25 sezonów w stolicy: sezon 2001/2002

Trzynasty odcinek „serialu” 25 sezonów w stolicy: 1989-2014 (dla nerwowych):

Sezon 2001/2002

Oczyszczeni i nostalgiczni

Triumfuje nowy dramat z zachodniej Europy na deskach Rozmaitości, które wystawiają aż dwa dramaty Sarah Kane: 4. 48 Psychosis w reż. Grzegorza Jarzyny i Oczyszczonych w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, przedstawienia emocjonalnie rozedrgane, nawet obrazoburcze. Na afiszu pojawia się także blokerski dramat Howie i Rookie Lee Marka O’Rowe’a

Ostateczne zwycięstwo „nowych dzikich” w stolicy przynoszą Prezydentki Wernera Schwaba w Powszechnym (reż. Grzegorz Wiśniewski), z koncertem gry Ewy Dałkowskiej, Elżbiety Kępińskiej i Joanny Żółkowskiej (nagrodzone Boyem).

Ofensywa „dzikich” wywołuje ofensywę „oswojonych”, autorów źle widzianych w PRL. Ich domem staje się Współczesny: Wniebowstąpienie Tadeusza Konwickiego w reż. Macieja Englerta i Bambini di Praga Bohumila Hrabala w reż. Agnieszki Glińskiej.

 

Powszechny kultywuje dramat psychologiczny – na scenę trafia wzorcowy benefis Nad Złotym Stawem na jubileusz Mirosławy Dubrawskiej w reżyserii i z udziałem Zbigniewa Zapasiewicza i rozczarowujące Kto się boi Virginii Woolf z Krystyną Jandą i Markiem Kondratem.

Mistrzowsko interpretuje klasykę Jerzy Grzegorzewski: zwraca uwagę pełen nostalgii Sen nocy letniej i skrócona do godziny kameralna Nie-Boska komedia z kreacjami Jerzego Radziwiłowicza (Pankracy) i Jana Englerta (Henryk) w spektaklu będącym modelem walki człowieka ze światem o zwycięstwo dobra.

Nową polską dramaturgię reprezentuje kilka komedii: Oskar i Ruth Ingmara Villqista (reż. Jan Buchwald), Testosteron Andrzeja Saramonowicza w Montowni (reż. Agnieszka Glińska), przebój teatralny stolicy. Więcej teraz produkcji niezależnych, m.in.: Trzy wersje Yasminy Rezy, Cyrk Monty Pythona, poruszający monodram Krystyny Jandy Mała Steinberg o cierpiących na autyzm.

Wśród przestawień dla dzieci (na scenach „dorosłych”) zachwyca spektakl Kilianów Przygody Sindbada Żeglarza (Polski).

Dobiega końca remont Syreny, która po latach tułaczki wraca do swojej siedziby.

Tomasz Miłkowski

Na zdj.: Joanna Zółkowska (Greta), Elżbieta Kępińska (Erna), Ewa Dałkowska (Maryjka) w Prezydentkach Wernera Schwaba, tłum. Monika Muskała, reż. Grzegorz Wiśniewski, scenografia Barbara Hanicka, muz. Bolesław Rawski, Mała Scena w Teatrze Powszechnym, premiera 8 grudnia, 2001, fot. archiwum Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Szersze omówienie sezonu w Atlasie teatralnym stolicy – w komentarzu w zakładce Sezony, 2001/2002

Leave a Reply