Szczecin – romanse dla dorosłych i bajki dla dzieci

Ostatnie miesiące sezonu teatralnego w Szczecinie to nieco lżejszy repertuar, m.in. Pamiętniki Tatusia Muminka w Pleciudze. Trudne i poruszające spektakle zobaczymy natomiast na festiwalu Kontrapunkt.

7 kwietnia rozpoczyna się najstarszy w Polsce festiwal teatralny Kontrapunkt 2014. Zobaczymy najciekawsze spektakle ostatniego roku z Polski i zagranicy.

 

W tym roku obejrzymy 10 spektakli konkursowych. Wśród nich między innymi Carycę Katarzynę Teatru im. Żeromskiego w Kielcach czy Był sobie Polak… Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Konkursowi teatralnemu będą towarzyszyć prezentacje spektakli pozakonkursowych, w tym plener Wielka podróż Theater Anu z Berlina, który zachwyci nas 3,5 tysiącami lampionów.

W ofercie znajdują się również wideoinstalacje, koncerty, wystawy i Noc Performerów.

Dwa spektakle zagraniczne zobaczymy w Szczecinie, a jeden w Berlinie. To będą dzieła twórców, którzy starają się zaskakiwać publiczność w nietypowy sposób. Widzowie Kontrapunktu po raz ósmy spędzą jeden dzień festiwalu w Berlinie. Spektakle będą oceniane przez międzynarodowe jury, a prezentowane z tłumaczeniem na język angielski.

Jak zawsze w czasie festiwalu odbędzie się spotkanie krytyków, badaczy i praktyków teatralnych.

Festiwal KONTRAPUNKT, 7-13 kwietnia 2014.

W ramach Małego Kontrapunktu w Teatrze Lalek Pleciuga będzie można zobaczyć premierowe przedstawienie Pamiętniki Tatusia Muminka. Jest to koprodukcja Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie i Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT. Spektakl powstaje w 100. rocznicę urodzin autorki „Muminków”.

Pamiętniki Tatusia Muminka to sceniczna adaptacja jednego z tomów serii „Muminki” Tove Jansson. To zabawna, wzruszająca, chwilami pełna grozy i nieco melancholijna opowieść o minionej młodości, wielkich marzeniach, pierwszych przyjaźniach i poznawaniu świata. To także historia tworzenia się domu rodzinnego i hołd temu, co każdy z nas nosi w sobie i pielęgnuje: wspomnieniom.

Pamiętniki Tatusia Maminka, premiera 4 kwietnia 2014.

Teatr Nie Ma w maju szykuje premierę Mewy na podstawie sztuki Antoniego Czechowa. W wiejskim majątku Piotra Sorina leniwie spędzają czas: aktorka, literat, zarządca, lekarz, nauczyciel i młodzi marzący o miłości i karierze. Codzienność ludzi żyjących w poczuciu braku, niemocy i niespełnienia. To jedna z najważniejszych komedii Czechowa napisana w roku 1896.

Mewa, premiera 24 maja 2014.

Na zakończenie sezonu Opera na Zamku przygotowuje Hrabinę Maricę w reżyserii Natalii Babińskiej. Hrabina Marica to drugi po Księżniczce czardasza wielki sukces Imre Kálmána. Szereg arii i duetów Maricy do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością: piosenka Maricy z aktu „Gdzie mieszka miłość”, duet Żupana i Maricy „Ach jedź do Varasdin”, a przede wszystkim „Graj Cyganie” Tassila. W intrydze libreciści (Julius Brammer i Alfred Grünwald) nawiązują do wątków „Wesołej wdówki” F.Lehára, nawet przez dobór imienia głównego bohatera Tassila, odwołującego się do Lehárowskiego Daniły. Spektakl będzie wystawiony w plenerze w Teatrze Letnim, a orkiestrę poprowadzi Jerzy Wołosiuk.

Hrabina Marica, premiera czerwiec 2014.

Małgorzata Klimczak

Leave a Reply