Bydgoszcz, drugi kwartał 2013

Dwie premiery i konferencja, czyli drugi kwartał w TPB

 

Drugi kwartał w Teatrze Polskim w Bydgoszczy zapowiada się niezwykle obiecująco. Już 13 kwietnia na bydgoskich deskach odbędzie się premiera Szalonej lokomotywy Witkiewicza. Jej reżyserii podjął się Michał Zadara, dla którego jest to już druga, po sukcesie Wielkiego Gatsby’ego, przygoda z TPB. Miniaturowa kolejka, precyzyjna maszyneria audio-video, muzyka na żywo, film, teatr akcji – to wszystko w jednym spektaklu. Szalona Lokomotywa” to dramat o tym, jak współczesny człowiek uwikłany jest w technologię – wyjaśnia reżyser. Człowiek poprzez kontakt z technologią staje się innym stworzeniem. Taka treść w 1923 roku mogła wydawać się egzotyczna, a dzisiaj widzimy, jak bardzo taka analiza świata adekwatna jest do rzeczywistości.

 

Na tym jednak nie koniec teatralnych wzruszeń w drugim kwartale br. Już 10 dni później (23 kwietnia) w Teatrze Polskim odbędzie się bowiem bydgoska premiera „Podróży zimowej” Elfriede Jelinek, w reż. Mai Kleczewskiej – koprodukcji TPB z Teatrem Powszechnym w Łodzi oraz Festiwalem Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, podczas którego spektakl ten miał swoją premierę 23 marca w TP w Łodzi. Po miesiącu sztuka w końcu zawita do Bydgoszczy, gdzie grana będzie w ramach projektu „Dom Jelinek”. To spektakl o ludziach przytłoczonych pojęciami, znaczeniami, czasem minionym. Jego twórcy na podstawie tekstu Jelinek prześwietlają instytucję małżeństwa, zależności, dewiacje seksualne, posiłkując się m.in.: sprawą Nataschy Kampusch, Fritzl’a, prześwietlają obłęd, chorobę psychiczną i śmierć. Tworzą pieśń o odchodzeniu, osobiste rozliczenie i pożegnanie. Człowiek poszukuje już tylko samego siebie. Zrezygnował ze wszystkich pytań oprócz jednego: „Kim jestem?”.

W ramach projektu „Dom Jelinek”, oprócz Podróży zimowej zobaczymy również O zwierzętach w reż. Łukasza Chotkowskiego – inny dramat Jelinek, który swą premierę miał 19 stycznia 2008 roku, w Bydgoszczy oczywiście.

Jednak i na tym nie koniec. W Teatrze Polskim odbędzie się również konferencja „Jelinek po polsku. Tłumaczenia i inscenizacje” z udziałem tłumaczy tekstów i badaczy twórczości austriackiej noblistki (literaturoznawców, kulturoznawców, językoznawców i teatrologów), która poświęcona będzie „obecności” tekstów Jelinek w Polsce.

Ambicją projektu jest podsumowanie i poddanie dyskusji polskiej recepcji twórczości Jelinek ze szczególnym uwzględnieniem problemów translacji oraz odbioru i interpretacji tekstów noblistki w przekładzie na język polski – wyjaśniają jego pomysłodawcy i organizatorzy. – Szesnastu uczestników i uczestniczek konferencji podejmie refleksję nad kompleksowymi teksturami Elfriede Jelinek, specyfiką języka noblistki i języka przekładów, trudnościami i pułapkami translacyjnymi, inscenizacjami nowatorskich „tekstów dla teatru”, problemami recepcji i interpretacji powieści, dramatów i esejów w polskim kontekście kulturowym. Planowana jest publikacja artykułów w tomie zbiorowym „Jelinek po polsku” (2013). Konferencja odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia br. w foyer TPB, a jej partnerami są Austriackie Forum Kultury w Warszawie oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Na koniec warto dodać, że cały projekt „Dom Jelinek” spotkał się z dużym uznaniem i zainteresowaniem samej noblistki, która w jednym z maili do zespołu TPB napisała: „Jestem dumna, że poświęcacie mi tyle uwagi”.

Szczegółowe informacje na temat samego projektu, jak również premier w nadchodzącym kwartale 2013 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy znajdziecie na stronie teatru: www.teatrpolski.pl.

Kuba Ignasiak

Leave a Reply