Przejdź do treści

Zimowy kwartał w teatrach na Górnym Śląsku – muzyczny!

Najbliższe trzy miesiące w teatrach na Górnym Śląsku zdominuje muzyka. Planowane są nie tylko premiery musicalowe – również w teatrach dramatycznych – ale także spektakle, w których muzyka i artysta są głównymi bohaterami. Nowy Rok muzycznie przywitał Teatr Zagłębia w Sosnowcu. Rafał Sisicki wyreżyserował spektakl opowiadający o życiu i twórczości, a także o okrutnym końcu w celi sowieckiego gułagu, Eugeniusza Bodo – jednego z najbardziej popularnych aktorów międzywojennego kina, scenarzysty, producenta i reżysera. W historię jego życia zostały wplecione największe hity popularnego artysty. Na scenie wcielili się w niego: Grzegorz Kwas i Piotr Bułka jako Młody Bodo. Premiera Eugeniusz Bodo – Czy mnie ktoś woła? odbyła się 3 stycznia.

 

Bohaterem innego muzycznego spektaklu, którego premiera odbędzie się 7 marca w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, będzie Ryszard Riedel, legendarny frontman zespołu „Dżem”. Spektakl na podstawie filmowego scenariusza Przemka Angermana i Jana Kidawy-Błońskiego Skazany na bluesa reżyseruje Arkadiusz Jakubik. W rolę lidera zespołu wcieli się muzyk, Tomasz Kowalski.

W marcu Gliwicki Teatr Muzyczny wystawi Dźwięki muzyki (The sound of music) z muzyką Richarda Rodgersa, librettem Howarda Lindsaya i Russela Crouse’a, jeden z najbardziej znanych musicalowych standardów. Musical wyreżyseruje Maria Sartova we współpracy z Wojciechem Rodkiem jako kierownikiem muzycznym, Yves Collet, odpowiedzialną za dekoracje i reżyserię świateł, Tatianą Kwiatkowską, która przygotuje kostiumy, i choreografem Jackiem Badurkiem. Również w marcu (14 marca) planowana jest premiera Zorby w Teatrze Polskim w Bielsku – Białej. Spektakl reklamowany jako pierwszy musical na bielskiej scenie wyreżyseruje dyrektor teatru, Witold Mazurkiewicz. Choreografię przygotuje Jakub Lewandowski.

 

Poza muzycznymi propozycjami warto wspomnieć także o zbliżającej się premierze spektaklu Cinema! w reżyserii Beppe Navello (10 stycznia), która odbędzie się w Teatrze Śląskim. W tym samym teatrze Ewa Wyskoczyl, reżyserka dotychczas związana głównie z niezależnym Teatrem ZL w Tarnowskich Górach, przygotowuje Rebelię na podstawie książki Mariusza Sieniewicza, która eksploruje temat starości.

Koniec stycznia to tradycyjnie w Katowicach czas związany z cieszącym się dużą popularnością wśród widzów Katowickim Karnawałem Komedii (31 stycznia4 lutego). Wśród zaproszonych spektakli można będzie zobaczyć objeżdżającego ogólnopolskie festiwale Pawia królowej z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, Klarę z Teatru Powszechnego z Warszawy czy Przedstawienie świąteczne z Och-Teatru.

Aneta Głowacka

Leave a Reply