Rok jubileuszowy w poznańskim Teatrze Nowym

 

Ambitnie przedstawiają się plany Teatru Nowego w roku jubileuszowym Teatru Nowego w Poznaniu. Patronat honorowy nad Rokiem Jubileuszowym 2013 w Teatrze Nowym w Poznaniu objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski. Realizacja zapowiadanych spektakli w dużym stopniu zależy od pozyskania przez teatr dodatkowych źródeł finansowania.

Serial teatralny JEŻYCE STORY. POSŁUCHAJ MIASTA! w reżyserii Marcina Wierzchowskiego i opracowaniu dramaturgicznym Romana Pawłowskiego.

JEŻYCE STORY to pierwszy dokumentalny serial teatralny. Jego tematem
i zbiorowym bohaterem są Jeżyce, jedna z najpiękniejszych, chociaż zaniedbanych dzielnic Poznania, w której mieści się siedziba Teatru Nowego. Aktorzy przeniosą na scenę zebrane przez siebie autentyczne opowieści byłych i obecnych mieszkańców Jeżyc: marzenia i codzienne życie, dzisiejsze prognozy demograficzne i miejskie legendy, problemy starych lokatorów i nowe inwestycje, ulicę Staszica, Rynek i ZOO. Reżyser, Marcin Wierzchowski jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Realizował spektakle w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu, Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Studio im. S.I. Witkiewicza w Warszawie oraz Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Za koncepcję i realizację pierwszej części przedstawienia – Muzeum Supernowej – otrzymał nagrodę na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Wierzchowski lubi podejmować ryzykowne gry z widzami, często występując nie tylko w roli reżysera, ale też autora adaptacji reżyserowanych przez siebie tekstów.

Trzecia Scena – prapremiery luty/kwiecień 2013

W lutym prapremiera pierwszego i drugiego odcinka.

BUNTOWNICY i LOKATORZY – prapremiera 8 lutego 2013, godz. 19.00, Trzecia Scena, Kolejne spektakle: 9 i 10 lutego, godz. 20.00, Trzecia Scena

LOKATORZY – premiera z legitymacją 26 lutego, godz. 20.00, Trzecia Scena. Kolejny spektakl 28 lutego, godz. 20.00, Trzecia Scena

BUNTOWNICY – premiera z legitymacją 27 lutego, godz. 20.00, Trzecia Scena. Kolejny spektakl 1 marca, godz. 20.00, Trzecia Scena

Woody Allen, WNĘTRZA w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

Wnętrza to wielki powrót Woody’ego Allena do Teatru Nowego. Tym razem
w komediodramacie nawiązującym do twórczości Ingmara Bergmana. Historia zamożnej rodziny, której trwałość weryfikuje jedna odważna decyzja. W spektaklu wystąpią między innymi: Daniela Popławska, Maria Rybarczyk i Mariusz Puchalski. Po Dwunastu gniewnych ludziach Rychcika i Dyskretnym uroku burżuazji Libera jest to kolejny scenariusz filmowy, który zagości na naszej scenie

Paweł Miśkiewicz – reżyser teatralny i aktor – jest absolwentem Wydziału Aktorskiego (1989) i Wydziału Reżyserii Dramatu (1995) PWST w Krakowie oraz teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2000-2004 Paweł Miśkiewicz pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu. W kolejnych latach był reżyserem Teatru Dramatycznego w Warszawie, a od 2008 do 2012 roku – dyrektorem naczelnym i artystycznym tej sceny. Miśkiewicz należy do grona tych absolwentów krakowskiej szkoły teatralnej, dla których spotkanie z Krystianem Lupą okazało się niezwykle istotne, bo zdeterminowało ich przyszłe, zawodowe życie: „Przede wszystkim ze spotkania z Krystianem wyniosłem pewne spojrzenie na świat. Tak dla niego, jak dla mnie najważniejszy w teatrze jest człowiek. Spektakl buduje się wokół doświadczeń jednostki, co nie jest, w moim przekonaniu, wcale takie oczywiste we współczesnym teatrze” („Teatr” 2001, nr 4).

 

Duża Scena – premiera 2 marca 2013

Federico García Lorca, DOM BERNARDY ALBA w reżyserii Magdaleny Miklasz.

Realizacja wybitnego dramatu Lorki o kobiecie, która po śmierci męża, zobowiązana żałobą, odgradza się od świata w domu wraz z pięcioma córkami. Spektakl o relacjach kobiet zamkniętych w jednym domu, w jednej rodzinie, eksponujący obraz narastającego kobiecego szaleństwa, namiętności i samotności. W obsadzie między innymi: Sława Kwaśniewska, Antonina Choroszy, Bożena Borowska-Kropielnicka, Małgorzata Łodej.

Magdalena Miklasz ukończyła studia na Wydziale Reżyserii Dramatu w PWST w Krakowie w 2012 roku. Jest też absolwentką Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku. Na Festiwalu Debiutów Pierwszy Kontakt w Toruniu otrzymała Główną Nagrodę za reżyserię spektaklu Przemiana, zrealizowanego w Narodowym Starym Teatrze.

 

Scena Nowa – premiera 6 kwietnia 2013

JEŻYCE STORY. POSŁUCHAJ MIASTA! w reżyserii Marcina Wierzchowskiego. Kontynuacja cyklu spektakli dokumentalnych poświęconych mieszkańcom Jeżyc.

W kwietniu premiera trzeciego i czwartego odcinka.

MIASTO MĘŻCZYZN i MIASTO KOBIET premiera 26 kwietnia 2013, Trzecia Scena

Wszystkie wymienione premiery sfinansowane będą z dotacji Organizatora – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

 

1923 – 1973 – 2013 PODWÓJNY JUBILEUSZ TEATRU NOWEGO

W 2013 roku Teatr Nowy w Poznaniu obchodzi podwójny jubileusz: 90 lat temu odbyła się w budynku przy ul. Dąbrowskiego pierwsza premiera teatralna, a 40 lat temu początek dyrekcji Izabelli Cywińskiej zainaugurował działalność Teatru Nowego w jego obecnym kształcie. Obie daty mają dla naszego Teatru wielkie znaczenie, jednakże moment wyodrębnienia się ze struktury Państwowych Teatrów Dramatycznych w Poznaniu stał się przełomem w dziejach instytucji: wraz z dyrekcją Izabelli Cywińskiej narodziła się legenda „Nowego” jako miejsca kształtowania obywatelskich postaw w siermiężnych czasach PRL-u. Wiele realizacji teatralnych z lat 1973-1989 stanowiło znaczące wydarzenia w historii polskiego teatru. W roku naszego podwójnego jubileuszu zamierzamy spojrzeć w przeszłość, tworząc nową jakość w oparciu o chlubną tradycję. Chcielibyśmy nawiązać treścią do idei „teatru obywatelskiego” Cywińskiej w specjalnym, jubileuszowym repertuarze. Dlatego ostatnie premiery 2013 roku poświęcone będą realizacjom nawiązującym do dawnych przedstawień Teatru Nowego i artystów, którzy budowali specyfikę i renomę poznańskiej sceny.

Henrik Ibsen, WRÓG LUDU w reżyserii Marcina Libera.

14 września 2013, w dniu 90. rocznicy powstania Teatru Nowego i zarazem w 40. rocznicę reaktywacji sceny pod dyrekcją Izabelli Cywińskiej, powróci na afisz jeden z najważniejszych tytułów w historii Teatru Nowego: Wróg ludu Ibsena w interpretacji jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów – Marcina Libera.

Marcin Liber – laureat „Lauru Konrada 2012” – prestiżowej ogólnopolskiej nagrody reżyserskiej, wywodzi się z kręgu najbardziej rozpoznawalnych, kultowych wręcz, poznańskich teatrów niezależnych. Współpracował z Teatrem Biuro Podróży, Teatrem Ósmego Dnia a także z zespołem Porywaczy Ciał. Jest jednym z założycieli Teatru Usta Usta. W Teatrze Nowym zrealizował w 2012 roku przedstawienie Dyskretny urok burżuazji.

Wróg ludu w interpretacji Libera stanowi odwołanie do słynnej realizacji Izabelli Cywińskiej z roku 1982. Decydując się na inscenizację dramatu Ibsena, reżyser podkreśla niezwykłą aktualność liczącego sobie ponad sto lat tekstu. W dramacie Ibsena zarówno ludzkie postawy, jak i sytuacje wydają się w sposób naturalny pokonywać barierę czasu, przywołując obraz zmanipulowanej przez media społeczności.

 

Duża Scena – premiera 14 września 2013

Gala Jubileuszowa 40/90-lecia Teatru

Premiera zostanie sfinansowana częściowo ze środków pochodzących z dotacji Organizatora. Brakującą cześć środków Teatr będzie musiał pozyskać z innych źródeł. W związku z tym zwróciliśmy się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o dofinansowanie w ramach Programów Ministra. Rozstrzygnięcie konkursu 31 stycznia 2013.

Remigiusz Brzyk, Tomasz Śpiewak, CZERWIEC’56 (tytuł roboczy) w reżyserii Remigiusza Brzyka.

Reminiscencja jednego z najważniejszych tytułów w historii Teatru Nowego, odwołująca się do dramatycznych wydarzeń robotniczego powstania 1956 roku oraz ich dzisiejszej recepcji, nie będzie wyłącznie nową interpretacja scenariusza Cywińskiej i Branieckiego.To jedynie punkt wyjścia do pracy nad nowym tekstem teatralnym, stanowiącym swoisty pomost pomiędzy dawną a nową realizacją. Remigiusz Brzyk (reżyser) i Tomasz Śpiewak (dramaturg) zdecydowali się spojrzeć na wydarzenia poznańskiego Czerwca poprzez historie kobiet.

Reżyser Remigiusz Brzyk jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1998), laureatem „Lauru Konrada” w roku 2001.

Duża Scena – prapremiera 18 października 2013

Premiera zostanie sfinansowana częściowo ze środków pochodzących z dotacji Organizatora. Brakującą cześć środków Teatr będzie musiał pozyskać z innych źródeł. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o dofinansowanie w ramach Programów Ministra. Rozstrzygnięcie konkursu 31 stycznia 2013.

 

Stanisław Barańczak, ŻEBY W KWESTII TEJ NOCY BYŁA PEŁNA JASNOŚĆ
w reżyserii Jerzego Satanowskiego.

Widowisko muzyczne Jerzego Satanowskiego realizowane na podstawie tekstów Stanisława Barańczaka. Kompozytor – znany z szeregu spektakli muzycznych – zdecydował się sięgnąć po twórczość oryginalną i translatorską Barańczaka.
W scenariuszu spektaklu znajdą się m.in. najzabawniejsze teksty pochodzące głównie ze zbiorów: Fioletowa krowa, W świecie mułów nie ma regułów, Geografioły, czy Pegaz zdębiał. Wyśmienite przekłady przeplatane oryginalną twórczością poety w oprawie muzycznej wybitnych kompozytorów złożą się na spektakl będący kolejną propozycją Nowej Sceny Muzycznej.

Jerzy Satanowski jest znany widzom Nowego od niemal 40 lat. Zrealizował na naszej scenie 38 spektakli – jako kompozytor i reżyser.

Scena Nowa – prapremiera – listopad 2013

Aby doszło do realizacji spektaklu, Teatr będzie musiał pozyskać środki z zewnętrznych źródeł finansowania.

 

Aleksander Suchowo-Kobylin, ŚMIERĆ TAREŁKINA w reżyserii Lecha Raczaka.

Komedia, która mocno i celnie uderza w bezduszność prawa, bezmyślność biurokracji, policyjny system myślenia, nawiązywać będzie do realizacji Izabelli Cywińskiej z 1973 roku.

Reżysera, Lecha Raczaka, nie trzeba przedstawiać poznańskim teatromanom. Od 1964 obecny jest w życiu teatralnym miasta. Współzałożyciel i lider legendarnego „Teatru Ósmego Dnia”, w latach 1995-98 dyrektor artystyczny Teatru Polskiego, od 1993 do 2012 szef artystyczny Festiwalu Malta.

Scena Nowa – premiera – listopad 2013

Aby doszło do realizacji spektaklu, Teatr będzie musiał pozyskać środki z zewnętrznych źródeł.

 

Antoni Czechow, WIŚNIOWY SAD w reżyserii Izabelli Cywińskiej.

Premiera wieńcząca Rok Jubileuszowy. Izabella Cywińska – niczym główna bohaterka dramatu Czechowa – powraca po latach do swojego Wiśniowego sadu.

Duża Scena – premiera – grudzień 2013

W ramach dotacji Organizatora zabezpieczono część środków na realizację. Aby mogła się odbyć, niezbędne jest dofinansowanie zewnętrzne

Inne wydarzenia artystyczne:

Klasyka na Nowo. Edycja 02: Molier oraz II Forum Fotografii Teatralnej im. Mariusza Stachowiaka

16-17 lutego 2013

KLASYKA NA NOWO. EDYCJA 02

Wokół Moliera

Cykliczna impreza organizowana wokół osoby patrona Teatru Nowego Tadeusza Łomnickiego. Podobnie jak w pierwszej edycji prezentowane będą spektakle archiwalne tym razem z Tadeuszem Łomnickim w roli głównej. Przypomnimy dwie role artysty w spektaklach: Molier, czyli zmowa świętoszków Michaiła Bułhakowa w reżyserii Macieja Wojtyszki i Świętoszek Moliera w reżyserii Zygmunta Hübnera.

16 lutego, Scena Nowa

Michaił Bułhakow Molier, czyli Zmowa Świętoszków, reż. Maciej Wojtyszko

Projekcja spektaklu Teatru TV.

17 lutego, Scena Nowa

Molier, Świętoszek, reż. Zygmunt Hübner. Projekcja spektaklu Teatru TV.FORUM FOTOGRAFII TEATRALNEJ im. Mariusza Stachowiaka

Fotografia teatralna cieszy się coraz większą popularnością wśród naszych widzów. Zapraszamy na drugą edycję wydarzenia, dzięki któremu widzowie będą mieli możliwość obejrzenia niezwykłych zdjęć oraz porozmawiania z zaproszonymi gośćmi.

16 i 17 lutego, Trzecia Scena.

Leave a Reply