Piaf, czyli wszystko jest możliwe

W Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze 21 grudnia odbyła się premiera Piaf Pam Gems w przekładzie Jerzego Zagórskiego. Tłumaczenie piosenek: Andrzej Ozga, reżyseria, inscenizacja i choreografia: Jan Szurmiej, scenografia: Wojciech Jankowiak, kostiumy: Marta Hubka, kierownictwo muzyczne i aranżacje: Andrzej Zarycki, przygotowanie wokalne: Krzysztof Mroziński. 8 stycznia odbędzie się premiera studencka tego spektaklu.

Chodzi oczywiście o Edith Piaf, legendę francuskiej piosenki. To niezwykła kobieta i niezwykły głos. Jej biografia i twórczość fascynują do dziś nie tylko Francuzów. Jej życie pełne było porażek i sukcesów, awantur, nieszczęśliwej miłości i rozczarowań. Urodzona i wychowana w rynsztoku dotarła na sam szczyt, a drobną posturą i silnym głosem urzekała wszystkich. Zmarła zbyt wcześnie, pozostawiając po sobie nie tylko wspaniałe piosenki, ale i wiarę, że wszystko jest możliwe… O niej jest ten spektakl i o jej niesamowitym życiu (opis ze strony internetowej teatru).

Odtwórczynią roli tytułowej jest Anna Huba, której towarzyszą: Kinga Kaszewska-Brawer, Anna Hubowska, Joanna Koc, Joanna Wąż, Wojciech Brawer, Łukasz Kucharzewski, Piotr Lizak.

Trwają próby do sztuki Głodni w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Opracowanie tekstu i dramaturgia: Michał Pabian, Magda Fertacz, scenografia i kostiumy: Anna Met, opracowanie muzyczne: Natalia Korczakowska, przygotowanie wokalne: Hanna Klepacka, premiera 8 lutego.

Głodni to opowieść o świecie ludzi odrzuconych, którzy w obliczu kryzysu nie mogą liczyć na żadną ingerencję ze strony państwa. Pozostawieni sami sobie, wykluczeni,
starają się odnaleźć swoje miejsca w rzeczywistości, która ich nie akceptuje.
„Jest to Historia o obcych, o tym, jak stali się obcymi. I jak starali się przestać nimi być. I jak się to im nie udało. I czym się to skończyło, a raczej, co się z tego poczęło. Mowa tu o tych, których obcymi ogłoszono; o tym jak niepewni tego, czy im drzwi otwierają, czy drzwi pokazują, pogrążyli się coraz bardziej w tej właśnie niepewności, dla jakiej brakuje miejsca w przejrzystym świecie ładu”. Obsada: Hanna Klepacka, Karolina Honchera, Marta Frąckowiak, Tatiana Kołodziejska, Elżbieta Lisowska-Kopeć, Dawid Rafalski

Poza tym dyrektor Lubuskiego Teatru ogłosił nabór kandydatów na wolne stanowisko kierownika literackiego w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze.

Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply