Kup bilet, pomóż chorym!

Kupując bilet na spektakl „Gry ekstremalne”, przekazujesz 10 zł jego wartości na Fundacje Rak’n’Roll i Chustka. Najbliższe spektakle 21 i 22 lutego 2014 roku o godzinie 19.00 na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego w Teatrze Dramatycznym.

Gry ekstremalne” Ewy Gawlikowskiej-Wolff i Elżbiety Chowaniec to część projektu Teatru Dramatycznego, Fundacji Rak’n’Roll i Fundacji Chustka Oswajamy raka w Dramatycznym, którego celem jest przełamanie stereotypów na temat choroby i stymulowanie zmian mających pomóc osobom dotkniętym nowotworem.

 

Wyreżyserowane przez Joannę Grabowiecką przedstawienie non-fiction, oparte jest na historii zmarłej na glejaka mózgu młodej dziewczyny. Kiedy u Ewy zdiagnozowano nowotwór, postanowiła opowiedzieć o swojej chorobie, bólu i nadziei. Chciała, żeby jej rak był po coś. Ewa Gawlikowska-Wolff jako studentka Szkoły Dramatu napisała pierwszą część „Gier ekstremalnych”. Umarła w lipcu 2012 roku. Po jej śmierci sztukę dokończyła dramatopisarka Elżbieta Chowaniec. Powstała opowieść o tym, jak ekstremalna sytuacja weryfikuje marzenia, plany, relacje z bliskimi.

Nie lubię cytryny w plasterku do herbaty, ani wody gazowanej jako dolewki do chłodzenia napoju. Rozbijam jajko zawsze od węższej strony, a jak chcę zjeść delicję, to najpierw obgryzam dookoła galaretkę. Moja metoda na raka? Wylizywanie ucha przez psa. Albo opcja, że guza wysmarkam, a obrzęk wysikam, ale jestem dopiero w fazie patentowania tego pomysłu”.

Ewa Gawlikowska-Wolff

W spektaklu wystąpią: Anna Gorajska, Małgorzata Niemirska, Elżbieta Kijowska (gościnnie), Janusz R. Nowicki, Henryk Niebudek, Zuzanna Grabowska, Rafał Fudalej (gościnnie), Robert T. Majewski, Kamil Siegmund i Maciej Wyczański.

Najbliższe spektakle: 21, 22 lutego 2014 roku, Scena na Woli im. T. Łomnickiego.

Fundacja Rak’n’Roll:

Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj życie! oficjalnie rozpoczęła działalność 6 października 2009 r. Jej celem jest zmiana schematu myślenia na temat choroby nowotworowej oraz poprawa jakości życia chorych na raka, a w szczególności dotkniętych chorobą kobiet oraz przyszłych mam. Działalność Fundacji opiera się na pozytywnej energii, uśmiechu i radości życia.

Wszystko zaczęło się, kiedy założycielka Fundacji Magda Prokopowicz zachorowała na rozsiany nowotwór piersi. W tym czasie największą motywacją do walki z chorobą była dla niej wiadomość o tym, że jest w ciąży.

Chemioterapię skończyłam dwa tygodnie przed porodem. Do samego końca miałam obawy, czy moje dziecko urodzi się zdrowe. Jednak wiedziałam, że chcę urodzić to dziecko, miałam przeczucie, że zdarzy się coś dobrego. Wiary w to, że wszystko będzie dobrze, dodawał mi doktor Jerzy Giermek, jedyny specjalista w Polsce, który leczy chemią kobiety w ciąży. I oboje się nie pomyliliśmy. Na świecie pojawił się zdrowy, śliczny Leonek, który jest największym cudem w moim życiu. To dla niego zdobyłam siłę i chęć, by pokonać chorobę – mówi założycielka Fundacji.

Działalność Fundacji oprócz motywowania chorych na raka do pozytywnego myślenia, opiera się także na uświadamianiu, że ciąża i nowotwór się nie wykluczają.

Nie ma badań, które jednoznacznie potwierdzałyby wpływ chemioterapii na rozwój ciąży. Niestety nie ma także wielu specjalistów, którzy mimo wszystko chcieliby się podjąć ratowania i matki, i dziecka. Zarówno w Polsce, jak w wielu krajach Europy kobietom chorym na raka najczęściej zaleca się usunąć dziecko. W mojej pracy zawodowej podawałem chemię ponad dwudziestu kobietom w ciąży. Większość z nich żyje, a przede wszystkim urodziły zdrowe dzieci. Myślę, że ciąża w ich przypadku dodaje odwagi i siły do walki z chorobą – twierdzi dr Jerzy Giermek, onkolog Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Niemniej ważnym zadaniem Fundacji jest próba zmiany postrzegania choroby w szerszej świadomości społecznej. Człowiek, który dowiaduje się, że ma raka, jest zupełnie bezradny wobec własnego przerażenia opartego zwykle na stereotypowych wyobrażeniach dotyczących choroby, wobec reakcji otoczenia, w tym najbliższej rodziny, a przede wszystkim wobec niezrozumiałych dla niego zagadnień medycznych oraz zawiłych procedur i biurokracji polskiej służby zdrowia. Nadrzędnym, długofalowym celem Fundacji Rak’n’Roll. Wygraj życie! jest otwarcie pierwszego w Polsce specjalistycznego oddziału położniczego dla kobiet w ciąży z chorobą nowotworową.

Fundacja Chustka

Kim jesteśmy?

Powołanie Fundacji Chustka jest wyrazem woli Joanny Sałygi. Skupiając się na pomocy potrzebującym pragniemy przekazać innym wartości, które na swoim blogu afirmowała Chustka. Chcielibyśmy, żeby w naszych działaniach widać było radość życia, pasję, głębię i zachwyt nad chwilą, która wszak mija, ale nadaje istnieniu sens. Pragniemy pokazać go szczególnie tym, którzy zgnębieni chorobą nie mają sił by go dostrzec.
Chustka potrzebna jest każdemu. Czasem trzeba w nią schować twarz, na której nie obeschły jeszcze ślady łez. A potem – unieść głowę. I ruszyć dalej. Chcemy walczyć z bólem, bo nikt nie powinien tak cierpieć, a zwłaszcza ludzie umierający z powodu chorób nowotworowych. Chcemy zmienić polską rzeczywistość i otoczyć ochroną przeciwbólową wszystkich cierpiących. Dołączyło się wiele osób, będzie nas dużo więcej. Chustka by tego chciała. To przecież oczywiste.
Nasza historia

Niemal 3 lata temu kolejna kobieta zachorowała na raka. Lekarze dali jej kilka miesięcy życia. Joanna nie poddała się. Zaczęła prowadzić blog, w którym opisywała swoje życie, blog, który zmienił wielu ludzi. „Chustka” pokazywała, jak żyć w pełni, jak wykorzystać każdą chwilę, nawet gdy nadchodzi nieuniknione. Ale żyć godnie można tylko wtedy, gdy się nie cierpi. Joanna bardzo cierpiała przed śmiercią. Podobnie jak wiele innych osób.

Leave a Reply