Drugi kwartał 2013 w teatrach lubelskich

W Teatrze im. J. Osterwy już na 26 maja zaplanowano premierę spektaklu Był sobie Polak, był sobie diabeł w reżyserii Remigiusza Brzyka. Inscenizacja sztuki Pawła Demirskiego to, przerażająca i śmieszna zarazem, analiza zjawiska znanego jako „polskie piekiełko”. Bohaterami są ludzie szamocący się z typowo polskimi przywarami; skrywającą kompleks niższości megalomanią, zawiścią wobec tych, którym się powiodło oraz skłonnością do bezustannego narzekania. Przede wszystkim jednak, poszukujący odpowiedzi na pytanie: jaka jest współczesna Polska i Polacy, kim są we własnych oczach mieszkańcy prowincjonalnego kraju leżącego w centrum Europy? W obsadzie: Marta Ledwoń, Marta Sroka, Halszka Lehman, Daniel Dobosz, Wojciech Rusin, Przemysław Gąsiorowicz, Krzysztof Olchawa, Paweł Kos.

 

Natomiast fabułę reżyserowanego przez Artura Tyszkiewicza dramatu Napis (premiera 14 czerwca) Gerald Sibleyras osnuł wokół życiowych perypetii młodego małżeństwa Lebrun, które przeprowadza się do mieszkania w eleganckiej dzielnicy. Sielankowe życie pary nie trwa jednak długo. Po zaledwie dwóch tygodniach, w windzie pojawia się wulgarny napis na temat pana Lebrun. Oburzony mężczyzna postanawia wszcząć „śledztwo” mające ujawnić sprawców zniewagi. Przy okazji zyskuje możliwość poznania środowiska nowych sąsiadów. Konfrontacja prostolinijnego i nieco naiwnego Lebruna z „nowoczesnym” światopoglądem pozostałych lokatorów staje się czynnikiem zapalnym, mogącym wywołać potężny wybuch śmiechu. Jednocześnie jednak, demaskuje fałszywość wielu, powszechnie uznawanych za pewniki, klisz myślowych oraz udowadnia, że pozory „oryginalności” mogą skrywać głupotę, hipokryzję i obłudę, jakiej nie powstydziłaby się sama Aniela Dulska. W spektaklu wystąpią: Tomasz Bielawiec, Jolanta Rychłowska, Daniel Salman, Lidia Olszak, Artur Kocięcki, Anna Torończyk.

20 kwietnia w Teatrze Starym wystąpi gościnnie Teatr Polski z Wrocławia. Smycz, autorski spektakl Bartosza Porczyka nagrodzony na przeglądzie piosenki aktorskiej we Wrocławiu, stanowi interesujące studium czynników mających wpływ na życie człowieka. Tytułowy przedmiot, nawiązujący do piosenki zespołu Manaam Smycz, to symbol zniewolenia współczesnego człowieka. To także pretekst do tego, by spojrzeć na świat z nieco odmiennej perspektywy i przyglądając się ludziom zwykle uznawanym za dziwaków, zrozumieć wspólne nam wszystkim pragnienie wolności.

Najmłodsi lublinianie z pewnością chętnie wybiorą się 27 kwietnia na premierowe przedstawienie Latającego kufra w reżyserii Arkadiusza Klucznika, które wystawi Teatr im . H. Ch. Andersena w Lublinie Spektakl opowiada historię Hansa, chłopca, który w spadku dostaje magiczny kufer. Pozwala on na odbywanie wielu cudownych podróży, zwiedzenie egzotycznego Istambułu, a nawet odwiedziny u córki prawdziwego sułtana.

Iwona Jędrzejewska

Leave a Reply