Samobójca i Autobus w Jeleniej Górze

W 2014 roku mija 40.rocznica nadania teatrowi jeleniogórskiemu imienia Cypriana Kamila Norwida i teatr postanowił uczcić ten jubileusz za pomocą kolejnej odsłony NORWIDOWISKA – 23 kwietnia zaplanowano szereg wydarzeń w teatrze i wokół teatru. Ten uroczysty dzień zakończyła prezentacja (w formie próby czytanej) dramatu Aktor Cypriana Norwida w foyer teatru. Opieka reżyserska – Paweł Paszta.

Teatr im C. Norwida w Jeleniej Górze miał 8 marca 2014 r. premierę sztuki Nikołaja Erdmana Samobójca? (przekł. Maryli Masłowskiej) w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego i ze scenografią Jana Kozikowskiego. W obsadzie : Elwira Hamerska-Kijańska, Maria Kędziora, Magdalena Kępińska, Iwona Lach, Marta Łącka, Małgorzata Osiej-Gadzina, Robert Dudzik, Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Bogusław Kudłek, Jacek Paruszyński, Bogusław Siwko, Tadeusz Wnuk.

Opis sztuki ze strony teatru: Pewnej nocy Szymon ma chęć na pasztetówkę. Ten z pozoru nieistotny fakt (pomijając niezdrową porę) rozpoczyna serię zdarzeń, która nieuchronnie prowadzi go w łapy… samobójstwa? Szymon – przewlekle bezrobotny, utrzymywany przez żonę i teściową, człowiek, któremu jeszcze nic nigdy nie wyszło, odnajduje się w samobójstwie, dzięki któremu po raz pierwszy w życiu zyskuje rozgłos i szacunek. O jego względy zabiegają politycy, ludzie z prawa i z lewa, piękne kobiety, a nawet kościół. Każdy walczy o wyrażone w liście pożegnalnym poparcie Szymona. Bo Szymon musi umrzeć za coś, za kogoś, za ideę! Czy mu się to uda?

Spektakl Samobójca? to tragikomedia, która bawi i wzrusza, starając się jednocześnie powiedzieć nam wiele o współczesnej Polsce, a także o samotności i bezradności jednostki wobec społeczeństwa.

Natomiast 12 kwietnia na Scenie Studyjnej będzie miała miejsce premiera Autobusu Lukasa Bärfussa w reżyserii i ze scenografią Julii Mark. Wystąpią: Agata Grobel, Elżbieta Kosecka, Jacek Grondowy, Robert Mania, Jarosław Góral, Kazimierz Krzaczkowski.

Streszczenie: Noc, autobus na skraju autostrady, a w nim podróżująca „na gapę” bohaterka. Tak rozpoczyna się teatralny thriller, transowy moralitet, polska prapremiera dramatu Bräfussa. Pasażerowie autokaru realizują zagadkowy plan, niepokój narasta, a rzeczywistość nabiera cech sennego koszmaru. Napięcie, mocne wrażenia i piorunujący koktajl emocji. Historia, od której nie sposób się uwolnić.

A 31 maja planowane jest przedstawienie przedpremierowe Alicji w Krainie Czarów. Tak więc premiera zapewne w czerwcu!

Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply