru inicjacyjnego. Kalendarz pozostałych wydarzeń: www.teatrmuzyczny.torun.pl

 

na podstawie materiałów teatrów opracowała

Marzenna Wiśniewska

Leave a Reply