Toruń – II kwartał 2013

Premiery i Pierwszy Kontakt – toruńskie sceny do końca sezonu

Zapowiedź trzech najbliższych miesięcy na toruńskich scenach warto zacząć od tego, że marcowa akcja „Dotknij teatru” rozbudziła apetyt na doświadczanie teatru. I rzecz dotyczy nie tylko widzów. 28 marca na scenie Teatru „Baj Pomorski” odbyła się premiera eksperymentalnego przedstawienia lalkowego Marionetka – kosmiczna tajemnica autorstwa Dominik Miękus i Krzysztofa Pardy. Dwójka aktorów podjęła się laboratoryjnej pracy teatralnej nad nowocześnie animowaną marionetką, w efekcie czego powstał spektakl o cudzie ożywiania lalki i powoływania do życia marzeń, o kosmosie rodzącym się z ludzkiej fantazji. W wiele teatralnych światów zajrzymy w Toruniu do końca czerwca. Czekają nas premiery i druga edycja Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt (Teatr im. Wilama Horzycy, 25-31 maja 2013).

Teatr im. W. Horzycy zrealizuje dwie premiery do końca sezonu. Królowa ciast Béli Pintéra w reżyserii Uli Kijak (prem. 6 kwietnia 2013) to wiwisekcja mechanizmów przemocy na przykładzie rodziny rozpięta między bolesnym dramatem i groteskowymi wytworami wyobraźni, lękami i zmyśleniami. Węgry, rok 1984. Trwają przygotowania do urodzin siedmioletniej Eriki. Jej ojciec, Stefan Kosár – podpułkownik milicji, alkoholik, tyranizuje całą rodzinę absurdalnym rygorem. Lęki pozbawiają dziewczynkę kontroli nad swoimi reakcjami fizjologicznymi. Przestrzenią ucieczki stają się surrealistyczne wyobrażenia. Występują: Maria Kierzkowska, Jolanta Teska, Mirosława Sobik, Łukasz Ignasiński, Niko Niakas, Maciej Raniszewski, Paweł Tchórzelski, Michał Marek Ubysz, Grzegorz Wiśniewski [fot. Wojtek Szabelski, zdjęcie z próby].

W czerwcu na scenie Teatru im. W. Horzycy ogłosi swoje królestwo Pippi (Pippi Pończoszanka, premiera – 15 czerwca 2013, reż. Adam Biernacki). Przedziwne przygody rudowłosej i piegowatej właścicielki Willi Śmiesznotki są pochwałą wyobraźni i dziecięcej radości życia, burzą schematy i rutynę myślenia dorosłych, upominają się o miejsc na spontaniczność i pomysłowość. Magiczny, kolorowy, bezpretensjonalny świat Pippi powołają do życia na scenie: Aleksandra Bednarz, Maria Kierzkowska, Mirosława Sobik, Teresa Stępień-Nowicka, Jolanta Teska, Agnieszka Wawrzkiewicz, Jarosław Felczykowski, Tomasz Mycan, Maciej Raniszewskim Paweł Tchórzelski, Michał Marek Ubysz, Arkadiusz Walesiak, Grzegorz Wiśniewski.

Prapremierą kolejnej sztuki Maliny Prześlugi zakończy sezon Teatr „Baj Pomorski” (czerwiec 2013). Zbigniew Lisowski wyreżyseruje jej najnowszy tekst Dziób w dziób, który nawiązuje do tradycji bajki zwierzęcej. Na klasycznym podwórku opanowanym przez bandę gołębi pojawia się wróbel. Wyraźnie pokazane mechanizmy rządzące grupą, relacje wobec wszystkiego, co inne, urastają do satyry na typy ludzkie i formy społecznych zachowań. Do tego jeszcze w tle czai się kot – obiekt strachu, plotek i nieprawdopodobnych historii. Twórcy będą testować wielopoziomową strukturę tekstu, wydobywając zarówno humor i wartki język bajki zwierzęcej, jak i satyryczny obraz współczesnej polskiej rzeczywistości.

Wydarzenie teatralne kwartału to druga edycja Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt, skupiona wokół polskich inscenizacji, które są pierwszą realizacją sceniczną i pierwszą rolą w zawodowym teatrze. Od 25 do 31 maja zobaczymy 14 przedstawień teatralnych, m.in.: Blanche i Marie (Teatr Polski Wrocław), Ślepców (Teatr KTO Kraków), Szczęśliwe dni/Komedia/ Ostatnia taśma Krappa (Teatr im. J. Kochanowskiego Opole), Marzenie Nataszy (Teatr Powszechny im. Z. Hübnera), Wszystkich świętych (Teatr Polski Bydgoszcz). Program festiwalu jest już dostępny na stronie: www.teatr.torun.pl.

Tym, którzy szukają bliskiego spotkania z twórcami teatralnymi polecam dyskusje towarzyszące festiwalowym spektaklom oraz organizowane przez toruńskie sceny warsztaty, których zapowiedzi warto regularnie śledzić na stronach poszczególnych scen.

Marzenna Wiśniewska

Leave a Reply