Teatr w Gorzowie jesienią 2013

Nowy sezon artystyczny Teatr J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. rozpoczął 7 września premierą Życie jest snem Pedro Calderona de la Barca w reżyserii Justyny Celedy. Spektakl zrealizowany jest w ramach XI Miejskiej Kampanii Edukacyjno-Informacyjnej. Celem kampanii jest promowanie wolnego od nałogów i aktywnego stylu życia. Dramat Calderona opowiada o walce woli ludzkiej z przeznaczeniem, o ulotności wszelkich naszych uczuć, wyborów czy ról i o tym, czym jest wolność w świecie, który nie jest nasz, a jest nam tylko wypożyczony.[na zdj.

16 września ruszył II etap projektu edukacji kulturalnej pt. „Teatralne ABC dla przedszkolaka”. Obejmuje on działania edukacyjne, dydaktyczne i wychowawcze, których celem jest rozszerzenie, pogłębienie i uporządkowanie wiedzy dzieci w wieku przedszkolnym na temat teatru, jego specyfiki, przy jednoczesnym wskazaniu zastosowania najnowszej technologii wykorzystywanej podczas realizacji przedstawień. Jego treść jak i realizacja są dokładnie zespolone z programem nauczania i podstawą programową wychowania przedszkolnego. Dzieci poznają specyfikę pracy poszczególnych pracowni i zawodów związanych ze sztuką teatralną, zdobędą właściwą wiedzę, uzyskają możliwości wszechstronnej ekspresji oraz staną się aktywnymi twórcami sztuki. Edukacja teatralna pozwala włączyć w aktywność dzieci elementy plastyki, muzyki, tańca, pięknego słowa, przez co staje się ona skuteczną metodą integracji różnych dziedzin sztuki.

Gorzowski Teatr w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje” zaprezentuje w pięciu miastach Polski spektakl pt. „Akt bez słów – Komedia – Ostatnia Taśma Krappa – Oddech” w reż. Krzysztofa Prusa. Koncepcja programu jest oparta na założeniu, że uczestnictwo w kulturze sprzyja podnoszeniu kompetencji społeczeństwa.

Projekt jest skierowany do dwóch grup wiekowych: młodzieży uczęszczającej do szkół ponadgimnazjalnych oraz emerytów i rencistów. Poprzez dwukrotną prezentację spektaklu w pięciu miastach Polski mamy nadzieję choć w niewielkim stopniu uwrażliwić na sztukę dwa pokolenia.

Przedstawienie jest również częścią jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej Romana Kłosowskiego, który w ostatnim dziesięcioleciu współpracował wyłącznie z naszym teatrem.

Przed spektaklem publiczność zostanie zaznajomiona z twórczością Samuela Becketta oraz z estetyką teatru współczesnego. Ponadto po każdym spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem i aktorami – będzie to doskonała okazja do dyskusji z autorytetami na temat problemów poruszanych w sztuce.

Współorganizatorzy w realizacji zadania: 3.10. Teatr im. J. Sewruka w Elblągu,16.10. Teatr im. J. Szaniawskiego w Płock,18.10. Teatr Syrena w Warszawie, 8.11. Teatr im L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze, 20.11. Centrum Kultury w Białej Podlaskiej.

Od 11 do 17 listopada odbędą się XXX Jubileuszowe Gorzowskie Spotkania Teatralne. Gościć będziemy m.in.: Teatr Polonia, Och Teatr, Teatr Ateneum, Teatr Kamienica, Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego oraz Teatr H. Modrzejewskiej z Legnicy.

Jak co roku w grudniu najmłodszych naszych widzów zapraszamy na bajki mikołajki. W tym roku gościnnie zagramy spektakl pt. Zwierzęta Doktora Dolittle z Lubuskiego Teatru im. Z. Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Przedstawienie muzyczne, z udziałem kilkunastu aktorów i tancerzy zabierze widzów w świat afrykańskiej muzyki, nieprawdopodobnych masek, barwnych kostiumów i tajemnic Czarnego Lądu. Dzieci poznają Papugę Polinezjusz, małpkę Czi Czi, prosię Geb Geb, psy, koty, bociana, szczura Euzebiusza i całej plejady zwierząt lądowych i morskich.

W repertuarze nie zabraknie oczywiście propozycji dla najmłodszych widzów: muzycznej Calineczki oraz interaktywnej bajki Tajemniczy turban.

Gościnnie zagramy także wspaniałą komedię pt. Akompaniator z Hanną Śleszyńską i Janem Jankowskim.

Swój koncert będzie miał również Michał Bajor. Podczas koncertu „Moje podróże” usłyszymy utwory z nowej płyty artysty.

 

Oprac. Ewa Kunicka

Leave a Reply