Weselne i „jelinkowe” TPB

W Bydgoszczy w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki 30 grudnia 2013 r. odbyła się premiera Wesela Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Marcina Libera. Dramaturgia: Paweł Sztarbowski, scenografia: Mirek Kaczmarek. W obsadzie bierze udział cały zespół aktorski teatru i to on właśnie zebrał najlepsze recenzje. Również reżyser jest chwalony za niezmienianie i niedopisywanie Wyspiańskiemu tekstu (poza kilkoma „współczesnymi” wtrętami), za rytm spektaklu i werwę, czyli – to dobre przedstawienie.

W lutym (14 lutego) na Małej Scenie będą mieli swoją premierę najmłodsi: Plastusiowy pamiętnik Marii Kownackiej w reżyserii Leny Frankiewicz. Wystąpią: Alicja Mozga, Magdalena Łaska, Artur Krajewski, Jakub Ulewicz.

Mimo że pierwszy odcinek Plastusiowego  pamiętnika Marii Kownackiej ukazał się w 1931 roku (w „Płomyczku”), do dziś przygody ludzika z plasteliny fascynują kolejne pokolenia dzieci. Teatr Polski zaprasza najmłodszych widzów na kolorową, pełną humoru i mądrości bajkę o tym, co wydarzyło się w piórniku.

Kolejnym ciekawym wydarzeniem będzie z pewnością prapremiera polska najnowszego tekstu Elfriede Jelinek Cień. Eurydyka mówi. Reżyseria – Maja Kleczewska, dramaturgia – Łukasz Chotkowski. Jest to koprodukcja Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru IMKA w Warszawie. „Mit, śmierć i osobiste podejście do relacji międzyludzkich to zagadnienia, które Chotkowski z Kleczewską drążą od dłuższego czasu. Tym razem Jelinek, jak powiedział Chotkowski, przemówi zza grobu. Autorka, inaczej, niż w mitach, gdzie zawsze Orfeusz wspomina zmarłą żonę, oddaje głos Eurydyce, która dziwi się, że jej mąż, gwiazda rocka, chce ją przywrócić do życia. Prapremiera odbyła się w ubiegłym roku w Burgtheater w Wiedniu. Tekst został uznany za jeden z najlepszych niemieckojęzycznych dramatów ostatniego okresu” – pisze Anita Nowak w serwisie teatralnym www.teatrdlawas.pl

Premierze towarzyszyć będzie kolejna odsłona projektu „Dom Jelinek”. Organizowany będzie razem z prof. Moniką Szczepaniak z UKW oraz z Austriackim Forum Kultury.

Termin premiery: 8 marca 2014

Ewa Sośnicka-Wojciechowska

 

Leave a Reply